Bol ten Hanlon dobrý nápad?

Autor: Michal Šášky | 22.4.2011 o 13:00 | Karma článku: 4,58 | Prečítané:  961x

Stav nálady v kabíne slovenskej hokejovej reprezentácie môžeme ohodnotiť ako vynikajúci. Reprezentačný tréner Glen Hanlon tomu ale dvakrát nepridáva. Najprv nepochopiteľná situácia s Tomášom Tatarom, hneď na to vytočil Riša Zedníka, ktorý bez slova odišiel a do tretice ďalší nasrdený hráč v poradí - Tomáš Záborský.

Už od samého začiatku novinári rozmýšľali nad otázkou: „Bol ten Hanlon dobrý nápad?” Pochopiteľne, išlo o niečo, na čo na Slovensku nie sme zvyknutí - zahraničný tréner na lavičke slovenského mužstva vôbec nie je niečo obyčajné, dokonca ani v Extralige sa do povedomia nedostali žiadni iní, len tréneri zo Slovenska a maximálne z Česka.

Polemizovalo sa, či bude tréner Hanlon dobrou voľbou. A fanúšikovský tábor sa rozdelil v tomto prípade na viaceré. Jední tvrdili, že tréner, ktorý má za sebou anabázu v NHL pod symbolmi Washingtonu Capitals, rovnako v KHL v Dyname Minsk a za sebou má aj známu, pomerne úspešnú minulosť v národnom tíme Bieloruska, musí naozaj niečo o hokeji vedieť. Ďalší dúfali, že vymenovanie 1.apríla 2010 bol iba tradičný tohtodenný žart a zahraničnému trénerovi z vtedy nejasných príčin absolútne neverili.

Hanlon slovenským antifanúšikom neposlal najlepší signál. V roku 2010 na majstrovstvách sveta v Nemecku mal ukázať prácu s nádejnými slovenskými hokejistami, stačilo to však iba na nelichotivé 12.miesto. A to v tíme boli aj niektoré hviezdy z NHL ako Peter Budaj či Miroslav Šatan. Z nádejných hviezd dostali možnosť azda iba dvaja - Richard Pánik a Tomáš Tatar. V tom čase ešte druhý menovaný zapadal do koncepcie trénera Hanlona.

Tento rok mal Hanlon ideálnu možnosť na to zažiariť. Hrá sa predsa na domácej pôde a navyše stará-dobrá generácia hráčov, ktorí za posledné viac ako desaťročie vybojovali pre Slovensko nejednu vzácnu medailu, má v pláne medailovú rozlúčku - keď už to teda na tej Olympiáde akosi nevyšlo. Avšak Hanlon si kope hrob sám ešte pred samotným šampionátom. Aj keď úspech je jednoduchý - nechať hrať starých chlapcov to, čo vedia najlepšie a viesť mladých hráčov v tretej či štvrtej formácii k čo najbojovnejšiemu výkonu.

KAUZA TATAR
Prvýkrát si Hanlona začali ľudia pozornejšie všímať, keď sa pýtali, kde je ich obľúbenec Tomáš Tatar. Hanlon si však odpoveď dopredu neprediskutoval s generálnym manažérom Petrom Bondrom. Najprv totiž kanadský tréner povedal, že Tatar skrátka nezapadá do koncepcie, hráč pritom podľa vlastných slov každým dňom čakal na ozvanie od SZĽH.

Do vyjadrení skočil Peter Bondra s tým, že hráčovi sa neozvali, lebo NHL si podľa nepísaného pravidla neželá, aby sa zväz kontaktoval s hráčmi, ktorí môžu byť prípadne povolaní do play-off. Áno, v čase keď okolo nich v reprezentačných dresoch prechádzali Richard Pánik z farmy Tampy Bay a Tomáš Marcinko z farmy New Yorku Islanders.

Aby tých vyjadrení náhodou málo nebolo, tréner Hanlon povedal, že nomináciu na samotný šampionát môže potvrdiť iba Halákovi, Lašákovi, Jurčinovi, Šatanovi, Demitrovi a Stümpelovi. Keď ale dostala reč na Tatara, znela Hanlonova reakcia: „Nemôžem mu zaručiť miesto v záverečnej nominácii.”

Tatar sa radšej nevyjadroval a poslušne čaká, či ho náhodou z Detroitu Red Wings nezavolajú do play-off, kde Detroit ako prvý postúpil v 1.kole cez Phoenix. My mladému hráčovi môžeme iba držať palce a zároveň škodoradostne dúfať, že Marián Hossa vypadne s Chicagom (Tomáš Kopecký si žiaľ privodil zranenie), Marián Gáborík s New Yorkom Rangers, Zdeno Chára s Bostonom Bruins, Ľubomír Višňovský s Anaheimom a poslušne čakať na ukončenie súboja medzi Sekerom a Meszárošom.

