reklama

Pán Hipp, týchto chceme vidieť!

Po odvolaní trénera Vladimíra Weissa st. (respektíve po dohode o ukončení spolupráce medzi ním a Slovenským futbalovým zväzom) sa dočasným trénerom slovenskej futbalovej reprezentácie stal jeho asistent Michal Hipp. Nech sa situácia vyvinie akokoľvek, práve on bude viesť našu reprezentáciu v priateľskom stretnutí s Tureckom, 29.februára.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

Niekoľko fanúšikov slovenskej futbalovej reprezentácie odpísalo Weissa a jeho tím najmä kvôli tomu, že sa do mužstva nedostali niektorí hráči, ktorí si možno zaslúžili byť jeho súčasťou. Aj keď je Mišo Hipp stálym partnerom trénera Weissa - a to rozhodne platí aj v dobe, kedy je reprezentačným trénerom iba on sám - mohol by prostredníctvom priateľského zápasu s Tureckom, v ktorom bude hlavným trénerom a bude teda aj skladať nomináciu na tento duel, vyhovieť fanúšikom a dať priestor hráčom, ktorí ten priestor nedostávali.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Hipp by tak urobil nepochybne radosť aj fanúšikom, ktorí kvôli tomu prestali dôverovať aj trénerovi Weissovi a takisto aj jemu, ako asistentovi. Týmto krokom by aspoň trochu získal priazeň fanúšikov pre seba, aj pre Vladimíra Weissa a stúpol v očiach všetkých fanúšikov.

Aby som nášmu trénerovi Hippovi trochu pomohol, zhrnul som hráčov, ktorých by fanúšikovia chceli najviac vidieť (opäť) v reprezentácii.

