Ako gorily...

Autor: Michal Šášky | 4.2.2012 o 13:45 | (upravené 4.2.2012 o 14:28) Karma článku: 8,26 | Prečítané:  899x

Protesty proti politickej situácii na Slovensku v piatok podvečer zahltili celé Slovensko. Azda v každom väčšom meste sa kričalo, protestovalo. Za lepšiu politiku. A hlavne pokojne. „Vo všetkých mestách, okrem Bratislavy, sa tak aj skončili” - tvrdia médiá.

Prečo sa však hovorí, že organizovaný protest Gorila v Bratislave pokojne neskončil? Treba uznať, že sa protestovalo. Treba uznať, že boli výtržnosti a násile. Treba uznať, že sa mnohí ľudia začali správať ako - doslova - gorily. Ale prečo je to spájané s protestom Gorila? Ten sa predsa riadne skončil! Výtržnosti pred parlamentom už neboli nijak organizované a s myšlienkou organizovaných protestov nemali absolútne nič, okrem dátumu.

Polícia na čele s Danielom Lipšicom sľubovala: budeme s vami, demonštranti! Treba povedať, že aj bola. Zatiaľ, čo na parlament, aj na policajtov, lietali ešte po pol ôsmej banány a delobuchy, policajti stáli a pokojne znášali rozzúrených nacionalistov. Keď však zaúradovalo heslo trikrát a dosť - a pri protestoch sa zranil tretí policajt - polícia pomocou slzotvorného plynu a vodného dela skupinku ľudí, čo boli podľa médií „mladí fanúšikovia futbalových klubov Slovan Bratislava a Spartak Trnava”, v rámci normálu odtlačila preč. Pričom sa zranil aj štvrtý policajt.

Následne behom neskorého večera až noci začali Facebook či Twitter zaplavovať rozhorčené statusy a vyjadrenia protestujúcich, či už to boli heslá ako A.C.A.B., či nadávky na slzný plyn, vodné delo a policajtov, resp. teda fízlov. Rovnako však reagovali aj slušní protestujúci, ktorí so sebou vajíčka a banány nebrali, ako aj radili organizátori protestu Gorila. Neboli však proti policajtom ani ich reakcii, práve naopak, proti výtržníkom.

Nie je vôbec dobré, že sa protestujúci ľud delí na skupinky, mali by sme byť totiž jednotní. Sú tu ale desaťtisíce ľudí, ktorí sú za pokojný protest a v spolupráci s políciou Slovenskej republiky chcú dosiahnuť zmenu, resp. chcú prezentovať pokojne svoj názor. No a potom je tu zopár desiatok alebo stoviek výtržníkov, ktorí niektorí tvrdia, že protest Gorila je spolitizovaný (o tom by sa dalo, samozrejme, polemizovať; spolitizované je skôr iba načasovanie zverejnenia Gorily pred verejnosťou, na čas pred voľbami), niektorí zase tvrdia, že pokojným protestom sa nič nevyrieši a treba použiť päste a oheň.

Pravdou však je, že výtržníci a futbaloví fanúšikovia majú proti policajtom už dlhšie veľa vecí. Bitky s policajtmi počas vzájomných zápasov Slovana, Trnavy, Dunajskej Stredy, Žiliny či Košíc netreba nijak špeciálne pripomínať. Preto protest týchto mladých výrastkov (ako ich volajú ľudia na internete) môže byť síce v tej istej myšlienke, akú majú všetci (zmena skorumpovanej politickej situácie na Slovensku), ale mnohí z výtržníkov tam mohli byť iba kvôli tomu, aby si hodili dlažobnú kocku do policajta.

Preto by som vandalizmus pred parlamentom nijako nespájal s organizátormi protestu, ani so samotným protestom Gorila II., kde sa títo radikáli primiešali. Ľudia, čo napriek vyslovenému zákazu donesú so sebou nielen vajíčka a banány, ale aj svetlice a delobuchy, plus navyše pália transparenty ľudí, nemôžu mať nič s protestom, ktorého myšlienka priebehu je diametrálne odlišná. Preto by som si vyslovene želal, aby tieto dve veci nespájali ani médiá, ani policajti, ani politici...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?