Posilní sa futbalový Slovan alebo nie?

Autor: Michal Šášky | 10.1.2012 o 19:45 | (upravené 11.1.2012 o 18:23) Karma článku: 4,33 | Prečítané:  876x

Toľko bolo rečí o posilnení kádra, až sme si mohli myslieť, že po zimnej čistke ostane v bratislavskom futbalovom Slovane iba Ivan Kmotrík. No prestupy padajú, padajú... až sa Slovan nakoniec možno ani neposilní.

Bratislavský Slovan je po jesennej časti až na druhom mieste, bodovo narovnako s treťou Trnavou. Tréner Vladimír Weiss st. tvrdí, že je to zvýšením konkurencie, no Slovan chce po jarnej časti sezóny jednoznačne prvenstvo. O pohárovom umiestnení môžu po jesennej časti uvažovať vo všetkých tímoch z hornej polovici tabuľky, bodovo sú totiž skoro narovnako. Prvá Žilina 33, Slovan a Trnava 32, Senica 31, Zlaté Moravce 30, nakoniec šiesty Ružomberok 28. A dovolím si povedať, že ak sa siedma Nitra bude držať rúk Ladislava Jurkemika, aj ona môže tých desať remíz z 18 zápasov pretaviť na omnoho lepšie umiestnenie.

Tréner Weiss hovorí o zvýšení konkurencie, no netreba ani pripomínať, že Slovan nezakopol len s tímami favoritov. V Corgoň lige mal Slovan popri európskych pohároch veľmi nepresvedčivé výkony a body stratil aj tam, kde mal dominovať. Napríklad v 6.kole remíza doma proti Zlatým Moravciam, v Ružomberku prehral 0:1 v 7.kole, následne v 8.kole remizoval doma s Nitrou, po 9.kole a prehre v Dunajskej Strede odchádzal Weiss už domov taxíkom. Ani to nepomohlo, Slovan remizoval v Trenčíne v 12.kole, v 17.kole nič nepredviedol na ihrisku Zlatých Moraviec...

Viacerí hráči nepresvedčili na ihrisku, trénera Weissa mnohí nezaujali ani prístupom na tréningu. Preto sa už vopred vedelo, že sa mieni Slovan vzdať služieb útočníka Kordiča či Ivanu. Slabé až katastrofálne výkony hráčov rozprúdili aj debaty o odchode Milinkoviča, Hada či najmä Radka Dosoudila. Pre menej príležitostí v základnej jedenástke sa hovorilo aj o odchode Erika Grendela. Čo z prestupov je však nakoniec pravda?

BRANKÁRI: odíde Putnocký?
Vladimír Weiss st. neraz počas sezóny vyjadril veľkú spokojnosť s brankárskou dvojicou Lukáš Hroššo a Matúš Putnocký. Bodaj by aj nie, obaja by v kvalitatívnom meradle patrili možno aj do trojky najlepších brankárov ligy. Preto to logicky vyzeralo tak, že ostane všetko ako počas jesene.

Samozrejme, vysoko kvalitné výkony brankárov neostali bez odozvy a bolo by minimálne čudné, ak by neprišla ani jedna ponuka. Čakalo sa to najmä v prípade Lukáša Hrošša, ktorý chytal väčšiu časť zápasov pod európskym drobnohľadom, v skupinovej fáze Európskej ligy. Matúš Putnocký však vychytal tie najlepšie zápasy Slovana v Európe, proti rímskemu AS v predkolách. V skupinovej fáze dostal príležitosť iba proti španielskemu Athletic Bilbau.

A práve na Matúša prišla konkrétna ponuka zo zahraničia. Pokiaľ by našli s vedením Slovana spoločnú reč a dohodli sa, údajne by Slovan posilnil ďalší kvalitný brankár. No ktovie, čo z toho nakoniec bude. Matúš si však zaslúži chytávať pravidelne.

OBRANA: nič nové
Nevieme brániť! To vraveli počas celej jesennej časti sezóny nie len fanúšikovia, ale aj samotný tréner. Dlho v žalúdku ležali najmä výkony Radka Dosoudila, časom upadol aj Marián Had, najmä neskutočnými chybami počas Európskej ligy, čoho vyvrcholením bol vlastný gól. Úplne nepresvedčili ani ani mladíci Jánošík a Kolčák, prvý menovaný sa dokonca ani nezmestil na súpisku pre Európsku ligu. Bojovať musel aj o miesto v Slovane, pričom ešte nedávno hrával pravidelne za slovenskú 21-ku.

