O futbalové majstrovstvá bez najlepších útočníkov

Autor: Michal Šášky | 28.9.2011 o 11:50 | Karma článku: 3,66 | Prečítané:  395x

Mladý Vladko Weiss budí svojho otca: „Vstávaj, tatko, už sú štyri!” - to bol jeden z množstva vtipov, ktoré preleteli Slovenskom po vysokej domácej prehre 0:4 nad Arménskom. Podľa fanúšikov sa toho môžeme dočkať aj v najbližšom dvojzápase, Weiss totiž zverejnil nomináciu, ktorá nebola väčšine fanúšikov po chuti.

Voči Weissovým nomináciám sa postavilo už viacero ľudí, hlavne anonymne v internetových diskusiách. Jedna zo stránok na Facebooku dokonca spustila po zápase s Arménskom ako reakciu anketu, kde si každý fanúšik mohol zložiť vlastnú nomináciu a vyjadriť tak svoj názor, ktorého hráča by povolal. Keď to porovnáme s nomináciou od Vladimíra Wessa, až tak veľa rozdielov nenájdeme.

NAJVYŠSIA VERNOSŤ PRE ‘ANGLIČANOV’
Anketou vznikol zoznam hráčov, ktorí majú najvyššiu dôveru u slovenských fanúšikov. Dokopy sa odoslalo pre hráčov viac ako poltisíca hlasov. Najviac hlasov má obranca Marin Škrtel z anglického FC Liverpool, na druhom mieste je - možno prekvapujúco - brankár anglického Evertonu, ktorý pravidelne v klube nechytáva, Ján Mucha. Tretie miesto by získal mladý Miroslav Stoch z tureckého Fenerbahce.

Ak by mala vzniknúť nominácia z tejto ankety, nominácia by pozostávala z týchto mien. Zoradení sú podľa počtu hlasov (včera večer, keď bol článok písaný) od najvyššieho po najnižší:

Martin Škrtel, Ján Mucha, Miroslav Stoch, Juraj Kucka, Vladimír Weiss, Marek Hamšík, Peter Pekarík, Radoslav Zabavník, Ján Ďurica, Karim Guédé, Filip Hološko, Marek Bakoš, Filip Šebo, Róbert Vittek, Erik Jendrišek, Tomáš Hubočan, Stanislav Šesták, Róbert Jež, Martin Dobrotka, Igor Zofčák, Róbert Mak, Marián Kello + Kornel Saláta.

Nominácia by teda vyzerala takto:

Brankári: Ján Mucha, Marián Kello
Obrancovia: Martin Škrtel, Peter Pekarík, Radoslav Zabavník, Ján Ďurica, Tomáš Hubočan, Martin Dobrotka, Kornel Saláta
Stredopoliari: Miroslav Stoch, Juraj Kucka, Vladimír Weiss, Marek Hamšík, Karim Guédé, Róbert Jež, Igor Zofčák, Róbert Mak
Útočníci: Filip Hološko, Marek Bakoš, Filip Šebo, Erik Jendrišek, Róbert Vittek, Stanislav Šesták

(Róbert Vittek by bol vyradený z nominácie pre zranenie, nahradil by ho obranca Kornel Saláta)

AJ JA SOM SI POSKLADAL NOMINÁCIU
Keď už som si túto anketu našiel, poskladal som si svoju vlastnú reprezentačnú nomináciu aj ja. Veď prečo nie...

Brankári: Ján Mucha, Dušan Perniš
Obrancovia: Martin Škrtel, Peter Pekarík, Ján Ďurica, Dušan Švento, Marián Čišovský, Tomáš Hubočan, Radoslav Zabavník
Stredopoliari: Karim Guédé, Igor Zofčák, Róbert Mak, Vladimír Weiss ml., Juraj Kucka, Marek Hamšík, Michal Breznaník, Miroslav Stoch, Miroslav Karhan
Útočníci: Marek Bakoš, Erik Grendel, Erik Jendrišek, Filip Šebo

