Už aj ruská škola zmenila učebné plány

Autor: Michal Šášky | 4.10.2011 o 13:45 | Karma článku: 2,90 | Prečítané:  528x

Už o pár dní vybehneme na žilinský štadión v národných dresoch pobiť sa o miestenku na majstrovstvá Európy vo futbale. Zápas sa nezadržateľne blíži. Napätie stúpa. Rusov sme už raz porazili. No, nebudú to tí istí Rusi, ktorých sme v Moskve prekvapili víťazstvom...

Náš reprezentačný tréner Vladimír Weiss st. doposiaľ vyskúšal zahraničný angažmán iba v Rusku, ako som rozoberal v dávnejšom článku, momentálne nepodstatnom. Práve tam sa „naučil” rozostaveniu štyria obrancovia, klasické kraje v strede poľa, dvaja defenzívni, jeden ofenzívny stredopoliar a jeden hrotový útočník. Dovtedy - ešte na lavičke Artmedie, kde zožal najväčšie trénerske úspechy na klubovej úrovni - preferoval rozostavenie s tromi útočníkmi. Dokázal tak zdolať Celtic Glasgow či FC Porto...

Odkedy bol v Rusku, nedá dopustiť na svoju formáciu 4 - 2 - 3 - 1. Zmeniť to skúšal iba proti Andorre, kde sme hrali najprv na dvoch a potom na troch útočníkov. Dopadlo to však i tak tesným výsledkom 1:0, pričom práve keď sme hrali na troch útočníkov, gól musel dať skúsený defenzívny stredopoliar Miroslav Karhan. Ostatní, žiaľ, neboli zvyknutí na iné rozostavanie a neboli dosť skúsení na to, aby sa mu prispôsobili.

Preto, pravdepodobne, aj proti Rusom a Macedóncom budeme používať tú klasickú „ruskú taktiku” trénera Weissa, na ktorú je zvyknutý on a zvyknutí sú i slovenskí reprezentanti. Hráme s ňou predsa nie prvú kvalifikáciu a dúfajme, že aj nie posledný šampionát.

7.septembra 2010, keď sme - ako písali novinári - „dobyli Moskvu”, hrali rovnako s jedným hrotovým útočníkom. Takisto aj Rusi sa spoliehali iba na hrotového Pavela Pogrebňaka. Aj táto ruská škola sa však už od tých čias zmenila, ako aj sám Weiss v predzápasových rozhovoroch tvrdí: „Oproti minulému roku zmenili herný systém. Predtým hrávali s klasickým vysunutým útočníkom Pogrebňakom alebo Pavľučenkom, teraz hrávajú s ofenzívnym tandemom Aršavin - Keržakov.”

Faktom však zostáva, že hrotový útočník Aleksander Keržakov utrpel pred nedávnom zranenie a vypadol z nominácie trénera Dicka Advocaata. Nahradil ho mladý debutant z Rubinu Kazaň, dvadsaťtriročný Vladimir Ďaďun. (Z našej nominácie vypadol pre chorobu Igor Zofčák, tréner Weiss však nemá v pláne niekoho donominovať. V prípade úspechu proti Rusom však pravdepodobne dostane príležitosť Stanislav Šesták.) Keržakovo miesto v zostave by však podľa ruských médií mal zastať Roman Pavľučenko z anglického Tottenhamu Hotspur. K dispozícii je, samozrejme, aj útočník zo vzájomného zápasu v Moskve, Pavel Pogrebňak z nemeckého VfB Stuttgart. Vtedy sa ale cez našu defenzívu nepresadil.

Šanca je, že sa Rusi vrátia k starej taktike na jedného hrotového útočníka, ktorú má Weiss dobre preštudovanú a sám ju používa. Pravdepodobnejšie však bude, že budú hrať Rusi na dvoch hrotových útočníkov. Ktovie, či tento zápas inšpiruje „ruského žiaka” Vladimíra Weissa k zmene rozostavania v budúcich zápasoch reprezentácie alebo Slovanu Bratislava.

Každopádne nám ostáva veriť, že trénerske duo Weiss-Hipp vymyslí na Rusov tú správnu, víťaznú taktiku a štrnásť hráčov na ihrisku - vrátane tých striedajúcich - podá v Žiline Pod Dubňom konečne víťazný výkon. Momentálne ho potrebujeme viac, ako kedykoľvek predtým.

NASTÚPIME PROTI RUSOM TAKTO?

Mucha

Zabavník   Škrteľ   Saláta   Hubočan

Kucka  Karhan

Jendrišek      Hamšík      Stoch

Hološko

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?