Marek BAKOŠ, efektívny hrotový útočník z českej Viktorii Plzeň, sa stal počas jesennej časti sezóny najlepším útočníkom v Európe vďaka 8. gólom, ktoré nazbieral v Lige Majstrov (šesť gólov v predkolách, dve v skupinovej fáze). Zatiaľ sa naňho nestihli vyšvihnúť ani takí kanonieri ako Mario Gomez z Bayernu Mníchov alebo samotný Lionel Messi z Barcelony. Vďaka ďalším ôsmym gólom je aj tretím najlepším strelcom v českej Gambrinus lige. Navyše sa dostal medzi TOP 10 futbalistov Slovenska na základe hlasovania odborníkov. No čo, nezaslúži si nomináciu do reprezentácie?
Nepodstatná zaujímavosť, na ktorú som prišiel pri zháňaní informácií: vedeli ste, že Cristiano Ronaldo z Realu Madrid je tretí najaktívnejší útočník tejto sezóny Champions League - 12 striel na bránu - ale azda najmenej efektívny? Dal z toho totiž zatiaľ len tri góly. Presným opakom je Mario Gomez, najlepší strelec Ligy Majstrov. Na šesť gólov mu stačilo iba desať striel. O nič lepšie od Ronalda na tom nie je ani Hulk z FC Porto - ten má pri 16 strelách na bránu (druhý najaktívnejší) na konte gólov len štyri. Najaktívnejším strelcom je zatiaľ Messi - 17 striel - a je spoločne s Gomezom aj najlepší strelec, keďže vsietil šesť gólov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Michal BREZNANÍK, ofenzívny krajný záložník, ktorý nemá problém ani s obrannou pozíciou, odišiel zo Slovenska v nemilosti Ivana Kmotríka - jedného z hlavných mužov slovenského futbalu, exmajiteľa Artmedie Petržalka a súčasnosného majiteľa bratislavského Slovana. Možno práve Breznaníkovo vylúčenie v odvetnom pohárovom zápase Slovana proti Stuttgartu stálo bratislavský klub postup do ďalšej fázy turnaja. Odvtedy sa však ľavý krídelník vypracoval na jedného z najlepších hráčov českej Gambrinus ligy a v druhej sezóne v libereckom tíme je nielen najlepším strelcom svojho tímu, ale aj druhý najlepší strelec celej súťaže. Áno, dokonca aj pred Marekom Bakošom. V reprezentácii má však oveľa vážnejšiu konkurenciu mladých krídelníkov Miroslava Stocha a Vladimíra Weissa ml. Priateľský zápas však dáva ideálnu príležitosť na to, aby sa preskúšali aj noví hráči. A Breznaník je určite prvý v poradí, ktorý si priestor zaslúži.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Karol KISEL, stredopoliar s obrovskými skúsenosťami, ktorý má už tiež niečo v slovenskej reprezentácii odohrané je tretím hráčom v poradí. V sezóne 2009/2010 išiel okúsiť austrálsku A-League a vrátil sa tam aj na jesennú časť tejto sezóny. Behom tej jarnej časti sezóny má však namierené späť do českej Gambrinus ligy. 34-ročný Košičan a bývalý hráč miestnej Lokomitívy, Ozety Dukla Trenčín (dnešné AS), Bohemians Praha, Slovana Liberec, Sparty a Slávie Praha sa navyše vyjadril, že je najvyšší čas, aby ukončil kariéru. Mnohí fanúšikovia sú zvedaví na hráča so skúsenosťami z Austrálie a veľmi radi by ho videli odohrať aspoň rozlúčkový zápas za slovenskú reprezentácu. Aj keď s ňou vlastne dokopy nič podstatné neuhral, takých hráčov nájdeme v histórii slovenskej reprezentácie viac.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Dušan ŠVENTO, ľavonohý krídelník, sa v slovenskej reprezentácii objavoval pomerne pravidelne. Naposledy bol v širšej nominácii Vladimíra Weissa na svetový šampionát. Keď sa ale nedostal do tej užšej, medzi ním a Weissom sa začali nezhody. Vyzeralo to však, že všetko smeruje k vyriešeniu, keď sa Švento dostal aspoň medzi náhradníkov pri dvojzápase medzi Írskom a Arménskom (september 2011). Akonáhle dal Švento vo svojom klube gól bratislavskému Slovanu, začal sa ich spor rozpitvávať v médiách. Nič sa však nevyriešilo. Či by sa však veci vysvetlili prelomom rokov sa už nedozvieme, Weiss totižto vo svojej funkcii skončil. Švento sa však môže dostať do reprezentácie aspoň pod Hippom. Odchovanec ružomberského futbalu hrával v slovenskej reprezentácii hlavne ako útočník alebo ofenzívny stredopoliar, časom sa však v Slávii a Salzburgu objavoval skôr na pozícii ľavého obrancu. Bolo by zaujímavé ho na tejto pozícii vyskúšať aj proti Turecku.

Marián KELEMENDušan KUCIAK - po odchode Jána Muchu ml. do anglického Evertonu stráca naša reprezentácia pravú brankársku jednotku. Mucha nemá žiadnu brankársku prax a keď si aj počas jesennej časti za klub odchytal jeden zápas v pohári, zrazu už z neho nie je konkurent na brankársku jednotku, ale už len bojuje o post dvojky so štyridsaťročným americkým brankárom Marcusom Hahnemannom, ktorý chytal aj za Reading či Wolverhampton Wanderers. Weiss mu stále veril, viackrát sa to už aj vyplatilo, počas tohto prestupového obdobia sa však o Muchovi a nejakom prestupe ani len nešpekulovalo. Rodák z Belej nad Cirochou začínal na východe, prestúpil do bratislavského Interu a do sveta odišiel po tom, ako sa ukázal v Žiline. Do reprezentácie sa dostal ešte ako brankár poľskej futbalovej ligy, kde momentálne máme ďalších dvoch brankárov, ktorí sa už dlhšie ukazujú vo vynikajúcom svetle. Kuciak sa taktiež ako Mucha presadil výraznejšie v Žiline, dokonca práve kvôli nemu bol Mucha iba dvojkou. Kelemen má zase s Muchom spoločné to, že vyrastal na východe a kariéru začal na západe - v bratislavskom Slovane. Odvtedy vyskúšal skoro všetky ligové súťaže sveta, teraz tento 32-ročný brankár hviezdi v poľskom Wroclave. Do úvahy, samozrejme, spadajú aj iní hráči - v Škótsku vyrastajú Kello, ktorý má večne nejaké klubové problémy či Perniš, ktorý je v službách Dundee United a neraz ho vyhlásili za najlepšieho brankára ligy. Samozrejme, že aj naša Corgoň liga obsahuje zaujímavé mená ako Hroššo, Putnocký či Kamenár, no ich nominovanie by znamenal výsmech pre brankárov, ktorí naše Slovensko úspešne reprezentujú na klubovej úrovni. To momentálne však Mucha nerobí.