A prečo by som nominoval tak, ako by som nominoval? Nuž, proti Arménsku sme sa presvedčili, že niektorí hráči nemajú kondíciu a schopnosti na to, odohrať dva náročné reprezentačné zápasy plus ligové v slede pár málo dní. Preto minimálne na post centrov, ktorí behajú najviac, potrebujeme hráčov minimálne dvoch. Proti Macedónsku potrebujeme hráčov, ktorí vedia zaútočiť a vedia podporiť ofenzívu, čo môže byť na pravej strane bývalý Žilinčan Peter Pekarík (teraz hrajúci v Turecku) a na ľavej strane hráč rakúskeho Red Bull Salzburg Dušan Švento, ktorý už v českej Slávii často nastupoval na tomto poste a neraz ho na ňom použili (i používajú) aj Rakúšania. Do dôležitého zápasu proti Rusku by sme mohli nasadiť v Rusku hrajúceho Tomáša Hubočana a na pravej strane buď ponechať skúseného a zrejme najlepšieho pravého obrancu u nás Petra Pekaríka, na ktorom nebolo badať výkonnostné výkyvy v minulých zápasoch, alebo v prípade potreby máme Rada Zabavníka, ten však v službách nemeckého 1.FSV Mainz 05 už dlhodobejšie nenastupuje. Napriek tomu by som si ho ponechal v nominácii po ruke ako jedného z prvých náhradníkov. Rovnako ako stopéra českej Viktorii Plzeň Mariána Čišovského, ktorý v predkolách Ligy Majstrov ukázal svoju veľkosť obrancu.

V zálohe hráme s piatimi hráčmi. S dvomi defenzívnymi, dvomi krajnými a jedným stredovým, ofenzívnym. Na toto rozostavenie sme zvyknutí, preto jeho zmena na poslednú chvíľu by mohla dopadnúť katastrofálne. Na poste defenzívnych by pokojne dvakrát mohol nastúpiť hráč FC Janov, onedlho Interu Miláno, Juraj Kucka. Na zápas s Macedónskom by sa nám hodil ofenzívnejší Karim Guédé zo Slovanu Bratislava, na zápas s Ruskom zase hráč trnavského Spartaku, skúsenejší a v bránení predsalen o niečo lepší Miroslav Karhan. Na krajoch zálohy by proti Macedónsku mohol sprava nastúpiť Erik Jendrišek, hráč nemeckého Freiburgu, útočník ktorý vždy vedel, kedy a ako zaútočiť aj cez kraje aj cez stred. Na ľavú stranu by som sa odvážil nasadiť Michala Breznaníka z českého Slovana Liberec. Rýchle kontry na ľavej strane na Macedóncov budú platiť a mohol by si striedať pozície s Dušanom Šventom, keďže obaja často nastupovali i na poste ľavého obrancu i na poste ľavého stredopoliara, ani jeden post im tak nie je cudzí. V zápase proti Rusku by som dal priestor našej osvedčenej mladej dvojici Miroslavovi Stochovi naľavo a napravo Vladimírovi Weissovi. Ako stredového až ofenzívneho záložníka by som proti Macedónsku postavil neznámeho Erika Grendela z bratislavského Slovanu, ktorý keď chce, vie prejsť aj cez siedmych hráčov, vie prihrať, vie vystreliť a najmä proti slabším súperom - a Macedónsko ako slabší súper znie - sa vie Erik ešte väčšmi vytiahnuť, potrebuje na to len sebavedomie. Navyše nováčikovský elán proti súperom ako je Macedónsko môže veľmi pomôcť. Erik navyše nešetrí krokmi a je rýchly, technický a šikovný, čo by nám proti Macedónsku mohlo náramne pomôcť. V zápase proti Rusku by som dal priestor Marekovi Hamšíkovi, ktorý najmä proti silnejším tímom vie zapnúť aj na viac ako plné obrátky. Predviedol to aj v minulom zápase proti Rusom. A verím, že sa dovtedy naučí dávať aj góly, to už môžeme porovnávať s viacerými zápasmi :-) Prípadne máme v nominácii prípadnú náhradu menom Róbert Mak, ktorý vo svojom klube 1.FC Norimberg často ako náhradník sám úplne otočil priebeh stretnutia. Mladá priebojnosť by sa nám v rozhodujúcich zápasoch kvalifikácie celkom šikla. A náhradník sa vždy hodí aj na kraj ihriska, kde by som nasadil Igora Zofčáka, ktorý v bratislavskom Slovane aj počas hernej krízy preukazoval veľkú aktivitu a vždy bol o triedu lepší než ostatní hráči.

Na poste hrotového útočníka by som v zápase proti Macedónsku nasadil Filipa Šeba - po prípade, že sa v belasom drese dovtedy ešte viac gólovo rozstrieľa. Ak nie, do nominácie by som miesto neho nasadil druhého Filipa - Hološka - ktorý už dlhodobejšie ukazuje, že je vo svojej forme. V zápase proti Rusku by som nasadil Mareka Bakoša, ktorému v Plzni často stačí jedna šanca na jeden vstrelený gól a presne takú efektivitu v zápase proti Rusom budeme potrebovať.

