Kristína a hokejová hymna: Podvrh či skutočnosť?

Autor: Michal Šášky | 14.3.2011 o 15:15 | (upravené 22.3.2011 o 18:05) Karma článku: 10,78 | Prečítané:  4640x

Rasista sa zaista neteší. Biela zima postupne naplno mizne, teplota je už nie len v pluse ale stupne Celzia sú poväčšine dňa až dvojciferné. Prišla jar. Konečne tá farebná jar!

A s ňou aj športová udalosť, na ktorú Slovensko netrpezlivo čaká už štyri roky. Najväčšia športová udalosť pre Slovensko v tomto roku a určite i blízkom okolí. Majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji 2011 v Bratislave a Košiciach! A so šampionátom aj všetky veci, ktoré sú s ním pevne, naisto spojené.

Po tom, ako sme sa prestali hnevať na nedostatok lístkov na hokej, ako sa tí praví fanúšikovia k nim nedostali, lebo iní, tí viac pri peniazoch, si kúpili sto až tisíceurové balíčky lístkov na celý šampionát, prišla ďalšia vec, ktorá nás začala hnevať. Hymna. Oficiálna, hokejová. Napriek tomu, že tá oficiálne oficiálna ešte nie je v éteri. Či?

Každopádne, pár hokejových piesní so zavádzajúcim nápisom hymna už v éteri sú. Blížiacimi MS v hokeji väčšina zo slovenských interpretov spieva hokejové pesničky. Logicky, počas šampionátu sa budú v rádiách a všade na okolí hrať práve tie. Hokejovú eufóriu treba využiť na zárobok. Nuž, niekomu sa piesňou zaujať podarí a niekomu nie.

Prvé obavy z oficiálnej hymny sme mali, keď Rádio Expres nahralo pieseň Za náš tím s hip-hopovou formáciou AMO. Pieseň, v ktorej podľa mnohých poslucháčov jediné, čo dav chytí, je pasáž z kúsku piesne Paľa Haberu. Pieseň však hneď predstavili len ako hymnu rádia, nikto (alebo aspoň takmer) sa nezľakol, že toto bude naša oficiálna hokejová hymna.

RÁDIO EXPRES & AMO - ZA NÁŠ TÍM

To už, žiaľ, nemožno povedať o piesni Hej, Slovensko! od slovenskej stále populárnejšej speváčky Kristíny. Pieseň sa rozšírila najmä cez sociálnu sieť Facebook, kde vďaka nepopulárnemu ClickJackingu dal Páči sa mi to každý dilino, čo si pieseň pustil cez túto stránku. Niet však divu, nápis „oficiálna hymna MS v hokeji” znie až príliš vážne na to, aby to nebola pravda a aby sme si to nevypočuli. Ale ide o reálnu hymnu alebo je to len, slušne povedané, riadny ofajč? Ak je to reálna hymna, potom - no zbohom! Ak je to však ofajč - nachytať sa podarilo veľké množstvo nie len Slovákov. Hra so slovom „oficiálna” je nepekná a neetická, ale účelná. Epicentrum tejto možno-falošnej situácie je podľa neoficiálnych informácii u istého Jakuba Š., celé meno však uvádzať nebudem.

KRISTÍNA - ZA NÁŠ TÍM

O oficiálnej hymne sa však nikto nijakým spôsobom nevyjadroval. Teda, skoro. Jediná zmienka o oficiálnej hymne je článok z 22.februára na stránke Sport.Aktuality.sk, kde sa písalo v skratke o tom, že na novej oficiálnej hymne pre tento rok sa pracuje. Jej hlasom by mal byť Milan Špaňo, známy producent a spevák, ktorého hlas nosila aj pieseň Tak strieľaj gól - hymna pre našich futbalistov na MS v Juhoafrickej republike 2010 - či o niečo známejšiu Nech Bože dá, hymnu pre našich zlatých hokejistov z roku 2002.

NECH BOŽE DÁ

TAK STRIEĽAJ GÓL

Ak sa pýtate, prečo nemôže byť obľúbená pieseň Nech Bože dá hymnou aj pre domáce majstrovstvá, článok má pre vás dobrú správu! Viacmenej... Nech Bože dá, pieseň z pera textára Viktora Mikláša, totiž údajne ostane hymnou aj tento rok, bude však jemne prerobená v koprodukcii Johnnyho Kortisa a DJ Stevea Mitsa v modernejšom hudobnom štýle. Teda, niečo takéhoto:

V tejto súčasnej situácii sa však iba ťažko orientuje. Športová stránka iba prednedávnom hovorila o tejto hymne ako o jasnej veci a o žiadnej Kristíne nebolo nikde ani chýru - ani slychu. O údajne oficiálnej hymne hokejového šampionátu Hej, Slovensko! nepíše a neinformuje žiaden športový portál, venujúci sa majstrovstvám sveta hlavne alebo okrajovo. A dokonca o príprave alebo o už existencii oficiálnej hymny dodnes nepíše ani oficiálna stránka speváčky.

Kde je pravda, čo a prečo bude v konečnom dôsledku našou hokejovou hymnou? To ukáže čas a možno najskôr 18.marec 2010 v Ranná šou Fun rádia, ktorá svojich poslucháčov láka na premiéru tohto pokusu (vydarenému či nevydarenému - posúďte vy) o hit.

Každopádne - čo by ste ako za oficiálnu hymnu uvítali najskôr vy? Za náš tím v spolupráci Rádia Expres & AMO, Hej, Slovensko! od speváčky Kristíny alebo prerobenú verziu Nech Bože dá? Alebo platí okrídlený výraz: jedno horšie ako druhé?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?