Viac Šebov do Corgoň ligy!

Autor: Michal Šášky | 12.7.2011 o 11:30 | Karma článku: 2,73 | Prečítané:  410x

Nedávno, teda niečo cez mesiac späť, som natrafil na istú, teraz už celkom známu (aspoň myslím) športovú stránku. Zaujala ma názvom článku, ktorý znel: „Filip Šebo nepatrí do Corgoň ligy!” A dodnes vlastne netuším, prečo som po tomto ‘múdrom’ článku týmto športovým portálom nepohrdol...

V článku označili príchod Filipa Šeba do tímu bratislavského Slovana za obrovský zázrak. Slovanu sa nedarilo a vôbec - ohrozená bola pohárová Európa. Jeho príchod na Slovensko sa predpokladal až na sklonku jeho futbalovej kariéry. No prišiel a ukázal sa.
…vlastne ktovie, či seba, či mizernú nie len hráčsku kvalitu našej najvyššej súťaže…
Koncom, respektíve predposlednou vetou ma však článok dorazil: „Jedno je však isté už teraz. Hoci Filip Šebo dodal našej lige istú príchuť, jednoznačne do nej nepatrí.”

Krásny postoj. To už je na tom slovenský futbal až tak zle? Že ho nie len podkopávajú, ale i priam definitívne zatracujú aj vlastné periodiká? Zo zhruba 1580 čitateľov tohto článku sa s ním tradičným facebookovým „like”-om stotožnilo takmer 70 ľudí. Vyslovene však nesúhlas neprejavil nikto. Smutné.

Šebo by nemal byť chápaný ako nadpozemský futbalista tunajšej kváziligy alebo futbalový pánboh. Šebo by mal byť prvou ovečkou v stáde kvalitných futbalistov hrajúci našu najvyššiu futbalovú súťaž. Prvým hráčom, ktorý pozdvihne kvalitu, ktorý bude príkladom pre mladé talenty - a vedzte, že ich naozaj aj máme! Príkladom ako pracovať na ihrisku, ako sa venovať tréningu, ako sa presadiť... No v prvom rade sa musíme naučiť pracovať so samotnou mládežou. Hráči ako Šebo by mali byť len príkladom pre ňu, akí by mladí chlapci mali čo najskôr byť.

•••

Po Štrbovi Šebo a po Šebovi Karhan. Naša liga sa pomaly ale isto začína rozrastať o zaujímavé mená, ktoré by mali inšpirovať mladých a zároveň si myslím, že málokto bude nesúhlasiť so vzorcom:

viac kvalitných hráčov = viac kvalitná liga

 

Pochopiteľne, hráč ako Šebo sa dlho v našej lige neohreje. Už teraz sa ozval s ponukou nemecký Hannover a ktovie, čo za veľkokluby sa ozvú po prípadnom úspechu v pohárovej Európe! A miliónové ponuky neodmietajú ani veľkokluby, nieto Slovan. No každopádne Šebo nie je hráčom, ktorý by nepatril do Corgoň ligy! Patrí, ibaže to chce viac hráčov jeho kvalít.

Na zvýšenie kvality našej Corgoň ligy teraz úplne postačia veteráni ako Štrba či Karhan, doplnení šikovnými hráčmi ako Kladrubský či Koubský. No chcelo by to minimálne celú ligu Štrbov a Karhanov, Kladrubských a Koubských, príjemne a vhodne doplnených šikovnými mladými hráčmi - najlepšie zo Slovenska.

•••

Prípadne, podľa mňa, nie je na zahodenie ani nápad zúženia ligy. Pretože viac tímov sa automaticky nerovná vyššej kvalite. Kvalite sa rovná skôr väčšia vyrovnanosť mužstiev. Tým pádom, ak by sme napríklad v Corgoň lige mali 8 mužstiev, bola by aj menšia možnosť pre hráčov zahrať si v najvyššej slovenskej súťaži, čo by bola pre nich aj väčšia výzva. Menej mužstiev a menšia šanca si zahrať však predstavuje aj okresanie hráčov, ktorí kvalitu našej ligy vônkoncom nezvyšujú. Hrali by ju iba tí naozaj najlepší. A konečne by sa nevravelo, že je Corgoň lepší ako tá liga... Konečne by sme mali z Corgoň ligy niečo, čo by na štadióny lákalo divákov aj kvôli futbalu, nie len kvôli bitkám a hádzaniu svetlíc. Bolo by omnoho viac divákov, čo by sa zabávali futbalom. Začať však treba pri samotných hráčoch, ktorí sa tým futbalom sami musia zabávať. A akonáhle z ihriska a z ligy vytlačíme hráčov a tímy, ktoré kvalite najvyššej slovenskej súťaže neprospievajú, následne bude omnoho vyššia šanca vytlačiť aj z tribún divákov, ktorí sa „musia” zabávať svojpomocne - vybíjaním agresie.