Marek SAPARA, rodák z Ďurďošíka (pri Košiciach), sa ako málokto výraznejšie presadil už v našej Corgoň lige - či už to bolo v Košiciach alebo neskôr v Ružomberku. Následne odišiel do nórskeho Rosenborgu Trondheim a momentálne je už druhý rok v Turecku. Do reprezentácie sa prepracoval už ako hráč Ružomberka a neopustil ju až do majstrovstiev sveta. Tam nastúpil však naozaj iba na päť minút, s čím nebol spokojný. Proti Macedónsku trénera tiež nepresvedčil a v repre sa prestal objavovať, čomu pomohlo aj zranenie, z ktorého sa momentálne zotavuje na hosťovaní v Gaziantepspore. Tam by mal údajne patriť k najlepším hráčom mužstva. Ktovie, či to bude stačiť na reprezentáciu. No fanúšikovia by sa iba potešili.

AJ TÝCHTO CHCEME!
Každý fanúšik má svojho favorita. Akonáhle sa ich nájde na jedného obľúbenca viac, už ho chce verejnosť vidieť v reprezentácii. Bez toho, či zapadá trénerovi do koncepcie, či ako sa mu momentálne darí. Ja som sa vďaka sociálnej siete poradil s niekoľkými fanúšikmi a popýtal sa na niektoré mená.

Okamžite sa mi ozvalo niečo cez desať ľudí s menom Ladislav Tomaček. Traja boli z Trnavy, jeden zo Serede, jeden z jeho rodnej Galanty. Čiže väčšina nemala priamy kontakt s hráčom, ani klubom, za ktorý hrá alebo pravidelne hrával. Tomaček však počas jesene viac nehrával ako hrával, v decembri bol navyše na operácii kolena, no a jeho stav nie je ani natoľko dobrý, aby so Spartakom išiel na sústredenie do Turecka. Preto sa dá len ťažko očakávať, aby išiel do Turecka s reprezentáciou.

Okrem Tomačeka sa spomenuli medzi rečou aj ďalší dvaja útočníci: hráč z ruskej ligy František Kubík a z tej tureckej Stanislav Šesták, ktorý nám vystrieľal kvalifikáciu majstrovstiev sveta a od šampionátu sa z reprezentácie síce úplne nevytratil, avšak ako útočník zapadol až niekde na okraj nominácie. Keďže Šesták bol strojca Vrbovho úspechu v Žiline, dá sa predpokladať, že bude Šesták pravidelným členom reprezentácie aj naďalej, ak bude novým trénerom predsalen Vrba. Ďalšími hráčmi, ktorí sa spomínali medzi fanúšikmi, boli aj Peter Grajciar alebo Marián Čišovský.

