TOP 13 hier z českej Partičky

Autor: Michal Šášky | 23.12.2011 o 11:15 | Karma článku: 5,93 | Prečítané:  2127x

Česká Partička má prvý rok na svojej scéne a na televízii Prima za sebou a po 26 častiach (samozrejme, ako u nás, tak i u nich bude ešte špeciálny Silvestrovský diel) sa u našich severozápadných susedoch stala fenoménom, podobným tomu u nás pred dvoma-troma rokmi.

Režisér a uvádzač tejto šou Dano Dangl prešiel s Partičkou od 18.marca i za hranice do Čiech, kde si zakladal improvizátorov na dvojici Genzer-Suchánek a doplnil ju známym režisérom Ondrom Sokolom a hercom Igorom Chmelom. Pôvodne chcel v tejto formácii aj ženu, akou je na Slovensku Petra Polnišová, avšak Táňa Vilhelmová, ktorá sa v Partičke načas aj objavila, túto „Fantastic Four” nedokázala rozdeliť.

Dano preniesol do českej Partičky náznakom podobné až rovnaké témy, aké mala slovenská Partička, preto by to mnohí diváci mohli porovnávať - čo aj na internete často robia. Ono sa to však nedá. Tej našej už časťami dochádza tretím rokom vysielania improvizátorský duch a čaro, Česi však ešte iba začínajú (aj keď Genzer so Suchánkom boli neraz v našej Partičke hosťami) a uvidíme, čo z toho bude tretím rokom v Čechách. Dokonca aj samotný Dano Dangl na Prime občas za svojím stolíkom chýbal a v časti, kde bol nejaký hosť, uvádzal šou jeden improvizátor z Fantastic Four.

Fenomén je to však podobný, ako sme zažívali na Slovensku, avšak českí protagonosti si urobili slušnú fanúšikovskú základňu tým, že vysedávajú za Facebookom, kde so svojimi fanúšikmi (ktorých je veru neúrekom) vo veľkom komunikujú. Neraz z toho boli celkom šťavnaté články v českom bulvári, ale aj stávka, kedy musel Richard Genzer tancovať pri (pouličnej) tyči, z čoho bol neskôr ďalší fenomén, keď sa fanúšikovia začali pri pouličných tyčiach fotografovať.

Nebolo to však od začiatku také ružové. Vedenie Primy totiž Partičku nepochopiteľne nasadilo na piatok večer, keď drvivá väčšina fanúšikov tohto typu programu na televízor ani len nepomyslí. Už po štvrtej časti sa tak Partička porúčala z programu. Od 8.apríla sa tak riešilo, čo bude. Až sa anketou na stránke televízie rozhodlo, že česká Partička bude v zhruba rovnakom čase ako tá slovenská. V pondelok večer. Piaty diel bol tak odvysielaný až 30.mája, avšak jarná sezóna Partičke v televízii skončila vďaka tomu až 18.júla.

Tohtojesenná sezóna Partičke skončila rovnako tak ako tej slovenskej, už po mikulášskej časti, 5.decembra. Česi však nelenili a na ďalšie dva týždne pripravili špeciálne diely s poradovými číslami 27 a 28, kde povyberali tie zatiaľ najlepšie scénky z Partičky, ktorým sekundovala tak trochu neobvyklá dražba „Fredka naděje”, ktorá humorom a prevedením pripomínala legendárnu šou Tele Tele, kde hrali Genzer so Suchánkom a Ondra Sokol to režíroval. Väčšinu divákov - vrátane mňa - však táto vsuvka skôr unudila ako rozosmiala. Veľa scénok, použitých v tých dvoch častiach, pochopiteľne nájdete aj v tomto článku. Preto tento článok bude skôr pre tých, ktorí českú Partičku nesledujú, ale sú zvedaví, čo vyprodukovali.

Ako redaktor na jednom pánskom magazíne som kedysi vybral TOP 10 najlepších scénok zo slovenskej Partičky (koho by to zaujímalo a ešte to nečítal - je to totiž Facebook-likeami merané najúspešnejší článok na tom magazíne - nájde to tu) a ako (žiaľ, len internetový) divák aj tej českej Partičky som si povedal, že to isté si spravím na blogu. A keďže mám voľnú ruku a moje obľúbené číslo je 13, rozhodol som sa spraviť TOP 13-ku. Poďme teda k najlepším scénkam z českej Partičky za tento rok.

