Prehra pred poloprázdnymi Pasienkmi: Ale, pán Weiss, nečudujte sa!

Autor: Michal Šášky | 17.9.2011 o 16:15 | Karma článku: 8,30 | Prečítané:  2886x

Belasí vstúpili do Európskej ligy prehrou a poloprázdnymi tribúnami. Napriek tomu sa hráči, aspoň teda väčšina, nemá za čo hanbiť. Predviedli solídny výkon. Čo teda bolo príčinou prehry, konečného nezdaru a najmä malej návštevy?

IZRAELSKÍ ROZHODCOVIA
Získať dôležité body vďaka rozhodcom, to je také české. Ale zhadzovať vinu na rozhodcov po prehre, to je slovenské! - aj takto by mohla vyzerať prerábka obľúbenej slovenskej reklamy. V druhom polčase však boli dve sporné situácie, ktoré sa mohli buď obe ponechať alebo obe pískať. Žiaľ, 39-ročný izraelský hlavný rozhodca Alon Yefet, jednu odpískal a jednu ponechal. Obe proti nám.

Presnejšie: odpískal neviditeľný faul na brankára a na pohľad regulérny gól Slovana. A ponechal, prehliadol očividný faul na Igora Zofčáka v šestnástke. Faul Jiřího Kladrubského na reprezentačného brankára som nevidel ani počas hry, ani počas záznamov v televízii. Avšak podľa televíznych divákov ten faul v detailnejších záberoch odhalila ČT-čka. Faul na Igora Zofčáka však bol očividný aj z tej najvzdialnejšej tribúny, nieto ešte z detailných záberov hocktorej televízie.

Máme dôvod hnevať sa na rozhodcov. Ale bod(y) nám to nevráti. A ak sme realisti, musíme uznať - súper vyhral zaslúžene. Veď ktovie, čo by s nami spravil po vyrovnávajúcom góle...?

NEDOSTATOČNÉ INDIVIDUÁLNE VÝKONY NIEKTORÝH HRÁČOV
Slovan sa vždy prezentoval kolektívnym výkonom, z ktorého minulú sezónu najvyššie vykúkalo jedno meno individuality - Filip Šebo. Ten však už dlhodobo nemá s kým hrať. Juraj Halenár sa cez zranenia nevie dostať do formy a nik iný mu nedokázal urobiť dvojičku na hrote útoku. Nech by podal akýkoľvek heroický výkon, jeden hrotový útočník proti takému klubu nemá jednoducho šancu.

V zápase sa ale predviedlo aj niekoľko dobrých individuálnych výkonov, aj niekoľko nedostatočných. Spoľahlivý výkon Matúša Putnockého bol dvomi gólmi súpera poškodený. Výpady Bagayoka boli sebavedomé, kvalitné, ale málokedy sa dostali až k ocentrovaniu do šestnástky. Výkony stopérskej dvojice Dobrotka-Had neboli zďaleka tak kvalitné, ako v predkolách Ligy Majstrov. Český defenzívny stredopoliar Jiří Kladrubský a srbský krídelník Marko Milinkovič taktiež jemne vypadli z formy. Stredopoliar Erik Grendel ukázal obrovskú túžbu po dobrom výkone, ale akoby sa obával rýchlej prihrávky do šestnástky za obrancov. No kapitán Igor Zofčák opäť raz predviedol neskutočnú chuť po víťazstve. Iba škoda, že žiadny center slovanistickej hviezdy zápasu nenarobil v šestnástke potrebný vietor...

PO ČOM JE LAČNÝ TEN LAČNÝ?
Ako striedajúci hráči naskočili do zápasu tri letné posily. Lukáš Hartig, Ivo Táborský a Miloš Lačný. Hartig naskočil ako ďalší útočník až na konci, Táborského snaha vyšla nazmar... Avšak Miloša Lačného som prvý a posledný raz zazrel na ihrisku vtedy, keď nastupoval. Aj po dlhých týždňoch v belasom drese ostáva na mojich perách nezodpovedaná otázka: Po čom je lačný ten Lačný? Po góloch alebo po futbale, pravdepodobne, nie...

Myslel som si, že po dlhom čase bez poriadneho futbalu v pražskej Sparte, kde sa Miloš nemal šancu predstaviť ani v drese B-mužstva, sa potrebuje dostať do formy. Avšak ani po viacerých zápasoch v lige neukázal, že by sa jeho forma zlepšovala a jeho výkon by stúpal. Vidia a vedia to aj fanúšikovia, musí a musel to vedieť predsa aj tréner. Tak prečo radšej nenastúpil vo forme hrajúci mladý žolík Peter Štepanovský, ktorý bol taktiež na lavičke k dispozícii a už jeden zápas pre Slovan rozhodol? Nezaslúžil si viac nastúpiť on ako Miloš Lačný? Táto situácia zanechala vo mne veľa nezodpovedaných otázok a jediné, na čo som prišiel, bol jeden Štepanovského zlý výkon v ligovom zápase proti Nitre. Koľko takých výkonov ale už predviedol Lačný...?

 

PREČO BOLO TAK MÁLO FANÚŠIKOV?
„Bohužiaľ, my Slováci sme takí. Príde Šeherezáda a je 30-tisíc ľudí v Záhorskej Bystrici a na majstrov sveta príde päťtisíc ľudí...” - toto boli slová trénera Vladimíra Weissa na tlačovej konferencii po zápase. Pán Weiss, so všetkou úctou k vám a vašej práci, nečudujte sa. Sám, keď ste prišli, dali ste si za cieľ jedno - spraviť zo Slovanu Bratislava európsky klub. A na európsky klub sa nechodí preto, lebo prišiel na ich ihrisko hrať dobrý klub, kvalitný, lepší súper. Na európsky klub sa chodí práve preň, pre jeho hru, pre výsledky toho európskeho klubu. A po posledných troch zápasoch v lige a tom, akí sme my Slováci, môžete byť v konečnom dôsledku radi aj za tých 6328 platiacich divákov...

Prišli hlavne tí najvernejší a tím okolo Igora Zofčáka konečne po dlhej dobe ukázal, že peknú hru a zápasové nasadenie nestratil cestou z Ríma. Výkon potešil viacerích - od brankára Putnockého, cez najväčšieho reprezentanta Karima Guédého (keďže zvyšní Slovanisti zväčša zohrievajú lavičku reprezentácie), až po Erika Grendela, Filipa Šeba, či najmä kapitána Igora Zofčáka. I keď výsledok už, pravda, potešil menej ľudí. Ale kto videl zápas na vlastné oči - z tribún či ba aj spred televíznych obrazoviek - spokojný musel byť! Ak Belasí konečne dokážu, že nežijú iba pre Európsku ligu a pekný výkon zopakujú aj v Corgoň lige - najbližšie proti beznádejne poslednej Dunajskej Strede - potom najbudúce, či už príde Paris St.Germain alebo Red Bull Salzburg, vás všetkých, pán Weiss a Slovanisti, bude na ihrisku povzbudzovať aj tých desať a pol tisíca fanúšikov zo zápasu s AS Rím. Len im treba dať v domácej lige - kde by to malo ísť najľahšie - najavo, že majú dôvod dôjsť. A majstri sveta a Európy dostatočným dôvodom nie sú a pre európsky klub nikdy nebudú...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?