Quo vadis, slovenská futbalová reprezentácia?

Autor: Michal Šášky | 31.1.2012 o 6:30 | Karma článku: 4,25 | Prečítané:  1157x

Rozhodnutie o osude trénera Vladimíra Weissa st. pri kormidle slovenskej futbalovej reprezentácie sa naťahovalo a naťahovalo. Po neúspešnej kvalifikácii - keďže sme sa nedostali na šampionát priamo a ani do baráže o postup - šili pokračovanie Weissa pri reprezentácii horúcou ihlou iba fanúšikovia. Zväz mlčal. Uplynula nejaká doba a viacerým fanúšikom došlo, že za Weissa plnohodnotnú náhradu jednoducho nenájdeme. A tak boli relatívne spokojní so súčasným stavom. Až na pár jedincov, ktorých však nájdeme vždy.

Avšak to, že sme nikam nepostúpili, bolo jasné už 7.októbra po zápase s Ruskom. 11.októbra sme odohrali posledný zápas kvalifikácie, tiež nie ktovie ako vydarený, proti Macedónsku. Navyše, za ten čas Weissa opäť pristihli nadávať poza mikrofóny novinárovi (video o odstavec nižšie). Slovenský futbalový zväz však okrem nejakej tej pokuty mlčal a odmietal zaujať akékoľvek stanovisko.

Prebehla druhá polovica októbra. Prebehol november. December. Nastal nový rok 2012. Až teraz si prezident zväzu Kováčik zmyslel, že by to chcelo zahájiť nejaké rokovania. Weiss popri nich neraz naznačil, že sa jeho čas pravdepodobne končí. Okamžite sa ho zastali popredné slovenské médiá, napríklad Denník Šport, aj množstvo tých menších (samozrejme, mimo Futbalportalu - ale to je logické).

Prečo sa ho Futbalportal nezastal?

Slovenský futbalový zväz na čele s Jánom Kováčikom neprišiel na nič iné, než na čo by prišiel v polovici októbra. Ak by už vtedy ľudia z vedenia odvolali Vladimíra Weissa z postu reprezentačného trénera, január by bol posledný mesiac, za ktorý by Weiss dostal plat. Nie prvý z troch (ak nie je prvým február, to už je vec ich dohody).

Slovenský futbalový zväz tak prespal celý štvrťrok. A svojím rozhodnutím určite prespí aj ďalšie (štvrť)roky. Lepšieho trénera, než bol Weiss, nenájdu. Podľa môjho názoru bol zväz nútený odvolať Weissa z finančných dôvodov. Ak nie, potom tomuto rozhodnutiu vonkoncom nerozumiem.

WEISS a novinári
Vladimír Weiss mal za svoju trénerskú kariéru niekoľko slovných pochytení s novinármi. Hádku s novinárom z Futbalportal-u som už spomínal. Svoje si zažil aj po hádke s novinármi z televízie Markíza počas šampionátu v Afrike. Nuž a žiadnym anjelikom nebol ani počas trénovania s Artmediou.

Ani v jednom prípade sa však Weiss nedopustil prehrešku tak, žeby nadával do mikrofónu. Pri rozhovoroch vždy slušne poďakoval a až mimo mikrofónov povedal pánovi novinárovi čosi do očí. Respektíve, kto by čakal, že keď kričíte na kameramana, čo vám zavadzia vo výhľade, zachytí mikrofón vaše slová. Také vystupovanie sa nám nepáči, lebo reprezentačný tréner. No vo voľbách ideme spokojne voliť Noru Mojsejovú. A o jej slovníku, myslím, rozprávať netreba.

Každý z nás vie, že novinári nie sú vždy príjemní. Často sa snažia tlačiť na človeka toľko, kým z neho nevyjde niečo, čo časom bude ľutovať aj ten človek samotný. Ale späť to nevráti - a to je plusom pre novinárov. Weiss si počas majstrovstiev sveta v roku 2010 znepriatelil Markízu, Martin Škrtel ešte dávnejšie predtým JOJku, ktorá ho za to počastovala zaujímavým monológom o slušnosti správania vrcholového športovca k novinárom. Škrtelove výsledky však išli hore, a tak sa na niektoré veci zabudlo. Weiss však mohol len snívať, že by sa dočkal so slovenskou reprezentáciou lepších výsledkov, než bolo osemfinále majstrovstiev sveta vo futbale. A takto by sa z nadvlády slovenských novinárov tak skoro nedostal... Jedine, žeby opäť niečo veľké dosiahol na klubovej úrovni. Bez toho, aby ho brzdila menovka: tréner slovenskej reprezentácie. A vieme, že Weiss je toho schopný. Tak, ako bol schopný dostať nás do Brazílie v roku 2014.

