Aká je pravdepodobnosť, že si z nás Fun Rádio vystrelí dvakrát?

Autor: Michal Šášky | 19.3.2011 o 15:15 | (upravené 22.3.2011 o 18:05) Karma článku: 9,05 | Prečítané:  2809x

Ako som už v krátkosti priblížil v predchádzajúcom článku, príprava na hokejový šampionát vrcholí po všetkých stránkach. Aj keď ešte ani štadión Ondreja Nepelu v Bratislave nie je na 100% pripravený, Slovensko má momentálne celkom iný terč záujmu - hymnu majstrovstiev sveta v hokeji. Pre viac informácií a lepší prehľad som sa stretol s človekom, ktorý do témy vidí omnoho viac ako ja. S Milanom Špaňom.

Pre tých, ktorým toto meno stále veľa nehovorí, pripomeniem - ide o speváka, ktorého hlas je so slovenským športom silne previazaný. Pred rokom nahral pieseň „Tak strieľaj gól!” pre slovenskú futbalovú reprezentáciu a pred deviatimi rokmi nestarnúcu slovenskú hokejovú hymnu „Nech Bože dá!”. Zároveň je to aj významný hudobný producent, ktorý pracuje v Amerike a možno by ste ani neverili, ako výrazne ovplyvňuje slovenskú i svetovú hudobnú scénu.

O Milanovi Špaňovi v spojitosti s tohtoročnými majstrovstvami sveta v hokeji informoval doteraz iba portál Sport.aktuality.sk. Odvtedy však už bola zmienka iba o Kristíne. Nikde žiadny Špaňo, iba Kristína, Kristína a Martin Kavulič...

Preto som skúsil šťastie a e-mailom som sa ešte v ten deň, kedy som zverejnil prvý článok venujúci sa hymne, pokúsil kontaktovať Milana Špaňa s otázkou, čo sa to tu vlastne deje. Na rozdiel od iných slovenských interpretov mi obratom a seriózne odpísal, že v stredu prilieta na Slovensko a v piatok sa môžeme stretnúť a situáciu rozobrať osobne. Viete si predstaviť, že by nejaký iný slovenský muzikant toto urobil pre nejakého bezvýznamného blogera?

Nastal včerajší piatok a o 13:45 som sa stretol s pánom Špaňom. V tom čase už bola dávno Fun Rádiom verejne predstavená (kvázi) oficiálna hymna pre majstrovstvá sveta s názvom „Life is a game”. „Mám z toho zmiešané pocity,” povedal Špaňo a zároveň bolo v jeho očiach badať hľadanie slušných slov na súčasnú situáciu okolo hokeja a hymny.

Niet ani divu. Špaňo má totiž podľa jeho slov jasnú dohodu s futbalovým i hokejovým zväzom o tom, že práve jeho hlas bude s týmito športami spojený. Napriek tomu čosi čudné futbalové pre KIA Sport naspievala aj Knechtová. A keď už teraz aj v hokeji spieva kadejaké hymny pre iných sponzorov ďalšia iná speváčka, uznajte, je to na porazenie.

Milana Špaňa pritom nikto s požiadavkou na oficiálnu hokejovú hymnu ani len neoslovil, ani nepovedal pol slova o tom, že sa ide čosi robiť cez nejakú Kristínu. Napriek tomu, že práve on s pomocou textára Viktora Mikláša stál za neoficiálne najväčším športovým hitom samostatnej Slovenskej republiky „Nech Bože dá!”. A to tiež aj napriek tomu, že za menom Milan Špaňo stojí tá najväčšia svetová hudobná kvalita!

Nič sa však nedeje, ak žiadnu pieseň od Milana Špaňa nepoznáte. Jeho tvorbu totiž Slováci poznajú iba vďaka dvom spomínaným hokejovým a futbalovým hitom. Viac by už však vedeli rozprávať poslucháči miestneho rádia v niekoľkomiliónovom Los Angeles! Viac o živote Milana Špaňa by ste mohli dozvedieť aj v týchto videách, kde v pozadí môžete počuť melódiu známej futbalovej hymny, ale v lepšej, anglickej verzii s názvom „Go For The Goal”.
Celú anglickú verziu „Go For The Goal” som mal možnosť počuť priamo z iPhonu Milana Špaňa, ktorý mi na lepšiu predstavivosť o jeho hudobnej tvorbe pustil aj ďalších asi päť jeho hitov. Či už vydaných alebo chystajúcich sa na vydanie.