PREČO DOMA V ŽILINE?
Viacero (tiež)fanúšikov reprezentácie sa po zápase vyjadrilo kriticky aj na adresu štadióna. Podľa nich žilinský fanúšik nie je hoden reprezentačných zápasov. „Po druhom góle už všetci len tíško sedeli a ak nesedeli, odchádzali zo štadióna,” napísal na internetovej diskusii jeden z prítomných na štadióne Pod Dubňom v zápase s Arménskom.

Ťažko však môžeme súdiť. Na parkovisku pred štadiónom sme mohli nájsť ŠPZtky od výmyslu sveta. Od BA či BL, cez NR, TT, BB, MT, DK, PD, PO až po KE. Štadión tak pokojne mohli prebudiť aj ‘prisťahovalci’. Žilina má najkrajší štadión na Slovensku a je, čo sa futbalu týka, centrom Slovenska - rovnako ďaleko od neho majú západoslováci aj východoslováci. Samotní hráči uprednosťujú Žilinu, preto niet najmenšieho dôvodu na zmenu. Aj keď tréner Weiss už neraz vyjadril túžbu po Trnave. Voči čomu by som, ako Bratislavčan, vzhľadom na vzdialenosť neprotestoval. Reprezentačný obranca Ján Ďurica, ktorý mal v pohárovej Európe menší stret s fanúšikmi Spartaku, by však asi nadšený z tejto varianty nebol. A žilinskí odchovanci, ktorých v reprezentácii máme tiež celkom dosť (Mucha, Pekarík, Šesták a i.), by rovnako zo zmeny pôsobiska radi asi neboli.

Ak si to teda rozpíšeme - fakt je, že Žilina je žiadaná hráčmi samotnými. Ďalším faktom je, že ak fanúšikovia nepovzbudzujú, hráči sami nechcú zapnúť a hrať. Zároveň však faktom zostáva, že na reprezentáciu chodia ľudia z celého Slovenska, nie iba výhradne z jedného mesta. Aj keď pravda, patrilo by sa, aby miestni fanúšikovia doplnili kapacitu štadióna a nenechať tak veľa prázdnych miest. Výkon našich v Írsku bol dosť kvalitný na to, aby si fanúšikovia našli cestu na štadión. Ak nebol, ktovie, koľko ich po zápase s Arménskom dôjde na Rusov...?

PREČO TEN A PREČO ON?!
Nomináciu včera zverejnil aj tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Vladimír Weiss. Fanúšikovia tak opäť s obľubou hrali hru: „Prečo ten a prečo on?!”. Mali aj prečo, reprezentácia sa totiž bude musieť zaobísť bez troch najlepších útočníkov Slovenska - najlepšieho strelca reprezentácie Róberta Vitteka, ktorého z hry vyradilo zranenie; najlepšieho strelca minulej kvalifikácie Stanislava Šestáka, ktorého vyradili z hry žlté karty, pre ktoré by bol nepoužiteľný v prvom zápase proti Rusom; a tiež útočníka s najlepšou formou v súčasnosti, hráča Viktorie Plzeň Mareka Bakoša.

Nominácia reprezentačného trénera Vladimíra Weissa:
Brankári:
Ján Mucha (FC Everton), Dušan Perniš (Dundee United).
Obrancovia: Radoslav Zabavník (1. FSV Mainz), Peter Pekarík (Kayserispor), Martin Škrtel (FC Liverpool), Ľubomír Michalík (Carlisle United), Ján Ďurica (Lokomotiv Moskva), Tomáš Hubočan (Zenit Petrohrad), Marek Čech (Trabzonspor AS), Kornel Saláta (FK Rostov na Done)
Stredopoliari: Karim Guédé (Slovan Bratislava), Juraj Kucka (FC Janov), Miroslav Karhan (Spartak Trnava), Igor Žofčák (Slovan Bratislava), Marek Hamšík (SSC Neapol), Vladimír Weiss (Espanyol Barcelona), Miroslav Stoch (Fenerbahce Istanbul), Róbert Jež (Polonia Varšava)
Útočníci: Juraj Piroska (FK Senica), Filip Hološko (Besiktas Istanbul), Erik Jendrišek (SC Freiburg), Filip Šebo (Slovan Bratislava)

(Zelenou farbou sú označení hráči, ktorých by nominovala podľa ankety aj väčšina fanúšikov; vidíte, že by sa nominácia líšila v štyroch menách - miesto Perniša Kello, miesto Michalíka Dobrotka, miesto Mareka Čecha stredopoliar Mak a miesto Pirosku Bakoš.)