WEISSova futbalová cesta reprezentáciou
Ťažko by sme hľadali v čase Weissovho nástupu človeka, ktorý by s týmto výberom nebol spokojný. Bol to predsa jeden z mála trénerov, ktorý sa dostal až za hranice Slovenska. A neskončil len niekde v Gambrinus lige alebo v Arménsku či Maledivách. Okúsil ako chutí ruská liga - aj keď nie najpopulárnejšia, no rozhodne jedna z najlepších a najbohatších na svete - a z tímu, čo bojoval o zostup, spravil pohárový mančaft. Do zahraničného futbalu priviedol nových Slovákov, ktorý by inak možno dodnes kopali len našu Corgoň ligu. Weissove úspechy s Artmediou všetkému len pridali a Weissa v reprezentačnom futbale s obrovským nadšením vítala celá republika.

Prví nespokojní ľudia sa paradoxne našli vtedy, keď Slovensko postúpilo na svetový šampionát. Avšak to, že mal Weiss v kvalifikácii šťastie na súperov neznižuje vôbec nijak jeho úspechy. Navyše, keď priamo na tom šampionáte dosiahol s mužstvom, akým je Slovensko, osemfinále - a to je kúsok, ktorý by pri všetkej vôli nedokázal žiadny iný slovenský alebo český tréner - ba ani všetci dokopy. A myslím, že ani sám Mourinho by Slovákov ďalej nedostal.

V nasledujúcej kvalifikácii nás zradila skôr ofenzíva (a pri dvoch zápasoch s Arménskom aj defenzíva), než tréner Weiss. V ofenzíve dostával priestor pravidelne Filip Hološko, zranený Vittek nám pomôcť nemohol a Šesták mal klubové problémy. Navyše po vyjadreniach počas a po šampionáte na adresu Weissa môže byť rád, že sa ešte dostal aspoň sem-tam do nominácie. Každopádne, Hološko rozhodol úvodné stretnutie jediným gólom zápasu, v ďalších sa však už nedokázal presadiť, urobili tak zaňho Stoch, Weiss, Ďurica, Karhan a Šebo. Keď Weiss chcel zmenu na hrote útoku, Filip Hološko ho o svojich kvalitách presvedčil v priateľskom zápase proti Dánsku. Weiss tak celkom právom veril, že sa mu ďalší gól podarí vsietiť v rozhodujúcom zápase kvalifikácie. Nechcel trhať vzniknutý kolektív, nech už bol akýkoľvek. Nechcel ho zbytočne obmieňať novými menami ako Bakoš či Breznaník. Veril svojim ako správny tréner. Nuž, sklamal Hološko, sklamal sa Weiss. A s nimi celé rozhorčené Slovensko. Ako predsa môžeme my, Slováci - futbalový supernárod, nepostúpiť na majstrovstvá Európy?!

WEISSov odchod z reprezentácie
Absolútne chápem, že s týmto krokom Weiss súhlasil. Jeho blízki priatelia a kolegovia ho od tohto postu odrádzali už na samom začiatku, ešte pred podpisom zmluvy. A to ešte ani len netušili, čo z toho nakoniec bude. Možno neviete, že ak by Weiss nejednal podľa seba, možno by sme ani nepostúpili na majstrovstvá sveta?

Netušili, že môžu proti nemu spustiť novinári až takú paľbu. Spoločne tak i fanúšikovia. A už vôbec to nemohli čakať po tom, keď Weiss vybojoval tak ohromný úspech ako osemfinále v Afrike alebo vyhratý zápas na ťažkej ruskej pôde v kvalifikácii na EURO 2012. Hold, Weiss si nastavil latku, ktorú nemôže pri stave, v akom je slovenský futbal, prekročiť. A ďalší slovenskí tréneri budú len dúfať, aby tú latku podliezli o čo najmenej.

