Kedy by som pozeral futbal na Markíze?

Autor: Michal Šášky | 1.9.2011 o 9:00 | (upravené 23.12.2011 o 2:45) Karma článku: 3,38 | Prečítané:  624x

Zajtrajší zápas medzi Slovenskom a Írskom bol žiadanejší než obvykle. Najprv ho mala vysielať Slovenská televízia, potom ho mala vysielať aj Markíza a do tretice sa ozvala aj česká Nova Sport. Kde všade to ale nakoniec uvidíme, sa dozvieme asi až zajtra od 20-tej hodiny.

13.augusta priniesol portál SatelitnáTV.sk informáciu o tom, že zápas s Írskom okrem tradičného prenosu z STV bude prenášať aj televízia Markíza. Následne sa táto informácia presunula aj na ďalšie portály ako Futbalportál.sk, oŠporte.sk i na SME-čko. Informovali však iba o prenose z Markízy, o STV nepadlo ani slovo. Nakoniec sa zápas dostal až do televízneho programu Markízy. Do programu Slovenskej televízie však ani náznakom. Na to informoval Slovenský satelitný portál (SatelitnáTV.sk) aj o prenose českej Nova Sport. Túto informáciu už zvyšné portály nepriniesli, v programe televízie Nova sa však tento zápas, narozdiel od STV, nachádza.

S istotou televízneho programu teda vieme napísať, že zápas odvysiela česká stanica Nova Sport a slovenská Markíza. Slovenská televízia plánuje o divákov, podľa svojho internetového programu, zabojovať reprízou Senzi Senzus. Tým pádom by televízni športoví fanúšikovia prišli 2.septembra o svojho všeobecne najobľúbenejšieho súčasného slovenského komentátora Marcela Merčiaka.

Markíza už raz z tejto futbalovej kvalifikácie o postup na ME 2012 priamy prenos priniesla. V Arménsku sme pri nich „vybuchli” 1:3. Okrem futbalistov však podľa väčšiny divákov - vrátane mňa - „vybuchli” aj komentátori. Mikrofónov sa zhostili v ten večer Miroslav Špaček a Daniel Očenáš, ktorých výkon ocenili diváci najslušnejšie ako „amatérsky”.

 

AK TO BUDÚ ZASE KOMENTOVAŤ ŠPAČEK S OČENÁŠOM, VYPÍNAM-PREPÍNAM
Reakcie slovenských televíznych divákov nenechali na seba dlho čakať. Niektorí to chcú, v prípade opätovného komentovania Špačka s Očenášom, pozerať bez zvuku. Niektorí si prenos chcú nájsť iný na internete. Niektorí - vrátane mňa - to prepnú, ak sa bude dať, na českú NovaSport. Tá je, len tak mimochodom, na Slovensku ešte dostupnejšia ako slovenská DigiSport...

Z českej NovaSport si mnohí, najmä Česi, pamätajú zápas medzi Českom a Slovenskom. Zatiaľ, čo väčšina Slovákov samozrejme sledovala STV-čku a počúvala Merčiaka, Česi museli počúvať vtedy nečakane víťaznú radosť vynikajúceho slovenského komentátora Sláva Jurka. Ten by mal komentovať aj zápas Slovenska s Írskom. Ďalší, veľký plus pre NovaSport.

 

ALE AK BY TO NEKOMENTOVALI ŠPAČEK S OČENÁŠOM...
V článkoch sa ale nespomína, kto by mal komentovať zajtrajší zápas na Markíze. Ani samotná televízia nikde nepíše, že za komentátorskou stoličkou bude sedieť Špaček s Očenášom alebo niekto iný z Markízy. Nepíše však ani to, žeby mal zápas komentovať niekto špeciálny.

Ako som už spomínal, komentátori typu Špaček-Očenáš skôr ľudí od televízorov odlákajú. Existujú však komentátori, ktorí by mohli prísť do Markízy hosťovať. Vo veľadôležitom zápase v kvalifikácii o MS 2006 proti Rusku, 12.októbra 2005, komentovala zápas komentátorská legenda Karol Polák. Ten sa vtedy tejto príležitosti veľmi potešil a po šiestich rokoch by takúto ponuku možno prijal znova a s ešte väčším nadšením.

V komentároch slovenských fanúšikov na internete sa spomínajú ľudia z iných televízií, ktorí by zápas mohli komentovať. Prirodzene, najviac ľudí túži po tom, aby komentoval zápas Marcel Merčiak zo Slovenskej televízie. Spomína sa však aj exkomentátor STV, teraz moderátor a tvár TA3, známy novinár, športový komentátor a držiteľ OTO 2003 - Miroslav Michalech. Ťažko však predpokladať, že by Markíza nenasadila svoje tváre a hlasy, ale „požičala” si niekoho od konkurencie.

Markíza môže skúsiť to, čo skúsila NovaSport a použiť komentátora zo zahraničia. Z Česka. Jaroslav Bosák alebo iní skvelí komentátori, Česi ich majú plno. Bolo by to však mimo témy, keďže Česi nehrajú. A mať komentátora z Írska je snáď nemožné. Blbosť.

Čo si budeme hovoriť, Markíza má teraz len štyri možné riešenia: ísť proti svojim divákom - nasadiť Očenáša a Špačka; ísť proti svojim tváram - nasadiť niekoho z konkurenčných televízií; alebo pozvať legendu, teda známeho komentátora; alebo štvrtá možnosť - nasadiť niekoho nového, síce neskúseného, ale pre divákov atraktívneho dobrodruha, ochotného podstúpiť divácky obľúbený adrenalín na vlastnej koži a naživo.

Markíza doteraz so športovým prenosom s nikým bojovať nemusela. Bojovala buď proti nikomu s dávnejším futbalom či formulou 1, alebo proti DigiSportu, ktorý skoro nik nechytá. Teraz bojuje so slovenskou reprezentáciou aj proti českej televízii. Voľne dostupnej, so slovenským komentátorom. Prenos bude ten istý, hráči budú hrať, rozhodca pískať takisto, výsledok bude rovnaký... Preto sa diváci budú rozhodovať na základe kvality komentátorov. O kvalitách NovaSport vieme, čakáme už len, s čím vyjde naša televízia Markíza...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?