Jednoznačne sa povedalo, že potrebujeme druhého stopéra k Martinovi Dobrotkovi. Avšak v médiách sa avizoval jeho možný prestup do APOELu Nikózia, čo nastrašilo mnohých fanúšikov. Našťastie však vedenie Martina nikam nepustilo. V Slovane však nanešťastie ostalo viacero obrancov. Vlastne, všetci.

O prestupe či ukončení spolupráce s hráčmi ako Radek Dosoudil či Marián Had sa dnes nespomína nič. Ba naopak, s Mariánom Hadom sa vedú rokovania o novej zmluve, keďže tá pôvodná mu v lete končí. Preto aspoň iskierku nádeje vyvolávali mená obrancov, ktoré mali Slovan posilniť. Či už to bol Chren zo Zlatých Moraviec alebo arménsky reprezentačný obranca Hrajr Mkojan či odchovanec Realu Madrid Borja Gomez, v súčasnosti hráč ukrajinského Karpaty Ľvov.

Postupne padol najprv Chren, ktorého si veľmi neželali ani fanúšikovia klubu. Hovoriť sa prestalo nakoniec aj o Gomezovi. O Mkojanovi sa hovorilo ako o istej veci, no pred prvým zrazom bratislavského Slovana v novom roku povedal Petr Kašpar: „Prestup arménskeho stopéra Mkojana sme sa po zvážení všetkých okolností rozhodli nerealizovať. Po porade s trénermi sme usúdili, že na tomto poste máme porovnateľnú kvalitu aj v súčasných hráčoch.” Mkojan má už údajne nasmerované do najvyššej ruskej ligy.

Slovan tak bude rátať so stopérmi Martinom Dobrotkom, Mariánom Hadom, Radkom Dosoudilom a Petrom Jánošíkom, prípadne s univerzálnym Kristiánom Kolčákom. Na kraje sa vrátia po dlhšom zranení Lukáš Pauschek a Erik Čikoš, k dispozícii ostane aj Mamadou Bagayoko alebo Peter Štepanovský. Otvorene sa však začalo hovoriť o príchode istého mládežníckeho reprezentanta Srbska, ktorý hrával aj za Crvenu zvezdu Belehrad. Vraj sa jedná o hráča, ktorý hral aj medzinárodný šampionát v nižšej reprezentačnej kategórii, meno však nie je oficiálne nijak potvrdené, takže to mnou zatiaľ zistené budem tiež držať v tajnosti. V prípade, že by došiel do tímu, dá sa očakávať asi hosťovanie alebo prestup Dosoudila, Hada alebo Jánošíka.

STRED POĽA: odchod Guédého, návrat srdciara Božiča
Do Slovana Bratislava sa sťahovala podľa médií enkláva zahraničných hráčov z AS Trenčín a ukrajinského Karpaty Ľvov. Príchod Cristobala Marqueza však tiež akosi padol, no vzhľadom na to, že má už 27 rokov a na klubovej scéne toho ešte veľa neukázal, pravdepodobne je to len dobre. Naopak, tretí hráč Karpaty Ľvov (vrátane obrancu Gomeza), Lucas Pérez Martínez, by mal do Slovana prestúpiť už v najbližšom období. Z Trenčína sa spomínali rôzne mená ako Salinas, Depetris, Baez a Peltier, vedenie Trenčína však hráčov mienilo predať ak, tak do zahraničia. Tréner Weiss má však stále eminentný záujem o Lestera Peltiera.

Zo či do stredu poľa sa veľa prestupov neočakávalo. Mladý Erik Grendel síce dostával menej priestoru, no napriek ponuke ísť do zahraničia vysoko pravdepodobne strávi jar tu v Slovane. Mladý Čermák sa len zapracúva do mužstva, o hosťovaní Augustína sa už istý čas vie. Kladrubský príjemne zapadol do mužstva, pošuškávalo sa len čosi o Guédého prestupe do Bundesligy. Až, zrazu, z ničoho nič, Guédé v tom Nemecku naozaj bol. Respektíve s nemeckým tímom na sústredení v Španielsku. Nič o tom nevedelo ani vedenie tímu, takže Guédé s istotou v Slovane dohral. A pod rozčarovaným Weissom zrejme tiež, takže do reprezentácie potrebujeme ďalšieho defenzívneho stredopoliara...