Slovensko malo za svojej éry samostatnosti iba dvoch trénerov, ktorých by si bolo treba uctievať a vážiť. Jozef Vengloš a Vladimír Weiss. Druhého menovaného si Slováci prestali vážiť a strácajú ho. Pre jednu zlú kvalifikáciu by tréner nemal byť odvolaný. V športe sa to stáva. Navyše, Weiss by určite od načatej roboty odísť nechcel, ak by k tomu nebol prinútený. Fanúšikmi, médiami, vedením zväzu... Jemu bilancia 1 úspech a 1 neúspech určite nevonia.Ostáva nám veriť v posledné Kováčikove slová: „Myslím si, že aj tak sa Weiss raz k národnému tímu vráti.”

WEISSov plat
To, že si Weiss znepriatelil novinárov smerovalo k tomu, že sa na svet cez médiá dostala aj časť z jeho zmluvy. Jeho vysoký plat sa stal stredobodom závisti. Veď, kto by nebral tak zhruba stonásobok minimálnej slovenskej mzdy?

Absolútne hnusné mi však prišli včerajšie nadpisy denníkov po Weissovom odchode z reprezentácie. Denník Šport, ktorý sa ešte pred týždňom zastával trénera Weissa, po jeho odvolaní napísal: „Weiss skončil pri reprezentácii: Trojmesačné odstupné!” Akoby odstupné vôbec nebolo úplne bežnou vecou pri odvolávaní trénerov. Navyše, Weiss si mohol zo zmluvy nárokovať, že by dostával plat až do konca kvalifikácie na MS 2014. Pričom väčšina ľudí by si za tým určite stála. Nuž a teda, denníky ako Nový Čas za zmienku ani nestoja...

WEISSov náhradník - kto?
„Dosť bolo arogancie a nafúkanosti!” - napísal istý, možno futbalový fanúšik, v „diskusii” plnej podobných konštruktívnych kritík smerom k Weissovi. Nuž, čo dodať. Keď niekto dosiahne toľko čo on a zažije to, čo on - potom si môže sadnúť na reprezentačnú lavičku a odpovedať namiesto otázok na štýĺ hry, na výkon a formu hráčov iba na jednu a tú istú (s)prostú novinársku otázku: „A ujo tréner, z reprezentácie kedy odídete?”

Slovenskí fanúšikovia sú momentálne ochotní prikloniť sa iba k dvom trénerským menám: k slovenskému trénerovi Stanislavovi Grigovi - lebo je trénovaním najpodobnejší Weissovi - a súhlasili by aj s menom Pavel Vrba. Nuž, ktovie. Pavel Vrba už pri slovenskej reprezentácii bol a tiež dvakrát neuspel, navyše má pevné miesto v Plzni, s ktorou bojuje aj v európskych pohároch a vie, čo obnáša byť pri slovenskej reprezentácii. Nuž a Griga má tiež pomerne isté a stabilné miestečko v Senici. A sám si je dobre vedomý, že pri reprezentácii to nie je beh na viacero kvalifikácii. Práve naopak.

Podľa mňa by boli títo tréneri blázni, ak by pritakali a išli trénovať reprezentáciu. Najmä keď vidia, že ani Weiss nie je Slovákom dosť dobrý.

Našťastie, dobrých trénerov máme na Slovensku veľa. Stačí si otvoriť internetové diskusie, nájdete ich fúru... Ale kto z nich by dokázal hráčov udržať po kope a mať s nimi kvalitné výkony každý jeden zápas? Ja si myslím , že by to nezvládol žiadny slovenský ani český tréner. A nedokázal to ani Weiss, ale snažil sa. Vieme nadávať, lebo sme prehrali dva zápasy s Arménmi. Ale kto by dokázal pripraviť Slovensko na vyrovnané zápasy s Írskom alebo Ruskom? Slovenský futbal sa nemôže riadiť fanúšikmi neúspechu, ktorí sa ozývajú pravidelne iba vtedy, keď sa nedarí a keď sa darí, tak sú ticho, respektíve ignorujú, čo sa deje a len pripomínajú neúspechy.

