Keď už aj Kristína viac vyhovuje...

Autor: Michal Šášky | 20.3.2011 o 9:30 | (upravené 22.3.2011 o 18:05) Karma článku: 4,17 | Prečítané:  588x

S hymnami na blížiaci hokejový šampionát sa roztrhlo vrece - a nie jedno... Bodaj by sme dali na majstrovstvách toľko gólov, koľko budeme mať hymien!

Spojili sme sa pre hokej! A proti hymne od Kristíny zároveň. Po tom, ako sa mladá, údajne speváčka, pokúšala preraziť s dvomi pokusmi o hymnu pre hokejový šampionát, je celé Slovensko hore nohami. Celú republiky zaplavujú petície. Kristínu nechceme!

Niet sa, vážne, ani čo diviť. Väčšina sa pýta: Kde sú tie časy, keď ešte spievala iba o Horehroní...? Ani tí, ktorým sa pieseň „Life is a game” páči, ju nechcú ako hokejovú hymnu. Nemá v sebe totiž ani kúsok chytľavosti, čo správna hymna skrátka mať musí. Taktiež spojenie Kristína a hokej je absolútne umelé a nedomyslené. Nuž a navyše typ muziky neprináša nič nové ani pre slovenskú pop-music, nieto ešte pre svetovú!

Všetci fanúšikovia, ktorým situácia nie je ľahostajná, bojujú. Nedovolia, aby sa situácia okolo šampionátu rútila naďalej do katastrofy. Prosíkajú, nech Bože dá, aby sa tá hymna zmenila!

A našťastie tu máme aj hudobníkov, ktorí sú ochotní pustiť sa do naozajstnej hokejovej hymny! Chce to totiž človeka, ktorý sa rozumie do hudby a vie, ako má vyzerať pravá hymna. Okrem Milana Špaňa, ktorého som spomínal v predchádzajúcom článku, sa však javí aj ďalší adept - Braňo Mojsej!

Porovnávať týchto dvoch muzikantov, samozrejme, nemá najmenší význam. Otázka fanúšikov iba znie, či bude hymna Braňa Mojseja na úrovni Kristíny alebo kontroverzný východniar prekoná neprekonateľné - bude ešte horší. Napriek tomu si dovolím zastať sa tohto tvrdého rockera. Mojsej vie, čo znamená slovo hymna! Ukázal to už pred časom v politike, keď nahral volebnú hymnu pre košického primátora Richarda Rašiho. Navyše, určite i vďaka tejto hymne, Raši voľby nakoniec vyhral - dnes sa už po Košiciach spieva: „Rííšo Ráááši, náás už strááášíí”! Žeby Mojsejove hymny prinášali víťazstvá? Potom šup s Braňom do hokeja!

BRAŇO MOJSEJ - RIŠO RAŠI (primátorská hymna)

Poriadny text sa tvorí pochopiteľne veľmi dlho. O melódii ani nehovoriac! Preto, ako zanietený fanúšik slovenského tvrdého rocku a rovnako tak aj tvorby (či tiež i vkusu na ženy) Braňa Mojseja, som sa rozhodol pomôcť mu. Navrhujem ponechať chytľavú a víťaznú melódiu z primátorskej hymny, keďže však nie som natoľko solídny textár ako Braňo, text prenechám na neho.

Aby však nepovedal, že som sviňa (prinajmenšom), rozhodol som sa aj k tomuto priložiť jemne ruku k dielu a vymyslieť aspoň refrény. Snažil som sa do nich zakomponovať umeleckosť, tvorivosť a rýmovú nápaditosť, ktorou sa Braňo hudobnícky preslávil. Rýmy som sa tiež snažil udržať na rovine vygumovanej, prepitej, alkoholom a zabitými mozgovými bunkami poznačenej, teda rockovej hlavy.

Ladies and Gentleman!

Míííróó Šááátááán,
téén tóó dááá táám!

Máájóó Gabóórííík,
dááj úúž góólííík!

Míííláán Jurčííínáá,
tóó jééé klučííínáá!

Máááriááán Hóóssááá,
úúútoč sťa óósááá

Jáááróóó Háálááák,
próóósííím, brááň nááás!

P.S.: Braňko, ak toto čítaš, ešte ťa prosím, nevynechaj v tej hokejovej hymne moju obľúbenú časť z textu tej hymny primátorskej: „Ta dze to ta kultura?” Ďakujem!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?