Guédého cesta bude nemecký tím stáť údajne len 350-500 tisíc eur, aj keď Slovan ho vraj pod milión pustiť nemienil. Karim sa však pustil sám. Miesto neho má do Slovana prísť srdciar a miláčik fanúšikov Mario Božič, ktorý mal veľmi zvláštny a nevydarený angažmán v Izraeli. Nuž, nebol to ani prvý, ani posledný hráč, ktorý odišiel do tejto krajiny a mohol sa pokojne nezamestnaný vrátiť...

Hosťovanie sa ukončilo taktiež Zé Vitorovi a Ivovi Táborskému. Naopak zo španielskych ciest, ktoré sa už dávnejšie spomínali, by mal do kádra Slovana pricestovať Pablo de Lucas Torres, odchovanec Sportingu Gijón, v súčasnosti hráč španielskeho druholigového UD Salamanca. V Slovane naopak ostávajú Marko Milinkovič, kapitán Igor Zofčák, spomínaní Adrián Čermák či Jiří Kladrubský a vypomáhať môžu aj obrancovia Mamadou Bagayoko a Peter Štepanovský, ktorí v minulosti často nastupovali v strede poľa.

ÚTOK: pretlak na hrote, kto ešte odíde?
O útok sa naozaj starať nemusíme. Spomínaný Lucas z ukrajinského Karpaty Ľvov nemá najmenšie problémy hrať v útoku. A napriek tomu, že sme chceli iba hráčov do 25 rokov, jedinou oficiálnou akvizíciou v drese Slovana je zatiaľ iba skoro 30-ročný útočník Ondřej Smetana, ktorý prišiel do Slovana na hosťovanie. K nemu sa ešte môže pridať bývalý spoluhráč zo Senice, 24-ročný Juraj Piroska, ktorého prestup by mal byť spečatený ešte tento týždeň.

Okrem Lucasa, Smetanu a Pirosku sa ešte do útoku „hrabú” aj hráči Ákos Szarka, ktorý sa vrátil z hosťovania v Senci, k dispozícii budú aj kmeňoví hráči Slovana Juraj Halenár a Filip Šebo, no bez výnimky aj mladík z mládežníckej liahne Slovana Roman Čejtei. Hosťovanie ukončili v tíme útočníci Hartig, Táborský a Lačný, vedenie ukončilo spoluprácu s Milanom Ivanom a Krešimírom Kordičom.

Ak by naozaj podpísali zmluvu Lucas aj Piroska a vrátil by sa Lačný, o ktorého má Weiss záujem, v tom prípade by sme na hrot útoku mali k dispozícii až osem hráčov. Nie je preto vylúčený odchod najmä Ákosa Szarku. Zvyšní hráči prišli ako posily, Šebo a Halenár patria k ikonám súčasného klubu a ich odchod je nepravdepodobný, taktiež aj mladíka Čejteia, ktorý bude iba čakať na svoju šancu.

TRÉNERSKÁ LAVIČKA: nespokojnosť fanúšikov Weissa neodvolala
Weiss si trénovaním reprezentácie narobil veľa nepriateľov medzi futbalovými fanúšikmi. Len prosté nenominovanie Mareka Bakoša znamenalo, že si poštval proti sebe aspoň polovicu republiky. A tým, že sa Slovanu nedarilo a strácal body aj proti outsiderom (ako Dunajská Streda) či veľkým rivalom (ako Spartak Trnava) sa Weissova stolička len viac a viac kývala aj v klube.

Weiss ale prežil. No nemal to ľahké. Aj keď je kamarát s Ivanom Kmotríkom a má dobré vzťahy s vedením, ktoré poväčšine dobre pozná už dávno z petržalskej Artmedie. Musel zvládnuť veľký psychický tlak a za to si zaslúži uznanie (minimálne u mňa). Na Slovensku sa roky chceme niekam posunúť a fanúšikovia vždy nadávajú na to, že tréneri nedostanú ani priestor na to, aby ukázali, čo vedia, aký tím vedia poskladať. Teraz sa Weiss dostal aspoň k prvému kroku. Za jedno prestupové obdobie sa však tím poskladať nedá.

