Keď môžeme na bod nadávať, ale aj zaň ďakovať Pánu Bohu

Autor: Michal Šášky | 3.9.2011 o 8:30 | Karma článku: 2,87 | Prečítané:  432x

Čo by sme robili bez Weissa - jedného či druhého? Na jednej strane vynikajúceho trénera a na druhej strane vynikajúceho futbalistu, ktorý bol pri každej šanci slovenskej reprezentácie. Nie len včera proti Írom, kde to mohlo vyznieť aj oveľa zaujímavejšie ako takýmto dvojzmyselným výsledkom.

Nikdy som nebol veľkým fanúšikom Weissa juniora. Tento futbalista mi stále, dodnes niečím „nereže”. Išiel by som však proti sebe, ak by som tvrdil, že nie je dobrý. Je dobrý, je vynikajúci. Na svoj vek. Nedostatkov má síce ešte veľmi veľa - má ale aj dostatok času na to, aby ich odstránil a stal sa z neho ešte lepší futbalista. Musí však pracovať, poriadne makať. Nie je ešte taký dobrý, aby bol pre klub ako Glasgow Rangers nenahraditeľný. Je však taký dobrý, aby poriadne oživil každú ligu - aj tie najlepšie na svete. Tak isto je to aj s reprezentáciou - úprimne, nebyť jeho, ktovie, kto a ako by tvrdil našu ofenzívnu hru. Včera zakladal každú nebezpečnú akciu práve on. Aj keď pokazil desať lôpt, z ďalších dvadsiatich vytvoril šancu. S loptou to vie a hlavne - nebojí sa. Čo si o ostatných v reprezentácii netrúfam narovinu povedať. Ak sa Weiss dostane k hranici šestnástky, tak už má obrana smolu. A v našej reprezentácii nájdeme žiaľ málo hráčov, ktorým by sa toľkokrát v zápase chcelo skúšať šťastie a tvoriť útočné akcie, nahrávať či priamo ohrozovať bránu súpera. Weiss je v tomto v reprezentácii najlepší, to musí uznať každý, kto sleduje reprezentáciu pravidelne.

Poďme ale priamo k zápasu s Írskom. Na jednej strane sa nám za 90 minút hracieho času môže bod za remízu s Írskom máliť. Počas väčšiny zápasu sme boli lepším mužstvom a na čele s Weissom juniorom sa dostali do veľa akcií a zároveň neraz aj do gólových šancí. Hoc zo štandardných situácií sme v Dubline vyšli totálne naprázdno, akcie z hry boli veľmi pekné a najmä Weiss ich - i keď viac neúspešne ako úspešne - aj sám zakončoval. Ale aj to, samozrejme, treba - lepšie ako neisto prihrať do neznáma. Pekný ťah na bránu ukázal aj Hološko, aj Hamšík - avšak dnes bezúspešne. Íri boli pri našej obrane 90 minút skoro bezzubí a rozhodca ich často právom zastavoval už v zárodku akcie. V závere zápasu však Íri priam vyrovnali počet šancí a v konečnom zhodnotení môžeme byť za ten bod aj veľmi, veľmi radi.

Do zostavy som sa netrafil. Miesto Guédého - ktorý ako sa priznal nezvládal už rýchlosť priateľského zápasu s Rakúskom - nastúpil skúsený, hoci pomalší, no proti Írom skvele pozične brániaci Miroslav Karhan. Ani druhého Mira som v základnej zostave nečakal. Namiesto Erika Jendriška, ktorý počas posledného kola skóroval za svoj nemecký Freiburg, dostal šancu Miroslav Stoch, ktorý sa po treste od trénera dostal naspäť priamo do základnej jedenástky. Napriek tomu, že je Miňo jeden z mojich najobľúbenejších futbalistov vôbec, nemôžem nepodotknúť, že dnes to nebol dvakrát jeho deň. Evidentne mu chýba zápasová prax, bol neistý vo veciach v ktorých inokedy dominuje, exceluje. Technika išla dole práve ako tá zápasová prax, neposlúchali vždy nohy a tým pádom nie vždy ani lopta. Ak by som chcel byť tvrdý, povedal by som, že na ihrisku pôsobil, akoby mal v krvi povestných 1,17 promile... Napriek tomu nemôžem povedať, žeby bol na ihrisku do počtu. Snažil sa, bolo ho i vidieť, hoc nie každá prihrávka mu vyšla, veľa ich mal naopak presných a mohol založiť nejednu gólovú akciu. Samo za seba hovorí, že ho tréner Weiss nestriedal - keby hral veľmi zle, iste by išiel dolu z ihriska. No hlavné preňho bude konečne si nájsť klub a pravidelne nastupovať. Pre dobro jeho futbalovej kariéry i reprezentácie.

Ján Mucha v bráne ukázal sebe typickú obrovskú kvalitu, ktorou nás neraz zachránil od prehry. Cez krajných obrancov Petra Pekaríka a Mareka Čecha sa skoro nedalo prejsť. Stopérska dvojica poskladaná z Martina Škrteľa a Jána Ďuricu bola skoro nedobytná, najmä Ďurica si však bude túto noc ešte dlho fúkať modriny. V strede poľa som už spomínal vynikajúceho trnavského stredopoliara Miroslava Karhana, za milánskymi predstavami dnes možno zaostal Juraj Kucka, striedajúci Karim Guédé už nedokázal naskočiť do rozbehnutého zápasu. Po boku spomínaných - Stocha a Weissa juniora - hral kapitán Marek Hamšík, ktorého do úvodného výkopu ešte lekári dávali dokopy. Podal však úctyhodný výkon, bojovný a snaživý. Ktovie, ak by bol stopercentne fit počas celej prípravy na zápas, možno by bol jeho výkon ešte lepší! A možno i gólový. Útočník Filip Hološko ukázal, že aj keď sa v Turecku nehrá, on akoby mal nahrané zápasy dopredu. Behavý, rozbehnutý - jediné, čo k ideálu chýbalo, bolo presné zakončenie. Škoda, nevyšlo. Nabudúce. Gólový apetít nestihol uskutočniť striedajúci Jendrišek a do šance nevyslali spoluhráči ani Vitteka.

Aj keď tréner Weiss tento zápas nebral ako kľúčový, remíza z neho nám do kariet dvakrát hrať nemusí. Teraz máme všetci na konte sedem zápasov, Rusi sú však o dva body popredu. Ak dokážu v utorok 6.septembra Rusi poraziť Írov, potom už bude zle-nedobre. Najmä, keď nás ešte čaká húževnaté Arménsko a doma nevyspytateľné Macedónsko. Verme, že už po dnešnej napoly smolnej remíze prídu iba víťazstvá - pretože v tejto situácii nás len tie môžu dostať na majstrovstvá Európy.

Na koniec sa vrátim ešte k predzápasovej téme komentovania. Sklamala na jednej strane Markíza komentátormi z formule 1, ktorých hlasy sa s futbalom opäť raz úplne nestretli. Hosťa Mariána Zemena si zhodnotí už každý fanúšik sám... Sklamala však aj NovaSport, zápas Slovenska totiž nekomentoval podľa predpokladov vynikajúci komentátor Slávo Jurko ani iný slovenský komentátor, ale iba jeho český kolega Tomáš Radotinský. Ten sa však dal počúvať omnoho lepšie ako slovenskí komentátori, čo je veľmi smutné. Ako aj fanúšikovia píšu na internete - našej futbalovej reprezentácii proti Írsku z pohľadu fanúšikov najciteľnejšie chýbal Marcel Merčiak...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?