Plakal s nami aj po druhýkrát?

Autor: Michal Šášky | 8.9.2011 o 20:30 | Karma článku: 5,86 | Prečítané:  931x

Dnes sa skoro v každých mestách Slovenska zavesila slovenská zástava, fotka Pavla Demitru, zhromažďovali sa fanúšikovia, modlili sa, spomínali, pokladali sviečky, hádzali k fotkám kytice... Výnimkou samozrejme nebolo ani hlavné mesto Bratislava.

Takto „narvané” Trnavské mýto si tu nepamätáme ani pri rannej špičke MHD...Takto „narvané” Trnavské mýto si tu nepamätáme ani pri rannej špičke MHD...

Nie však vďaka mestu. Fanúšikovia toto pietne miesto na počesť vynikajúceho hokejistu museli zorganizovať sami prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Pôvodne bol cieľom tejto akcie sprievod od Zimného štadióna Ondreja Nepelu k Námestiu SND. Mesto však povolilo ísť v sprievode maximálne k vedľajšiemu Trnavskému mýtu.

Pochod k Námestiu SNP zrušilo mesto Bratislava a Polícia Slovenskej republiky. Údajne by to ochromilo dopravu. Akoby nebola ochromená už tak dosť. Fanúšikovia do poslednej chvíle dúfali, že sa pochod uskutoční. Márne. V podchode sa rozpŕchli zúčastnení na všetky strany.

Akcia prebiehala pod kontrolou polície. Dokonca sa policajti ani nebáli prísť dopredu a zapáliť Paľovi sviečky. Nebyť uniforiem, ľudia si ani nevšimnú, že tam nejakí policajti boli. Ľudí neobmedzovali, naopak, vyzerali, akoby aj oni prišli spomínať, pričom ale kontrolovali bezpečnosť všetkých zúčastnených.

Akcia sa pôvodne mala začať o 17:30 hod. a o 18:00 hod. sa malo prejsť po minúte ticha k Trnavskému mýtu, kde v tunajšom podchode ďalej pokladali kvety a sviečky k miestnej maľbe, ktorá vznikla pred domácimi Majstrovstvami sveta v hokeji 2011. Ľudia sa však pri národnom hokejovom stánku schádzali už pred piatou, od 18:00 prebehla minútka ticha - aj keď ako je na Slovensku typické, nie v úplne hrobovom tichu - a následne sa ľudia presunuli k podchodu na Trnavskom mýte. Tam policajti najprv zastavili protiidúci eskalátor a následne ľudia potleskom a sviečkami uctili jeho pamiatku aj tu na tomto mieste. Aj tak však ešte okolo 19:00 ostalo pred štadiónom zhruba dvesto ľudí, ktorí ešte plánovali navštíviť aj podchod Trnavského mýta.

Uctiť si pamiatku Pavla Demitru prišlo stovky, možno tisíce ľudí. Prišli v prevažne čiernom oblečení, ohodení do slovenských šálov, dresov Pavla Demitru, ale i Miroslava Šatana či Milana Jurčiny - ktorý počas ZOH 2006 zranil práve Demitru, keď ho trafil pukom do oka - pričom „cudzie” meno prekryli pripnutou fotografiou Pavla Demitru. Nehanbili si namaľovať na líca aj typické Paľovo číslo 38, či prepísať číslo na drese ostatných hokejistov.

Dnešnú spomienku na Paľa Demitru sprevádzal počas celej doby aj mierny dážď. Vyznelo to nádherne symbolicky, akoby nás Paľo duchom neopustil a po tom, ako sme spolu s ním plakali po majstrovstvách, keď sa lúčil s reprezentačnou kariérou, aj teraz z neba zoslal niekoľko sĺz pri tomto, už definitívnom rozlúčení.

Ľudia sa medzi štadiónom a maľbou na Trnavskom mýte pohybujú ešte aj teraz. Bol to pôsobivý, avšak smutný zážitok. Hokejista a človek, akým bol Pavol Demitra, si ale určite zaslúžil aj omnoho dôstojnejšiu a väčšiu rozlúčku. I bez takých ignorantov, ktorí sa nehanbili zapáliť si cigaretu o položené sviečky...

Paľom sme pre slovenský hokej stratili veľa, napriek tomu, že reprezentačnú kariéru už ukončil. Preto mu po prestupe do NHL (Nebeskej hokejovej ligy) väčšina, ak nie všetci, posielame zdola veľké ĎAKUJEME! A v prvom rade najmä najbližšej rodine, na čele s manželkou Majkou a ich dvoma deťmi, vyjadrujeme tú najúprimnejšiu sústrasť.

Pali, bol si jedinečný. Bol si hviezdou na zemi a na ľade. Teraz si jednou z hviezd na nebi. Odpočívaj v pokoji, nikdy na teba nezabudneme!!!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?