Priznám sa - zahraničnú hudobnú tvorbu takmer vôbec nepočúvam. Iba málokedy ma chytí nejaká zahraničná skladba. Čo sa však týka piesní od Milana Špaňa, každá jedna melódia jeho piesní mi doteraz znie v ušiach! Keby som mal možnosť, doteraz si ich púšťam jednu za druhou. A to takéto stavy mám naozaj iba pri tých najobľúbenejších pesničkách. A pri zahraničných pesničkách sa mi toto azda ešte ani nestalo...

Okrem jeho zahraničnej tvorby som však mal možnosť si vypočuť aj časť z remixu známej piesne „Nech Bože dá!”. Ak ste si čítali môj starší článok alebo článok na Sport.aktuality.sk, tak viete, že Milan Špaňo pri príležitosti tohtoročných MS v hokeji pripravil zmodernizovanie tejto známej skladby. Malú ukážku z nej dal Špaňo i na YouTube, no pre súčasnú situáciu ju stiahol. Pár reakcií bolo, no v názore sa líšili. Priznám sa, ani mňa malá ukážka spočiatku neoslovila, konečná verzia však stojí naozaj za to! Kedy ale vyjde? „Keď to fanúšikovia budú chcieť, tak to vyjde,” povedal Milan Špaňo. No schválne, chceli by ste prežiť celý šampionát trpiac pri hlase horehronskej Kristíny?

AKO TO VLASTNE S HYMNAMI VYZERÁ?
Všetko to začalo extrémne veľkým nepodarkom „Hej, Slovensko!” od Kristíny. Ten sa začal šíriť najmä prostredníctvom internetu, respektíve skôr vďaka sociálnej sieti Facebook. Keďže pieseň bola kvalitatívne pod hranicou únosnosti, niečo ako 80% tvorby tejto interpretky, stretla sa s maximálnym odporom u hokejových fanúšikov.

K tomu časom pribudla informácia, že premiéra hymny bude v piatok, 18.marca ráno v šou Fun Rádia. Tam však chvalabohu odznela iná pieseň. Žiaľ, opäť od Kristíny, tento raz v akej-takej angličtine s názvom „Life is a game”. Producenti, ktorí stoja za touto piesňou optimisticky dúfajú, že prerazia aj v zahraničí. I keď z textu tejto piesne ozaj ťažko hádať, že sa jedná o hokejový song.

Fun Rádio pri príležitosti predstavenia hymny „Life is a game” prezradilo, že pieseň „Hej, Slovensko!” bola recesistická a humorom naladená falošná hymna, ktorou chceli iba poslucháčov nabudiť, aby ich v piatok ráno počúvali. Hudobný publicista Roman Bomboš to však s pieseňou „Hej, Slovensko!” vidí trochu inak: „Myslím si, že to mohla pokojne byť aj oficiálna vec, no tlak vox populi bol tak silný a negatívny, že sa spamätali, urobil kompromis a zmenili skladbu,” povedal pre piatkové vydanie Promi Novín na televízii JOJ.

Fun Rádio teda chcelo podľa vlastných slov hokejových fanúšikov prvou hymnou iba nachytať. Státisíce fanúšikov s hudobným sluchom a hudobným vkusom dúfajú, že to Fun Rádio s anglickou piesňou „Life is a game” od Kristíny skúša znovu.

Okrem Kristíny sa so slovom hymna pohrávala aj hip-hopová formáciou AMO. Tá nahrala hymnu majstrovstiev sveta „Za náš tím”, avšak iba súkromne pre Rádio Expres. Ďalšou hymnou pre slovenských hokejistov je nestarnúci hit od Milana Špaňa „Nech Bože dá!”, ktorú, ako už bolo spomínané, autor špeciálne pre majstrovstvá zmodernizoval. Či ju však niekedy budeme môcť oficiálne počuť je podľa Milana Špaňa čisto iba na fanúšikoch.

Podľa najnovších informácii má Milan Špaňo takmer prichystanú aj oficiálnu hymnu pre hokejový šampionát! Svetlo sveta by mala uzrieť vraj už čoskoro.