Fanúšikom sa nepáči, že sa pôvodne avizovalo, že chce Slovan prerobiť káder od podlahy, no nakoniec s výnimkou Karima Guédého odchádzajú len hráči, čo tu boli iba na hosťovaní, poprípade hrali iba za juniorku (Kordič). Weiss však povedal jednoznačne: „Chceme kúpiť 4-5 hráčov do základnej zostavy.” To znamená, že skoro polovica zostavy, ktorá hrala jeseň, pôjde na lavičku. A to je celkom pekná obmena kádra, nie?

PRESTUPY V BRATISLAVSKOM SLOVANE:
- Karim Guédé, prestup do bundesligového SC Freiburg
- Radoslav Augustín, hosťovanie v Dukle Banská Bystrica
- Marek Kuzma, hosťovanie v Dukle Banská Bystrica
- Zé Vitor, návrat do brazílskeho Santosu
- Lukáš Hartig, návrat do českého Bohemiansu 1905
- Ivo Táborský, návrat do českej Mladej Boleslavy
- Krešimír Kordič, pravdepodobne návrat do Bosny a Hercegoviny, odkiaľ prišiel do Slovana z tímu HŠK Zrinjski Mostar
- Milan Ivana, ukončenie spolupráce, hovorí sa o odchode do Česka alebo Trenčína


+ Ondřej Smetana, hosťovanie zo St.Truiden
+ Ákos Szarka, návrat z hosťovania v Senci, pravdepodobný je však prestup alebo ďalšie hosťovanie
+ Juraj Piroska, prestup zo Senice


/-/ Hrajr Mkojan, stroskotaný prestup arménskeho reprezentačného obrancu, ktorý údajne putuje do ruského Spartaku Nalčik (predposledný tím v 1.lige)
/-/ ďalší hráči, o ktorých sa prestalo hovoriť v súvislosti s prestupom do Slovana: Martin Chren (Zlaté Moravce), Jorge Salinas, David Depetris a Aldo Báez (všetci AS Trenčín), Borja Gómez a Cristobal Marquez (obaja Karpaty Ľvov)

/-?/ Matúš Putnocký, v hre je jeho prestup do rumunského Vaslui, odkiaľ pred časom odišiel iný Slovák (Dušan Kuciak) a nebol práve spokojný. Zároveň by poprípade miesto Matúša prišiel iný kvalitný brankár
/-?/ Erik Grendel, v hre je jeho prestup do istého poľskeho klubu, ak nevyjde, ostáva v Slovane

/+?/ Mario Božič, všetko svedčí tomu, že sa vráti do Slovana po zvláštnom angažmáne v izraelskom FC Ashdod. Mario má slovanistické srdce a fanúšikovia ho chcú v klube skoro tak ako Martina Dobrotku. Preto ak by neprestúpil Mario späť do Slovana, fanúšikovia by to vedeniu klubu neodpustili. Mario totiž vyjadril už neraz túžbu prísť naspäť do Slovana. Zvláštny angažmán v Izraeli, po ktorom Mario polroka nehrával, sa však dostal aj na stôl FIFA a je tam dodnes. A pravdepodobne (aj) preto ešte Mario nie je oficiálne hráčom Slovana
/+?/ Miloš Lačný
, pokiaľ mu nevyjde skúška v anglickom Bristol City, pravdepodobne sa vráti do Slovana aj na jarnú časť sezóny
ako kmeňový hráč pražskej Sparty
/+?/ v hre sú ešte minimálne ďalší traja mladíci:
Pablo de Lucas Torres, odchovanec Sportingu Gijón, v súčasnosti hráč španielskeho druholigového UD Salamanca
Lucas Pérez Martínez, odchovanec Atletica Madrid, v súčasnosti hráč ukrajinského tímu Karpaty Ľvov
a istý srbský mládežnícky reprezentant do obrany

BUDE TAKTO VYZERAŤ SÚPISKA SLOVANA PRE JARNÚ SEZÓNU?
Brankári: Lukáš Hroššo, Matúš Putnocký, Peter Gábriš
Obrancovia:
Martin Dobrotka, Erik Čikoš, Lukáš Pauschek, Mamadou Bagayoko, Marián Had, Radek Dosoudil, Kristián Kolčák, Peter Jánošík + mladý Srb
Stredopoliari: Jiří Kladrubský, Mario Božič, Igor Zofčák, Marko Milinkovič, Erik Grendel, Peter Štepanovský, Pablo de Lucas Torres, Lucas Pérez Martínez, Adrián Čermák
Útočníci: Ondřej Smetana, Juraj Halenár, Filip Šebo, Juraj Piroska, Miloš Lačný, Roman Čejtei

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?