13.TISKOVKA
Pointou tejto hry je, aby improvizátor uhádol samého seba a pobavil divákov odpoveďami na novinárske otázky, pričom ale vôbec nevie, na čo presne odpovedá. Najvtipnejšie na tejto hre - na Slovensku ale i v Čechách - sú výmysli troch ostatných improvizátorov, ktorí vždy povedia, z akého sú periodika. Aj preto túto hru sem zaraďujem, na posledné (medzi najlepšími!), ale krásne trináste miesto :-)

 

12. TRAMPSKÁ PÍSEŇ
Ďalšia scénka, ktorú sem radím, je Trampská píseň. Pre niekoho výborná, pre iných zase jedna z tých trápnejších. Keď Danovi dôjdu témy, vymyslí ich spolu s divákmi. Tí zadelili tri slová: fotbal, panda a tunel. Nuž a - improvizácia na to:

 

11. PŘEKLAD
Aj keď túto hru osobne veľmi neobľubujem, Igorovi Chmelovi a Ondrovi Sokolovi sa ma podarilo pomerne dobre pobaviť. Eskymák v podaní Sokola bol vynikajúci a Igorov preklad skrátka rovnako :-)

10. REKVIZITA
Čechom to pomerne dobre ide aj s rekvizitami. Dostanú k dispozícii napríklad PET flaše a obrus a majú z toho urobiť niečo úplne iné a pobaviť tým divákov. Čo z toho by napadlo vás?

 

9. PRO NESLYŠÍCÍ
Dvaja improvizátori vedú zaujímavú debatu o niečom, čo určí Dano Dangl, tretí odpočíva a štvrtý prekladá do posunkovej reči. Pre tlmočníka naozaj náročná úloha, avšak Richard Genzer by sa týmto možno mohol časom aj živiť :)

 

8. ŽÁNRY
Presunieme sa do úplnych počiatkov českej Partičky, do úplne prvej časti 18.marca 2011, kde ma práve táto scénka jednoznačne presvedčila, že česká Partička naozaj za niečo stojí a stáť bude. V tejto hre Dano Dangl zvonením mení filmové alebo seriálové žánre, na ktoré majú herci improvizovať.

 

7. JAZZÍK
Čechom to v spevavých hrách pomerne dobre ide. Ak sa vám aj Trampská píseň nepáčila, Jezzík na tému: Motorkou jsem srazil sviště vás určite pobaví.

6. DABING
Čechom sa celkom vydarila aj hra Dabing, kde mali za úlohu predabovať časť z Pobrežnej hliadky. Dano Dangl im to dal predabovať aj trikrát a treba povedať, že bolo jedno lepšie ako druhé druhé lepšie ako prvé a tretie naozaj najlepšie. A to sem aj vyberám.

 

5. POSLEDNÍ PÍSMENO
Tieto hry typu Abeceda alebo Poslední písmeno, kde sa herci striedajú, majú v Česku čaro v tom, že sa improvizátori striedajú naozaj často. Netriafajú len tak hociaké slová, z ktorých sa potom snažia odvodiť duchaplnú vetu, ale radšej pošlú do hry niekoho nového. A to diváci milujú! Keďže však hier typu Poslední písmeno je viacero úspešných, rozhodol som sa dať až dve videá odtiaľto. Zhruba rovnako dobré :-)

A aby toho málo nebolo, ako malý bonus pridávam aj spomínanú hru ABECEDA. Nie, žeby sa do TOP 10 nehodila, práve naopak, patrila by s Posledním písmenem zhruba na rovnakú pozíciu :-)

 

4. OTÁZKA
Chvíľu som mal dilemu, či Otázku dať pred Abecedu a Poslední písmeno alebo až po nich. Nakoniec mi to vyšlo takto z jediného dôvodu: táto hra ide aspoň niekomu naozaj dobre. Michalovi Suchánkovi.

 

3.BLÁZNI
Tak trochu legendárna hra, z ktorej vzniklo už zaužívané Pirtički a rovnako aj oficiálna stránka tejto relácie v Čechách: pirticki.cz :-) Prečo, pochopíte.

 

2. SEZNAMKA
Igor Chmela ale nie je jediný nechápavý :-) Z Richarda Genzera sa stal český Juraj Kemka v hádaní Seznamky (Zoznamky). Mohol by som sem dať aj viac videí z tejto hry, ale Hujer v podaní Ondra Sokola či Trojhlavý drak v podaní Michala Suchánka prevyšuje všetky Seznamky minimálne o triedu.

 

1. OPERA
Keď sme si už toľko zaspievali, nemôžeme na koniec tejto ankety dať nič iné, len spev. Celkovo asi najpodarenejším kúskom dosiaľ v českej Partičke sa stala Opera, ktorú si zahrali Michal Suchánek, Igor Chmela a Ondra Sokol. Len kúsok chýbalo od standing ovation :-)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?