Jeden z „internetových trénerov” sa snažil zaujať výrokom: „Ako povedal jeden múdry človek: Za trénera hovoria výsledky. MS mu už nikto nevezme, ale na ME bol postup možný a nevyšlo to.” V prvom rade netreba zabúdať na to, že dokázal vyhrať titul niekoľkokrát s Artmediou, že sa dostal s hráčmi ako Kozák (ktorých dnes voláme podpriemerní futbalisti) do skupinovej fázy Ligy Majstrov, že sa dokázal presadiť aj v ruskej lige a až potom prišli aj reprezentačné úspechy - pričom skoro nik neveril, že na Slovensku niekedy toto slovné spojenie použijeme. A úspechy mu stále nekončia, viď. výsledky s AS Rím či miliardárskym Paris St.Germain!

Ak chceme odvolať trénera, za ktorého hovoria tieto výsledky, koho chceme dať miesto neho? Ani jeden tréner z Česka alebo Slovenska nemá také úspechy ako Weiss. A povedzme si narovinu: myslíte si, že by došiel do slovenskej reprezentácie bez peňazí na zväze, bez podmienok v republike, nejaký úspešný zahraničný tréner? Najmä, za cenu brigádnika, keďže Weiss poberá podľa mnohých priveľa?

No je neskoro, ak si toto chceme uvedomiť. Mali sme na lavičke úspešného muža. A aký plat mal, tak taký si ho vybojoval. Má úspechy, veľa úspechov. Vydupal si vo futbale isté meno, a tak nebude kvôli žiarlivým fanúšikom brať polovicu z toho, na čo má nárok. Chceli sme úspešného trénera, mali sme ho.

Ďalší nápad, s ktorým súhlasila časť fanúšikov, znel: nechať Weissa načať kvalifikáciu a ak sa bude dariť nechať a ak nie, meniť. Ostatní však tvrdia - a s tým súhlasím i ja - že počas kvalifikácie by sa tréneri meniť nemali. Ak sa prvá časť pokazí, druhou polovicou sa to nevyhrá. A kto si čo navarí, to si aj zje. SFZ si navaril Weissa, Slovensko ho chcelo tiež a po MS si dalo u kuchárky pridať. Nemôžu už nechcieť, musia pekne dopapať. Chceli kvalitné a dobré jedlo, majú ho. Ak sa ho presýtili, smutné pre nich. Weiss mal ostať. A možno dať priestor nováčikom. Nie veľa, ale zopár. Pernišovi, Kuciakovi, ak sa Mucha nepoberie z Evertonu. Bakošovi... Grajciarovi... Breznaníkovi. Ale to už je Weissova kompetencia, ktorí budú tí, čo by dostali pozvánku do ďalšej kvalifikácie.

Slovenské médiá sa sem-tam pokúsili hodiť do debát aj zahraničné mená. Jedno z nich bol Wolfgang Wolf, tréner Hansy Rostock, ktorého rukami prešiel napríklad aj Marek Mintál, Róbert Vittek alebo už v súčasnosti tréner juniorov Slovana - Samuel Slovák. Mne ešte napadlo jedno meno, ktoré si ani nedovolili napísať iné médiá. Predsalen, v spojitosti so slovenskou reprezentáciou by to bolo ešte väčšie sci-fi, než Wolf. Mám na mysli Marcella Lippiho. 63-ročný tréner sa vyjadril, že by veľmi rád trénoval ešte nejakú reprezentáciu, avšak nie taliansku. Potreboval by však naskočiť už teraz, aby mal nejaký čas na prípravu do kvalifikácie. V prospech Slovenska hovorí pri ňom navyše aj to, že práve on trénoval Taliansko na MS 2010, keď sme vyhrali 3:2. Avšak, koľko by bral taký Marcello Lippi, keď už Vladimír Weiss bral nadmerne veľa?

Takto sme vedeli hrať pod Weissom, zažijeme to ešte niekedy?

Verím, že sú Weissovi neprajníci teraz radi z tohto „úspechu” slovenského futbalu - „že sa nám konečne podarilo zbaviť Weissa”. Pretože úspech bez úvodzoviek teraz už pri slovenskom tíme na dlhšiu dobu nevidím žiaden. Pri troche preháňania - ak nie Weiss, tak to sa už teraz môžem na lavičku reprezentácie posadiť aj ja sám.

Momentálne najvážnejším kandiátom na voľný post reprezentačného trénera je (totiž) Jozef Chovanec. Ešte stále nikto nechcete Vladimíra Weissa?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?