KAUZA ZEDNÍK
Krátko po nedorozumení s Tatarom za sebou buchol dvermi kvôli Hanlonovi Rišo Zedník, dôležitá súčasť kolektívu, ktorý na šampionáte držia najmä Demitra, Stümpel a Šatan. Skúsený hráč a jeden z našich najlepších hráčov na poslednej Olympiáde šokoval celé Slovensko a zaujal celý svet. Všetci začali polemizovať, či ‘prípad Zedník’ nehrozí aj v ich krajine.

Zedník absolvoval po príchode zo Švédska na Slovensku pod patronátom Hanlona iba jeden tréning. Okamžite mal nastúpiť do zápasu so Švédmi, avšak Hanlon ho nenasadil ani do formácie presilovkovej, ani do formácie pre oslabenia. Zedníkovi tak zišlo na um, že takúto rolu zvládne akýkoľvek iný hráč a on reprezentácii nič dať nemôže. Hanlon Zedníka nekomentoval a určite tak, ako Hanlon klesol v očiach Zedníka, tak klesol Zedník v očiach Hanlona.

Nastali telefonáty. Volal mu Bondra. Volal Demitra. Volal Široký. Spojiť sa s ním nedokázal nik, iba televízia Markíza, ktorej Zedník povedal náročným súvetím, prečo odišiel. Bola to aj pre médiá jediná veta, ktorou sa museli riadiť a diváci televízie i čitatelia rôznych médií sa museli trápiť, aby tú vetu vôbec pochopili.

Nakoniec ale Zedníka priam „za uši” naspäť do kabíny priniesol Pavol Demitra, ktorý za svojho spoluhráča zvládol aj rozhovory a vyjadroval sa zaňho, prečo sa vrátil do kabíny a či ho to mrzí. ‘Prípad Zedník’ sa teda skončil nakoniec šťastne, i keď Hanlonova stolička u fanúšikov znovu o trochu viac kolíše...

KAUZA ZÁBORSKÝ
Najnovším klincom do rakvy kanadského trénera je prípad mladého a šikovného krídelníka Tomáša Záborského. Hráč už po druhýkrát „nevyhral” miestenku na záverečný šampionát v príprave vedenej Glenom Hanlonom. Tréner sa s ním rozlúčil slovami, podľa citácie Záborského, „že so zvyšujúcou sa rýchlosťou tempa v zápase klesá moje hokejové myslenie a tým na ľade poriadne nerozmýšľam.” Hráč však kritiku reprezentačného trénera považoval za nemiestnu, nakoľko v Amerike mu vlastnosti - ktoré mu teraz Hanlon ohodnotil za nedostatočné - posúdili za jeho popredné.

Záborský odohral jednu zo svojich najúspešnejších sezón v kariére. Po tom, ako ho v Amerike stále odsúvali do treťotriednych súťaží, odišiel v sezóne 2009/2010 skúšať šťastie do Európy, konkrétne do Fínska, do tímu Assat Pori - kde v súčasnosti zarezáva i mladý slovenský obranca Kristián Kudroč (52 zápasov - 12 kanadských bodov /3+9/, 15.najproduktívnejší hráč tímu).

Tomášovi bolo jasné, že situácia je diametrálne odlišná, ako pred rokom. Po dobrej i po zlej stránke. Tá zlá bola, že rozlúčka starej-dobrej generácie mu zrejme zmarí možnosť štartu na domácom šampionáte. Tá dobrá bola jeho klubová výkonnosť a aktuálna skvelá forma. S tímom totiž skončil na druhom mieste a prebojoval sa do play-off. V tíme sa stal piatym najproduktívnejším hráčom s 33 kanadskými bodmi a s 23 gólmi najlepším strelcom klubu i piatym najlepším v celej fínskej SM-liige.

Keď ho Hanlon po zápasoch so Švédskom poslal pozerať šampionát k televízoru, Záborský sa najedoval. Nenaštvalo ho až tak to, že musel odísť. Naštvalo ho to, akým štýlom mu to Hanlon oznámil. Či to môžeme pripisovať mladíckej arogantnosti alebo možno namyslenosti nesporne talentovaného hráča, posúdiť z nášho pohľadu nemôžeme. Ale veta: „Pod taktovkou Glena Hanlona už ale viac do reprezentácie neprídem!” do kariet trénerovi rozhodne nehrá...

Mladých a nádejných hráčov totiž potrebujeme do budúcnosti úplne všetkých a ako soľ. Duplom hráča, ktorý sa vie uchytiť vo fínskej SM-liige, ktorá - a to si o solídnosti KHL a odbornosti v Amerike môžete hovoriť čo chcete - v sebe skrýva nemalú kvalitu. Pretože už počas „zlatej generácie” sme si dvakrát vyberať nemohli. Blízka budúcnosť, teda doba po domácom šampionáte, hráčsky výber mimoriadne zúži. A ak Hanlon - vedome či nevedome - naštve ešte viacero mladíkov, potom bude náš hokej v peknej kaši...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?