Fanúšikom sa však nepáčili najmä dve mená v nominácii trénera Vladimíra Weissa - okrem Mareka Bakoša, ktorého si v reprezentácii pýtajú fanúšikovia už neprvú kvalifikáciu - aj náhradný brankár. K nominovaným hráčom: Ján Mucha a Dušan Perniš totiž Vladimír Weiss ako náhradníkov nominoval Dušana Kuciaka a najmä posilu bratislavského Slovana Lukáša Hrošša, ktorý odchytal iba niekoľko pár ligových duelov v drese Belasých a už bol v nominácii reprezentácie. Aj keď podáva v lige už dlhodobejšie výborné výkony, nominácia druhého slovanistického brankára za druhú kvalifikačnú nomináciu v rade, to fanúšikom nevonia. „Prečo je tam Hroššo?! Na príkaz Kmotríka: Ak sa hráč čo i len ako náhradník objaví na súpiske reprezentačného mužstva, jeho cena je niekde úplne inde!? No čo, pán Weiss, stále je to len o kvalite hráča?!” - nepáčilo sa jednému z komentujúcich fanúšikov na internete.

Ťažko povedať, ako sa Hroššo dostal medzi náhradníkov. Tiež ktovie, kam sa podel brankár Marián Kello. Ale hráčov, ktorí sú nominovaní, máme už odpozorovaných a vieme zhruba, čo očakávať. Vieme si sľubovať od Zabavníka tvrdosť a nekompromisnosť, od Michalíka dobrú hru vo vzduchu a rýchlosť, od Karhana skúsenosti, od Zofčáka líderstvo, od Ježa aktivitu, od Šeba priebojnosť, od Pirosku zapálenie pre reprezentáciu (len si spomeňte na zápas proti Dánsku v Trnave, kde skoro dušu vypustil)...

Trénera Weissa treba pochopiť. Ak by sme dávali na každú kvalifikáciu inú nomináciu, hráči by boli nezohratí a na ihrisku by nedokázali zabrať ako jeden chlap, ako jeden tím. Od každého hráča sme videli vtedy či inokedy dobré výkony aj v klube, aj v reprezentácii. Pri rozhodujúcich zápasoch, kedy sa hrá o celé majstrovstvá, sa nenominujú nováčikovia. Teraz tam musia ísť tí, čo zažili kvalifikáciu, čo vedia o čo sa vlastne bojuje, čo vedia ako bojovať. Nováčik by bol možno risk - aj keď pri Weissovi sa väčšinou risk rovná zisku.

Ak tréner Weiss niekedy sklamal, tak to bolo možno dvakrát proti Slovinsku, možno dvakrát proti Arménsku, možno raz proti Paraguaju. Ale ak ukázal, že proti niekomu zahrať vie, tak potom to dokázal vždy, nie raz. V túto kvalifikáciu už dokázal poraziť Rusov, dokázal poraziť Macedóncov. V minulej proti Čechom, proti Poliakom. Možno to nebolo vždy - možno nikdy - úplne suverénne, ale my nikdy nebudeme mať na to, aby sme vyhrávali veľkými rozdielmi nad silnejšími súpermi - a silnejších veru nájdeme aj pod nami v tabuľke FIFA! Podmienky sú na Slovensku také, aké sú. Strašné, priznajme si to narovinu. Iba vďaka Weissovi máme reprezentáciu tam, kde ju máme. Veď ani v reprezentácii nemáme žiadnu svetovú extratriedu, aj Hamšík sa v poslednom čase stále častejšie zoznamuje s lavičkou svojho tímu SSC Neapol...

Preto trénerovi Weissovi a jeho nominácii, nech je akákoľvek, dopísmena, doslova a domena verím. Sám neraz dokázal, že jeho výber je ten správny. Nakoniec sám vie, že ak zápasy na hrote útoku pobabreme, tak ho fanúšikovia v dresoch Mareka Bakoša ‘ušliapu na smrť’, obrazne povedané. Komu verí on, tomu treba fandiť. Lebo ak nie, potom nemusíme pri reprezentácii sedieť vôbec. Môžeme hovoriť, že Hološko dal v reprezentácii za celú kvalifikáciu jediný gól. Môžeme hovoriť, že Piroska dal za túto sezónu v našej možno málo kvalitnej Corgoň lige tiež iba jeden-jediný gól...

Ale ak Hološko dá druhý kvalifikačný gól, Piroska napodobní gól z Corgoň ligy v reprezentácii a obrana bude kvalitná a vyhráme dvakrát ba aj 1:0, budem spokojný. A budem hrdý. Na Slovensko, na hráčov, na trénera. Aj keď si viem v reprezentácii predstaviť dvoch-troch iných hráčov. A verím, že to viacerí. Aj tí budú spokojní a hrdí, ktorí včera po zverejnení nominácie Vladimíra Weissa nadávali ako pohani.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?