Keď každým slovom klesá nadšenie

Autor: Michal Šášky | 13.4.2011 o 16:55 | Karma článku: 3,05 | Prečítané:  841x

Každý Slovák má o zložení národného tímu svoje vlastné predstavy. Platí to aj o hokeji a o blížiacom šampionáte nehovoriac. Každý chce svojho obľúbenca vidieť v reprezentačnom drese. Ja nie som výnimkou.

Aj preto ma zaujali posledné udalosti a vyjadrenia reprezentačného trénera Glena Hanlona k tvoreniu nominácie. Konkrétne k menám Peter Budaj, Tomáš Tatar a Tomáš Marcinko.

Priznám sa, že Peter Budaj je môj obľúbenec, považujem ho za výborného človeka i vynikajúceho brankára (bez svojich kvalít by si len ťažko zachytal v NHL). Zároveň ale uznávam aj kvality Jaroslava Haláka a Jána Lašáka, preto ma výber brankárskej dvojice vôbec neprekvapil. Prečo ale Budaj nezískal post brankárskej trojky? Nezaslúži si za svoje kvality byť aspoň pre prípad zranenia Haláka alebo Lašáka k dispozícii, po ruke? Hoci pravdepodobnosť je malá, ale pri prípadnom úspechu ste radi, že ste pri tíme, aj keď iba ako brankár na tribúne. Či sa mýlim?

„Bolo to ťažké rozhodnutie, lebo Peter Budaj je dobrý brankár i človek. Navyše bol zdravotne v poriadku a pripravený pomôcť mužstvu. Rozhodli sme sa tak, lebo máme pocit, že táto dvojica vytvorí dobrú chémiu,“ znie celé vyjadrenie Glena Hanlona, ktoré nám médiá poskytli. Ako však situácia vyzerala? Ponúkol Hanlon Budajovi aspoň miesto brankárskej trojky? Ako reagoval Budaj...? To by však bol skôr priestor a téma pre prípadné rozhovory.

Nie len mňa, ale tentokrát aj väčší počet fanúšikov skôr zarazilo vyjadrenie na adresu druhého hokejistu, Tomáša Tatara. Tento hokejista sa „za veľkou mlákou“ konečne dočkal i niekoľko zápasov v najvyššej kanadsko-americkej ligy NHL a svojim nasadením mnohých oslovil. Na dnešný i piatkový zápas so Švédmi opäť v nominácii nájdeme klasické ľavé krídla, ktoré sme videli už v minulých prípravných zápasoch: Vladislav Baláž (HkM Zvolen), Milan Bartovič (Liberec), Marcel Hossa (Kazaň), Tomáš Záborský (Pori), tento raz sa pridal i Vladimír Dravecký (Košice). Všetci bojujú o záverečnú nomináciu na šampionát, podľa slov Hanlona majú istotu iba Halák, Lašák, Jurčina, Demitra, Stümpel a Šatan. Prečo ale nedostal priestor na vyskúšanie aj Tatar? Výhovorka pána Hanlona znie nezmyselne: „Tomáša sme nepovolali, pretože mu nemôžeme garantovať miesto v záverečnej nominácii,“ povedal Hanlon krátko po tom, ako záverečnú nomináciu garantoval iba šiestim svojim zverencom - z toho ani jednému ľavému krídelníkovi. Naozaj nemohol dostať Tatar príležitosť ukázať sa namiesto napríklad Baláža zo Zvolena?

Pochopiteľne, tréner je iba jeden. A nominuje si takých hráčov, ktorých má prekuknutých a odskúšaných. Zároveň hráčov, ktorí majú formu a sú na očiach. O to viac ostáva pre mňa nepochopiteľná nominácia mladého Tomáša Marcinka z AHL. Pripomeniem, že center tímu Bridgeport Sound Tigers je najhorším Slovákom v nižšej kanadsko-americkej lige v +/- bodoch, na konte ich má 19 mínusových a navyše ani nie 10 bodov kanadských (4 góly, 5 asistencií). Navyše tak málo stihol za 66 zápasov, do ktorých nastúpil. Dá sa hovoriť v tomto prípade o reprezentačnej forme? Podľa Hanlona zjavne áno. Ale to naozaj nemáme k dispozícii kvalitnejších centrov? To ukážu zrejme prípravné zápasy. Avšak na skúšanie iných centrov už zrejme čas nebude...

Ďalšie slová, ktoré ma pred šampionátom zarazili, boli včerajšie slová premiérky Ivety Radičovej. Tá sa totiž 17 dní pred šampionátom vyjadrila, že si nie je istá, či mesto Bratislava zvládne mestskú hromadnú dopravu a parkovanie v okolí štadióna. Kde však bola „najväčšia a najvplyvnejšia žena Slovenska” doteraz? Dá sa vôbec za 17 dní s týmto niečo urobiť?

Zdá sa mi, že každé slovo pred šampionátom sa mi nepozdáva a zo šampionátu mám stále väčšie a väčšie obavy a tým pádom sa na šampionát menej a menej teším. Netuším, či vo mne prevláda viac strach alebo nadšenie. A to sú do šampionátu aj tak ešte viac ako dva týždne...

Dúfam, že moje zlé pocity Slováci odvrátia už v prípravných zápasoch proti Švédom, Rakúsku (21.apríl) alebo Bielorusku (24.apríl). V najhoršom až v ostrých zápasoch proti Slovinsku, Nemecku, Rusku. Veď nech je v nominácii ktokoľvek, všetci bojujú za to, čo chceme i my všetci - medaila zo šampionátu. Slovensko do toho!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?