Po II. predkole aneb s kým Prešov v príprave, s tým Slovan v Európe

Autor: Michal Šášky | 21.7.2011 o 9:00 | Karma článku: 2,00 | Prečítané:  479x

Bratislavský Slovan v 2.predkole Ligy Majstrov vsietil dva góly doma a dva góly vonku. Postupuje do tretieho predkola spoločne so Slovákmi Jakubom Sylvestrom, Michalom Ďurišom, Milošom Brezinským, Mariánom Čišovským, Marekom Bakošom a ďaleko od postupu nebol ani Tomáš Tujvel.

Slovan mohol dostať za súpera kohokoľvek. Od susedného Maďarska cez Island až po najvzdialenejší Kazachstan. A práve z Kazachstanu nám žreb UEFA pridelil súpera - Tobol Kostanaj. Hoci najvzdialenejšieho, nikto si nepripúšťal ani len náznak zaváhania alebo zakopnutia. Vedenie Slovanu malo čo robiť najmä mimo ihriska, keďže do Kazachstanu platia vízové povinnosti.

Najprv však prišiel prvý zápas a domáce stretnutie, kde sa mala ukázať pripravenosť oboch mužstiev. Aj keď Kazaši svoju ligu majú v plnom prúde, Slovan ju ešte nezačal - čo hovorilo v prospech kazašského celku. Kým však Tobol prežíval jednu z najhorších sezón poslednej doby, Slovan v príprave rozdielom triedy vyprášil Pápu a Györ - čo hovorilo v prospech Belasých.

AKO NÁM TO ŠLO S TOBOLOM
K dispozícii nebol vykartovaný stopér Dosoudil, úplne fit nebol ani srbský záložník Marko Milinkovič, na pravej strane obrany chýbala čerstvá posila Erik Čikoš. Naopak, po dlhom čase sprevádzanom zraneniami sa do zostavy vrátil útočník Juraj Halenár. Nakoniec to však vyzeralo úplne inak, ako hovorili zranenia. Marián Had na mieste stopéra patril medzi najlepších hráčov na ihrisku, Bagayoko na pravej strane taktiež hýril aktivitou a naopak Jurajovi Halenárovi evidentne chýbala zápasová prax i chuť do futbalu, čo vyústilo až do nezmyselnej červenej karty. Nie darmo ho fanúšikovia Slovana jednou kontroverznou facebookovou anketou označili za najhoršieho hráča zápasu. Nakoniec však vysvitlo, že aj bez neho sa zápas dá zvládnuť a na úvodný gól Filipa Šeba v prvom polčase ešte v oslabení niekoľko minút pred koncom odpovedal rozhodujúcim gólom budúci slovenský reprezentant z Toga Karim Guéde - naopak najlepší hráč Slovana podľa inej facebookovskej ankety.

Na prekvapenie všetkých tento zápas odvysielala v priamom prenose aj RTVS (Rozhlas a televízia Slovenska). Na druhom programe Slovenskej televízie sme mali opäť možnosť vidieť slovenský futbal aj inak, ako prostredníctvom námahou získanej reprezentácie. Prekvapilo nás to aj z dôvodov, že sa televízia po tejto fáze súťaže nikdy nešla pretrhnúť s vysielaním. Predsalen, Tobol Kostanaj nie je súper práve najzvučnejšieho mena a pre Slovan to bol prvý majstrovský, pohárový zápas. Čo STV-čku primälo siahnuť po priamom prenose z tohto duelu alebo či to bola akcia a snaha bratislavského klubu dostať futbal na obrazovky, nevedno. Žiaľ, druhý duel - v utorok 19.júla o 18.hodine - napriek tomu, že ho vysielala kazažská televízia, sa už na slovenské televízne obrazovky nedostal. Fanúšikovia, pokiaľ nemerali dlhú prázdninovú cestu do Kazachstanu, si museli vystačiť s internetom a nie práve najspoľahlivejšími a najlegálnejšími internetovými prenosmi.

Ja sám som sa po pár minútach na internetový prenos - jeden či druhý - vykašľal. Alebo, lepšie povedané, vykašľal sa on na mňa. Keďže lepšie tento zápas začali hráči kazašského tímu, dúfal som, že viac ako nadávanie pri monitore počítača im pomôžu povzbudzujúce myšlienky a dúfanie v udržanie postupu.

Cieľ vstreliť gól na ihrisku súpera a nedovoliť im vstreliť gól v podstate vyšiel. Tak, ako sa doma na Pasienkoch presadil Šebo s Guédem, tak sa aj v Tobole presadili dvaja Slovanisti. Prvý gól vsietil z dobrých dvadsaťpäť metrov český stredopoliar Jiří Kladrubský v prvom polčase. Druhý pridal z rohového kopu po asi hodine hry ľavý bek Peter Štepanovský. Jedinou chybou tohto presného zásahu bol, že stav menil na 1:1. Žiaľ, skórovať sa nám podarilo po jednom zo štyroch rohových kopoch súpera, z ôsmych vlastných sa nám vyťažiť nepodarilo nič. Aj keď na strely sme prehrali na ihrisku Kostanaju 14:17, konečný výsledok 1:1 je presne tým, čo sme potrebovali na postup do tretieho predkola.

S KÝM V TREŤOM PREDKOLE?
Žreb v Nyone, ktorý sa uskutočnil krátko po prvom zápase 2.predkola, nám prisúdil za súpera v treťom predkole Ligy Majstrov jedného z dvojice
Skënderbeu Korca / APOEL Nikózia. Keďže v Albánsku vsietil APOEL dva góly, žiadny neinkasoval a doma potvrdil svoj postup dvojnásobnou výhrou 4:0, za súpera sme získali práve cyperský tím. V ňom aj keď nehrá žiadne zvučné meno svetovo uznávaného futbalistu, nečaká Slovanistov ani zďaleka cesta ružovou záhradou. K tímu sa síce pravdepodobne pripojí už uzdravený Erik Čikoš a možno aj Radek Dosoudil, ktorý však na ligových trávnikoch nepôsobil dvakrát dobrou formou, doma ani na Cypre Slovanistov bude čakať náročná skúška.

Keď sme pri skúške, v prípravnom zápase pred touto novou sezónou si práve s APOELom zmeral sily prešovský Tatran. Za farby Prešova nastúpili na celých 90 minút aj dvaja bývalí Slovanisti. V strede poľa šikovný mladý uzbecký reprezentant Aziz Ibragimov a v obrane kapitán Prešova Peter Petráš, ktorý sa aj gólovo presadil. Zbierať čerstvé informácie teda naozaj máme odkiaľ. Prešov v tomto prípravnom zápase prehral 2:3, a to je ďalší dôvod, prečo APOEL poraziť a za Prešov mu prehru vrátiť. Najlepšie aj s úrokmi.

Väčšina si určite pamätáte, ako sympaticky sa APOEL pred dvoma rokmi prezentoval v Champions League. Hoci skončil v konečnom dôsledku na poslednom mieste v skupinovej fáze tejto najslávnejšej klubovej súťaže, potrápil každého súpera v každom zápase. O body vďaka remíze obral španielske Atlético Madrid aj londýnsku Chelsea - a tí, čo sledovali minulý rok výkony Žiliny vedia, aké je to ťažké. Ak cyperský celok prehral, vždy maximálne o gól a v konečnom sumári mal na konte tri remízy a tri prehry. Napriek tomu jeho zápasy vždy lákali k televíznym obrazovkám. V klube v tom čase pôsobil aj slovenský útočník Mário Breška, ktorý vtedy do tímu prišiel z nemeckého Norimbergu a teraz zase hviezdi v gréckom Olympiakose Volou spoločne s extrnavským obrancom Petrom Doležajom a exdubnickým Igorom Obertom.

V prípade APOELu sa Slovanisti nemusia „obávať“ žiadneho slovenského ani českého futbalistu. Samozrejme v úvodzovkách, v Tobole Kostanaj tiež hral český obranca Štepán Kučera a nikto sa ho neobával... Každopádne, v kabíne APOELU od minulej sezóny prišlo k pár zmenám. S klubom ukončilo zmluvy päť futbalistov, jeden odišiel do druhej cyperskej ligy, naopak prišli iba traja voľní hráči a jeden sa vrátil z hosťovania. Napriek tomu musia byť slovanistickí futbalisti plne koncentrovaní, lebo aj keď vám mená nemusia nič hovoriť, nie je vôbec náhoda, že je APOEL v treťom predkole najlepšej klubovej súťaže, a presne to bude chcieť klub okolo tradičného cyperského reprezentanta a ikony cyperského tímu Marinosa Satsiasa dokázať. A pobiť sa o opätovný postup do skupinovej fázy Ligy Majstrov je pripravených ďalších viac ako 10 hráčov, z ktorých vám možno niečo budú hovoriť mená ako Sanel Jahić - obranca a bývalý mládežnícky portugalský reprezentant, predtým hrajúci aj v AEK Atény, kde sa stretol aj s terajším spoluhráčom, brazílskym rodákom Gustavom Manducom (podľa internetového zdroja Transfermarkt.de ide o dvoch najdrahších hráčov tohto klubu). V útoku nájdeme aj ďalšieho brazílskeho rodáka Aíltona Josého Almeidu, ktorý minulé roky hviezdil aj v drese FC Kodaň a v minulosti sa dostal na pár zápasov aj do mládežníckych výberov Brazílie.

Zápas bude chcieť znepríjemniť aj skúsený, tridsaťtriročný brankár Dionisis Chiotis, ktorý má za sebou aj dávnejšiu reprezentačnú premiéru v Grécku. Hoci to bola zároveň derniéra, určite nám toho v zápasoch veľa pochytá. Pozor si budeme musieť dávať aj na bývalého portugalského mládežníckeho reprezentanta Nuna Moraisa, ktorý pár rokov pobudol aj v kádri londýnskej Chelsea a z dvojzápasu s albánskym celkom v aktuálnom ročníku Ligy Majstrov už má na konte aj prvý vstrelený gól. Zápas okorení aj ďalší tradičný cyperský reprezentant, stredopoliar Costas Charalambides; macedónsky mládežnícky aj seniorský reprezentant Ivan Tričkovski - ktorý v aktuálne prebiehajúcom kvalifikačnom cykle odohral 80 minút aj proti Slovensku práve na Pasienkoch 3.septembra minulého roku (Slovensko v úvodnom a emotívnom zápase vyhralo 1:0 gólom Filipa Hološka).

Čo k cyperskému tímu ešte dodať? Už len toľko, že ich srbsko-grécky tréner Ivan Jovanović by si rozhodne rád zopakoval Ligu Majstrov spred dvoch rokov. Na lavičke APOELu je totiž už od roku 2008. Aby to však aj preňho malo tú správnu príchuť, postup mu želáme ako darček k jubilejným 50.narodeninám, ktoré oslávi 8.júla budúceho roku. Tento rok si to zaslúži jednoznačne Slovan. Ako však z toho čo som napísal vidíte, nebude to vôbec jednoduché... Ale zase určite nie nemožné. Veta, že kvalita je na strane bratislavského klubu nemusí byť na smiech. Ale všetko ukáže až vzájomné meranie síl 26.júla v Nikózii na GSP Stadium a 3.augusta doma na Pasienkoch.

AKO DRUHÉ PREDKOLO PREŽILI SLOVÁCI V ZAHRANIČNÝCH KLUBOCH?
Za súpera už v druhom predkole Ligy Majstrov sme mohli schytať výborného bývalého brankára Nitry a teraz maďarského Videotonu Tomáša Tujvela. Ten dostal za súpera nepríjemný rakúsky celok Sturm Graz, ktorý má v tíme okrem iných aj niekoľkonásobného maďarského reprezentanta, známeho nebezpečného útočníka Imreho Szabicsa. V zápase na rakúskej pôde aj vďaka nemu vyhral domáci tím 2:0. V odvetnom zápase na maďarskej pôde však Imre na ihrisku vydržal iba polčas. Chabý výkon bol podčiarknutý troma gólmi Maďarov a nebyť Andreasa Hölzla a sviatočného strelca Ferdinanda Feldhofera, na svete mohlo byť nie len veľké prekvapenie, ale aj v hre mohlo byť o jedného Slováka viac. Nuž čo. Nabudúce.

Za súpera v treťom predkole Ligy Majstrov sme už mohli schytať bývalého slovanistického útočníka a bývalého reprezentanta Jakuba Sylvestra. Mladý útočník postúpil s Dinamom Záhreb do tretieho predkola, keď vyradili azerbajdžanské Neftči Baku najprv doma víťazstvom 3:0 a vonku uhrali bezgólovú remízu. Sylvestr sa však ako jediný zo súpisky útočníkov chorvátskeho tímu nedostal ani na minútu do hry, dokonca v prvom zápase nebol ani na lavičke náhradníkov...

Oveľa väčšiu radosť nám robí útočník Marek Bakoš hrajúci v službách českej Plzne. Tá s prehľadom vyradila z hry arménsky Pyunik Jerevan, keď na ich ihrisku vyhrala s prehľadom 4:0 a krásnym futbalom zabávala aj doma, kde vyhrala pomerom 5:1. V tíme trénera Pavla Vrbu, ktorého poznáme ako bývalého trénera Matadoru Púchov, MŠK Žilina a zároveň asistenta Jána Kociana pri slovenskej reprezentácii v rokoch 2006-2008, hrá okrem Mareka Bakoša v Plzni aj trio ďalších Slovákov. Odchovanec českého futbalu Miloš Brezinský, bývalý Banskobystričan a mládežnícky reprezentant Michal Ďuriš a obranca Marián Čišovský, ktorý mal ísť po skončení zmluvy s Temešvárom práve do klubu bratislavského Slovana. Nakoniec však zakotvil práve v Plzni, kde si ho chváli azda každý jeden fanúšik a futbalový odborník. Zatiaľ, čo Miloš Brezinský neodohral v tohtoročnej edícii Ligy Majstrov ani minútu, Michal Ďuriš prišiel dvakrát ako striedajúci hráč (v prvom zápase naskočil v 73.minúte, v druhom v 65.minúte - gólovo sa však nepresadil), Marek Bakoš vstrelil v oboch zápasoch dva góly, v tom druhom bol štvrťhodinu pred koncom vystriedaný a obranca Marián Čišovský v oboch zápasoch odohral celých 90 minút.

AKO DRUHÉ PREDKOLO PREŽILI INÉ ZAHRANIČNÉ KLUBY?
Na druhé predkolo Ligy Majstrov vôbec v dobrom nebude spomínať waleský tím Bangor City. Ten v prvom zápase na domácej pôde prehral nad fínskym tímom HJK Helsinki 0:3 a myslel si, že horšie to už byť ani nemohlo. V druhom zápase vo Fínsku však vyhrali domáci nezvyčajne vysoko na európske pohárové súťaže v pomere 10:0 a vo Walese mohli rozmýšľať nad štátnym smútkom...

S konečným rezultátom 13:0 to bol najväčší debakel druhého predkola Ligy Majstrov a určite aj najväčší gólový rozdiel v nie len nedávnej minulosti súťaže. S druhým najväčším debaklom odchádza súper Viktorie Plzeň. Jerevan si konečný rezultát 1:9 za klobúk veru nedá. Tretie miesto v rebríčku najväčších debaklov uštedril práve náš súper v treťom predkole APOEL Nikózia (6:0), o jeden gól menej nastrieľali hráči srbského Partizanu Belehrad. Tí vyprevadili zo súťaže tím z Faerských ostrovov FK Skendija 79, keď najprv doma vyhrali 4:0 a vonku už iba zavŕšili postup najtesnejším víťazstvom 1:0.

A ČO SLOVENSKÍ ROZHODCOVIA?
Ak sa vrátime ku zbieraní informácií na cyperský APOEL, Slovan by sa mohol obrátiť aj na slovenského futbalového rozhodcu Jána Valáška. Práve náš rozhodca totiž pískal prvý zápas 2.predkola APOELu Nikózia v Albánsku na pôde KS Skënderbeu. Ešte v čase, keď sa nevedelo, že bude APOEL našim súperom. Iný slovenský rozhodca zatiaľ do zápasov predkôl Ligy Majstrov nezasiahol.

Známejší slovenskí rozhodcovia Vladimír Vnuk a Richard Trutz dostanú šancu až v dnešných zápasoch Európskej ligy. Vnuk píska ťažké severské derby, keďže vo fínskom Espoo privíta domáca Honka a švédsky celok BK Häcken. Švédi vyhrali domáci zápas najtesnejším rozdielom 1:0. Trutz bude pískať zápas na Ukrajine, kde domáca Vorskla Poltava privíta severoírsky Glentoran FC. Vorskla Poltava vyhrala v Severnom Írsku 2:0 a tak bude odveta už zrejme len formalitou. Severoírsky celok sa totiž do druhého predkola musel najprv prebíjať cez to prvé, kde narazil na FK Renovu z Faerských ostrovov. Tam najprv prehral vonku 1:2, doma takým istým rozdielom vyhral a postúpil až na pokutové kopy. Ak sa im podobný husársky kúsok podarí aj na Ukrajine, náš rozhodca sa má na čo tešiť!

My sa však, čo sa Európskej ligy týka, skôr tešíme na vystúpenie nášho Spartaku Trnava, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou postúpi cez albánsky KF Tirana. Vonku bezgólovo remizovali, na domácej pôde však pred vlastnými, už nebojkotujúcimi fanúšikmi to však bude snáď jednoznačná záležitosť Trnavy. Na kraji zahanbujúceho vypadnutia je však Žilina, ktorá sa sama okamžite po zistení svojho súpera pasovala za favorita. Mužstvo však na Islande nepochopiteľne pohorelo, prehrali 0:3 a domáca odveta pod alternatívnym trénerom Ľubošom Nosickým bude zrejme iba rozlúčkou s pohárom, keďže Šošóni nedokázali zvíťaziť ani nad polozbankrotovanými Košicami. Každopádne im však budeme držať palce, nech sa z toho kŕču dostanú už dnes. Takisto ako budeme fandiť aj Trnave a o pár dní opäť aj bratislavskému Slovanu!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?