AKÉ SÚ REAKCIE NA HYMNY?
Kristína sa môže tešiť. Chcela sa stať slávnou, má to mať, hovorí o nej takmer každý! Veď aj zlá reklama je reklama, nie? Reakcie fanúšikov, že hymna pre MS je iba Horehronie pustené odzadu alebo absolútna pohroma slovenského hokejového šampionátu, už nám sú známe. S absolútnym nesúhlasom voči tejto piesni sa postavili aj televízie Markíza a JOJ.

Svoje k tomu povedali aj ostatní hudobní producenti, ani jeden speváčku Kristínu nepochválil, práve naopak. „Strednoprúdová speváčka Kristína spieva hokejovú hymnu?! To je ako keby nechali spievať pre nejakú kozmetickú ženskú firmu skupinu Kabát. Zdá sa mi to minuté cieľom,” veľmi presne vystihol známy hudobný producent Dušan Giertl.

Ďalšími podstatnými reakciami na hymnu sú petície proti hymne od Kristíny. Tá najznámejšia a najaktívnejšia - „Petícia proti OFICIÁLNEJ ANGLICKEJ "hymne" MS 2011 IIHF od Kristíny!” - už dávno pokorila hranicu 100-tisíc ľudí! Vzniklo aj rôznych iných podskupín a udalostí proti Kristíne a za Nech Bože dá či Milana Špaňa. Všetky petície môžu rátať podpísaných na desaťtisíce! Jedna z tých najnovších už reagovala aj na pripravujúcu sa oficiálnu hymnu od Milana Špaňa - „Tešíme sa na NAOZAJSTNÚ OFICIÁLNU HOKEJOVÚ HYMNU od Milana Špaňa!”.

Ak chceme dokázať, že máme na Slovensku krásne baby, stačilo by Kristínu hodiť do videoklipu k naozaj dobrej hokejovej hymne. Do šampionátu zostáva stále dosť času, hanba sa ešte zmeniť dá! Hráči na ľad predsa zatiaľ nevykorčuľovali...

TEN POKUS O HYMNU + TEXT & PREKLAD

Kristína - Life is a gameKristína - Život je hra
Ey Ey
Life is a game
Ey Ey
We're all born to play
Ey Ey
Long is the way
Sometimes it's not right
Sometimes it's not fair

Ey Ey
The journey of life
Ey Ey
Gets harder at times
Ey Ey
Long is the way
You know how it feels
To smile through the pain

R: But today - is your day
This is the moment when you're touching the sky
On the top - of your wave
No one can stop you from flying so high

This is it - it's your time
You've got the magic when your stars are aligned
Fill the world - with your shine
Life is a game that you're winning tonight

Ey Ey
Wolves in the way
Ey Ey
Hunting their prey
Ey Ey
Hard is the rain
Sneaking in the shadows
They always remain

Ey Ey
Life is a maze
Ey Ey
Sometimes full of haze
Ey Ey
Hard is the rain
You know how it feels
When your hopes go astray

REF. (2x)

Ey Ey
Život je hra
Ey Ey
Narodili sme sa, aby sme hrali
Ey Ey
Cesta je dlhá,
niekedy nesprávna,
niekedy nefér.

Ey Ey
Životná cesta
Ey Ey
Je niekedy ťažká
Ey Ey
Dlhá je cesta.
Ty vieš, aké to je,
usmievať sa cez bolesť

R: Ale dnes - je tvoj deň,
teraz je tá chvíľa, keď sa dotýkaš neba
na samom vrchu - tvojej vlny,
nik ťa nemôže zastaviť pri lete do výšin.

Je to tu - prišiel tvoj čas,
ty máš tú moc, hviezdy sú ti naklonené,
naplň svet - svojou žiarou,
život je hra, ktorú dnes vyhráš

Ey Ey
Vlci stoja v ceste
Ey Ey
Lovia svoju korisť
Ey Ey
Krutý je dážď,
zakráda sa v tieňoch,
ktoré sa navždy zachovajú.

Ey Ey
Život je labyrint,
Ey Ey
Občas zahmlený
Ey Ey
Krutý je dážď,
ty vieš aké to je,
keď stratíš svoje nádeje.

REF. (2x)

Preložili: Martin Číž & Michal Šášky

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?