Centrom debaty s fanúšikmi boli hlavne mladí hráči z 21-ky. Mnohí by chceli do reprezentácie k Jurajovi Kuckovi defenzívnych stredopoliarov buď Jána Greguša alebo Filipa Kissa. Samozrejme, najväčšmi spomínaný bol Milan Lalkovič, ktorý je momentálne na hosťovaní v holandskom tíme ADO Den Haag, z ktorého sa do reprezentácie dostal aj tiež spomínaný František Kubík, momentálne už hráč tímu Kuban Krasnodar, kde sa výraznejšie nepresadil. Keďže však má 21-ka v tom istom čase na domácej pôde v programe priateľský zápas proti Čiernej Hore a od leta jej pokračuje dôležitá kvalifikácia na Majstrovstvá Európy 2013, nemusel by byť presun Lalkoviča k seniorom veľmi pozitívny pre Galádov tím. A možno ani pre samotného Lalkoviča, ktorý sa musí najprv poriadne usadiť v Holandsku, kde sa nachádza momentálne len zopár dní.

IDEÁLNA NOMINÁCIA?
Dovolil som si teda rovno „nadrzovku” pripraviť aj konečnú 18-člennú nomináciu od nás - fanúšikov, kde som sa pokúsil skĺbiť tú najväčšiu kvalitu Slovákov v zahraničných ligách (keďže v tej domácej žiadnu kvalitu nenájdeme), samozrejme, v spojitosti s hráčmi, ktorí hrávajú v Turecku a mali by proti tomuto súperovi špeciálnu motiváciu. Vynechal som, myslím, iba zraneného Róberta Vitteka a brankára Štefana Seneckého, ktorý mal klubové problémy a behom posledného prestupového obdobia prestúpil až dvakrát (do Slovana - a zo Slovana).

Brankári: Marián Kelemen (Slask Wroclav/Poľ.), Dušan Kuciak (Legia Varšava/Poľ.)
Obrancovia: Peter Pekarík (Kayserispor/Tur.), Martin Škrteľ (FC Liverpool/Ang.), Ján Ďurica (Lokomotiv Moskva/Rus.), Marián Čišovský (Viktoria Plzeň/ČR), Marek Čech (Trabzonspor/Tur.), Dušan Švento (Red Bull Salzburg/Rak.)
Stredopoliari: Karol Kisel (FC Sydney/Aust.), Peter Grajciar (Sparta Praha/ČR), Marek Sapara (Gaziantepspor/Tur.), Marek Hamšík (SSC Neapol/Tal.), Juraj Kucka (Janov/Tal.), Miroslav Stoch (Fenerbahce Istanbul/Tur.), Michal Breznaník (Slovan Liberec/ČR)
Útočníci: Marek Bakoš (Viktoria Plzeň/ČR), Stanislav Šesták (Bursaspor/Tur.), Filip Hološko (Besiktas Istanbul/Tur.)

Náhradníci: Ján Mucha (Everton/Ang.), Dušan Perniš (Dundee United/Škót.), Tomáš Košický (Catania/Tal.) - Radoslav Zabavník (FSV Mainz/Nem.), Ľubomír Michalík (Carlisle United/Ang.), Tomáš Hubočan (Zenit Petrohrad/Rus.), Vladimír Weiss ml. (Espanyol/Špa.), Filip Kiss (Cardiff City/Ang.), Róbert Jež (Polonia Varšava/Poľ.), Erik Jendrišek (SC Freiburg/Nem.), Pavol Masaryk (MFK Ružomberok)

Michal Šášky

Michal Šášky

Bloger 
  • Počet článkov:  139
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Večne meškajúci maniak do športovej novinárčiny, s extrémne vyvinutým zmyslom pre ironické a sarkastické poznámky, predseda vlastnej kvázipolitickej strany SPI a človek prácu vykonávajúci vždy na 100% (pondelok 12%, utorok 23%, streda 40%, štvrtok 20% a piatok 5%...) Zoznam autorových rubrík:  FutbalMS v hokeji 2011MS v hokeji 2012Iné športyZ môjho nudného životaTelevízorHudbaNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

24 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu