Vykope si Vladimír Weiss trénerský hrob?

Autor: Michal Šášky | 16.8.2011 o 9:00 | Karma článku: 2,67 | Prečítané:  548x

Vladimír Weiss - trénerske meno, ktoré má svoju cenu, svoju reputáciu. Weiss je meno, ktoré zaručuje úspech, odbúranie neúspechu. Bolo to tak všade, kam došiel. Doteraz však nikdy nemal dve trénerske lavičky, dva pracovné stoly...

Doteraz bolo meno Vladimíra Weissa písané v kronike slovenských trénerov zlatým písmom. Bolo priam sväté, nedotknuteľné. Tréner, ktorého kvality sú na slovenské pomery nevídané. Proti jeho rozhodnutiu, nech bolo akékoľvek, sa doteraz postavilo iba niekoľko anonymných „silákov” na internetových fórach alebo pár pseudoodborníkov po zápase s Paraguajom na majstrovstvách sveta.

Každé Weissovo rozhodnutie malo svoje opodstatnenie a väčšinou s prehľadom vyšlo podľa predstáv. Aj tí „siláci” sa neraz po reprezentačnom zápase na moment stiahli. Z Weissových rozumných krokov pramenili veľké úspechy - najprv v Artmedii Petržalka Bratislava každoročné boje o titul, Slovenský pohár a najmä najúspešnejšia účasť slovenského tímu v skupinovej fáze najväčšej európskej pohárovej súťaže v celej doterajšej histórii. Doma potrápili silný Inter Miláno i Porto. V Porte dokonca ukradli všetky tri body. A dvakrát sa zapotili v zápasoch aj hráči glasgowského Rangers, no víťazi ani porazení sa nenašli ani v jednom zápase. To sa však už nedá hovoriť o Celticu v predkole... Víťazstvo 5:0 na Tehelnom poli vtedy zaskočil celý futbalový svet.

Následne Weiss na rok odišiel do Ruska. Nie však do tímu pravidelne hrajúceho európske poháre, ale do mužstva, ktoré posledné dva roky pred jeho príchodom skončilo v dolnej polovici tabuľky na jedenástom mieste - Saturn Moskovská Oblasť. Po jeho príchode, spoločne s Michalom Hippom a s pár „vlastnými” hráčmi z domácej Corgoň ligy, sa jeho tím umiestnil na pohárovom piatom mieste, zaručujúci Intertoto Cup. Náhoda? Pochybujem.

Tretia zastávka - slovenská reprezentácia. Máloktorý tréner s takou reputáciou a s takými úspechmi, aké Weiss mal, by išiel do práce skoro bez šance na úspech. Po prehre 0:2 nad Grékmi sa zdalo, že s našou reprezentáciou nič nespraví ani čarodejník, ktorým Weiss bol nazývaný. A musíme časom uznať, že nazývaný právom.

Weiss sa nikdy nebál povedať veci na plnú hubu. Pred súbojom s Českom krásne porovnal kádre oboch tímov slovami typu - Česi môžu poskladať tri, na európske pomery vyrovnané jedenástky. My ledva jednu. Česi môžu poskladať káder z tridsiatich-štyridsiatich hráčov. My z ôsmych. Napriek tomu sme vyhrali. A nie len nad nimi a nie len náhodou.

Navyše, Weiss sa, ako jeden z mála trénerov, odvážil nominovať svojho syna do tak citlivej záležitosti, ako je reprezentácia. Máloktorý tréner by vytiahol do reprezentácie vlastného syna, hlavne ak vôbec nehráva vo svojom tíme, iba v mládeži. A mladého Weissa by už rozhodne do reprezentácie nezavolal žiadny iný tréner. Hoc Weiss junior nie je práve ťahúňom reprezentácie a vyčítať by sme mu mohli veľa zbytočného sebectva alebo nejedno nezmyselné interview s rozhodcom počas zápasu - čož je na jeho vek ešte pochopiteľné - prístupom k ofenzíve a nasadením si v reprezentácii vytvára isté, stále miesto. A ešte raz - nebyť Weissa staršieho, Weiss mladší nie je ani v repre a možno ani na sezónu v glasgowskom Rangers.

Mohli by sme takto rozoberať mnohé, mnohé Weissove rozhodnutia v jeho kariére, no chcime či nie - kam prišiel, tam urobil kusisko roboty. Máme najlepšiu reprezentáciu, akú sme snáď kedy v samostatnosti mali. Kluby, čo trénoval, už síce prakticky neexistujú, no za jeho éry boli priam na vrchole.

Avšak. Artmedia bola vždy chápaná ako tá horšia od MŠK Žilina. Saturn moskovská oblasť bola v Rusku vždy v strede tabuľky. Reprezentácia sa dostávala pri každej výmene trénera z jednej krízy do druhej. Slovan je ale tím majstrovský. A chce byť majstrovský nie len na domácej pôde. Aj v Európe chce svojmu menu nahnať rešpekt. Je to teda niečo iné, než Weiss doteraz zažíval. Minimálne v dvoch veciach: ešte nikdy nemal dve trénerske záväzky a samozrejme ťažké to bude už len v tom, že sa z neho teraz automaticky stal Slovanista, čím sa zhnusí pár ľuďom mimo Bratislavy či už z Trnavy, Žiliny, Košíc alebo z inokade. A nik nemôže vylúčiť, že to nepocíti aj na reprezentačnej lavičke. Nikto už nebude hovoriť o tom, že povolal Procházku a Karhana z Trnavy. Ale o tom, že spravil zo Slovanistu Guédeho reprezentanta...

Ktovie ako to celé bude pokračovať. Možno nie je ďaleko od toho, aby do kádra Slovanu pribudli starí Weissovi koni, ktorí mu pomohli aj v Rusku alebo v reprezentácii. Či už Ján Kozák, ktorý je od pôsobenia v gréckej Larisse voľným hráčom. Alebo sa dočkáme späť príchodu Branislava Fodreka? Mien je stále dosť, najmä zo stredu poľa, kde ako vieme, sa Weiss sťažuje na nedostatok hráčov...

‘Urobiť z hovna bič’ sa mu dokonale podarilo v Artmedii, v Rusku a aj v slovenskej reprezentácii. A to je faktor, podľa ktorého spoznávame naozaj kvalitného trénera. Pevne verme - my Slovanisti - že nebude platiť do tretice všetko dobré, pretože Slovan je štvrtou trénerskou zastávkou Vladimíra Weissa. A verme všetci tomu, že každodenná práca so Slovanom nebude mať zlý vplyv na určite nie bezproblémovú reprezentáciu. Uvidíme už teraz v dvojzápase Slovana s AS Rím. A o reprezentačnom druhom septembri už čvirikajú vrabce i slovenské speváčky v Írsku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?