Netvrdím, že majú byť všetky tímy rovnako silné. No aj keby sme mali dva výrazne silnejšie mančafty (Slovan a Žilina), vždy majú možnosť zažiariť aj iné tímy a vždy žiariť aj budú chcieť, čo lige dodá istú kvalitu. Veď aj v Anglicku majú Chelsea Londýn a Manchester United - no v tejto sezóne sa výrazne dopredu tlačil lodnýnsky Arsenal. V Nemecku majú Bayern Mníchov, no ligu vyhral Dortmund. Pričom minulú sezónu vyhral Wolfsburg a div, že sa vôbec udržal túto sezónu v najvyššej súťaži... V Taliansku zase majú Inter a AC Miláno, no čo tento rok predvádzal taký Neapol? A takto by som mohol hovoriť aj napríklad o českej Plzni a ktohovie, čo ešte u nás ukáže v priebehu pár sezón taký trnavský Spartak či FK Senica!

Treba však v prvom rade viac ťahúňov ligy - viac Šebov. Treba viac legiend slovenského futbalu ako Štrba či Karhan, viac hráčov ako Kladrubský či Koubský, viac legionárov typu Guéde či Bello, skrátka viac mien ktoré by oživili ligu. A naopak zastaviť nezmyselné odchody hráčov, ktoré našu ligu skvalitňovali, napríklad Ondřeja Smetanu, ktorý našu ligu ešte mohol aspoň dve sezóny svojimi výkonmi skvalitňovať. Naopak dobrý krok urobila Senica pri udržaní Tomáša Kóňu. Samozrejme ale nemôžeme očakávať, že napríklad taký Róbert Jež celú svoju kariéru venuje domácej lige! Treba len zase viac Ježov...

•••

Všetci nádejní futbalisti, ktorí by našej lige rozhodne pomohli a nestratili by sa v nej, odchádzajú dnes do Poľska; prípadne aj v Turecku pomaly hráva toľko slovenských futbalistov, že by sme tam mohli vytvoriť vlastný tím (a volať by sme sa mohli napríklad Šeherezádospor...). Ak však ale chceme vytvoriť ligu, ktorá by bola vhodnou konkurenciou tej českej a následne sa pokúšať o akési spojenie v jednu, musíme najprv dostať náš ligový futbal na nejakú úroveň. Lebo to, že naša reprezentácia bola v Afrike a česká nie (tu máte priestor, poniektorí, na tradičný škodoradostný smiech) zďaleka nie je a nikdy nebude postačujúcim faktorom na to, aby niekto mohol oprávnene tvrdiť o približne rovnakej úrovni českého a slovenského futbalu. A tým pádom nemôžeme hovoriť ani o tom, že je čas na federálnu ligu. Česi totiž sú, a to si o výsledkoch A-tímu reprezentácie slovenskej či českej môžete hovoriť čo chcete, ďaleko popredu čo sa týka výchovy mládeže, kvality ligy i samotných štadiónov a infraštruktúry. To všetko by však už bolo dosť na samostatný článok...

Preto by som iba ešte raz na záver podotkol, že si nemyslím, že Šebo nepatrí do Corgoň ligy. Ale skôr iní, slabí futbalisti, do nej nepatria. A hráči zhruba jeho kvalít nám, našej lige, našim rozpadndutým štadiónom a nášmu futbalu celkovo chýbajú. A pokiaľ sa to nezmení, naša liga bude chátrať naďalej a jediné, čo nás bude zaujímať z ligového futbalu budú výtržnosti nie len počas zápasov Slovana a Trnavy (ak sa nebude náhodou vtedy držať bojkot), kupovanie rozhodcov a očakávnia, kedy asi vypadneme z tých európskych súťaží...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?