Pavel Vrba - nový tréner slovenskej futbalovej reprezentácie!

Autor: Michal Šášky | 7.2.2012 o 7:00 | Karma článku: 4,59 | Prečítané:  1126x

Samozrejme, nič ešte nie je oficiálne potvrdené a domnievam sa, že behom februára ešte potvrdené ani nič nebude. Fakt, že Michal Hipp - asistent bývalého trénera slovenskej reprezentácie Vladimíra Weissa - dostal už na starosť prípravný zápas s Tureckom pre mňa znamená, že nový tréner ešte dovtedy jasný nebude. Aspoň nie na papieri.

To, čo som si však včera prečítal v denníku Šport, ma utvrdilo v jednej veci:

  • Koniec hlavného trénera reprezentácie Vladimíra Weissa bol spečatený zvolením Jána Kováčika do pozície prezidenta Slovenského futbalového zväzu (SFZ)

Slovenskí fanúšikovia prijímajú po odchode Vladimíra Weissa z reprezentácie len tri mená nástupcov. To prvé znie: Pavel Vrba. To druhé: ak nie Vrba, tak aspoň Griga. No a tretia skupina, optimisti, tvrdia, že tesne pred novou kvalifikáciou sa vráti k reprezentácii Vladimír Weiss alebo pri nej ostane naďalej aspoň jeho bývalý asistent a zatiaľ aj hlavný (dočasný) tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Michal Hipp.

Z komentárov a vyjadrení rôznych ľudí spätých s reprezentáciou alebo zväzom - či už to boli vyjadrenia zverejnené na webe alebo povedané medzi úzkou spoločnosťou ľudí - mi bolo jasné, že Kováčik nebol úplne spokojný s hlavným trénerom reprezentácie. Aj v reakciách fanúšikov, okrem iného aj v menšej diskusii po mojom poslednom článku, hovorili o tom, že Weiss nemal úplne na ružiach ustlané, ba naopak. Jeden z komentárov doslova tvrdil: „Bohužiaľ, týmto nástupom (Kováčika) sa začalo obdobie podpásoviek voči všetkým naokolo, vrátane Weissa.”

V tomto ma utvrdil aj spomínaný včerajší článok. Ten bol kostrou stavaný približne tak, že už je dávno jasné, že novým trénerom futbalovej reprezentácie bude Pavel Vrba, avšak ešte stále nedostal oficiálnu ponuku. Zatiaľ, čo ostatní tréneri, ktorí sa spomínajú v súlade s pozíciou nového trénera futbalovej reprezentácie, sa vyjadrili štýlom: zatiaľ sa so mnou nik nekontaktoval, zatiaľ o ničom neviem, tréner Vrba povedal: Nemôžem sa k tomu vyjadrovať.

Čo ma však oslovilo k napísaniu tohto príspevku, je odstavec zo spomínaného článku, respektíve jedna citácia od Pavla Vrbu:

Stretnutie exekutívy Slovenského futbalového zväzu (SFZ) je naplánované na utorok 7. februára. Prezident zväzu Ján Kováčik sa na ňom bude uchádzať o mandát osloviť vytypovaných kandidátov na uprázdnenú pozíciu po odchode Vladimíra Weissa st. v posledný januárový deň. "Nemôžem tvrdiť, že som s pánom Kováčikom neviedol nejaké debaty. Prebiehali v období, keď mal Vlado Weiss s reprezentáciou obrovské úspechy a pozíciu mal veľmi silnú," pripustil Vrba.

Z toho mi, žiaľbohu, vyplýva jedna jediná a smutná vec -  odkedy Ján Kováčik prišiel na zväz, stanovil si ako hlavnú úlohu: nájsť nového hlavného trénera pre reprezentáciu a Weissa poslať preč - čím skôr tým lepšie. Iba tak si totižto viem vysvetliť debaty na trase Kováčik - Vrba na tému „Nový reprezentačný tréner”, pričom Vladimír Weiss v tom čase „prežíval obrovské úspechy a mal veľmi silnú pozíciu”. A určite sa nebavili spolu len v nejakej teoretickej rovine alebo s tým, že by Vrba nastúpil ako tréner našej reprezentácie až po MS 2014. Medzi tým totiž ešte boli dve kvalifikácie, dva šampionáty a dokopy celých päť rokov.

Kováčik tak zrejme ani neuvažoval nad tým, že by Vladimír Weiss ostal trénerom slovenskej futbalovej reprezentácie dlhšie, než do konca kvalifikácie. Weissov odchod bol spečatený možno už 25.septembra 2010, kedy bol Kováčik vymenovaný za prezidenta SFZ. Pripomeniem, že tento dátum je presne medzi dvomi úplne rozdielnymi zápasmi Slovenska: medzi fantastickým zápasom v Rusku, kde sme vyhrali 1:0 a medzi absolútnym výbuchom v Arménsku, keď sme prehrali 1:3.

Príchodom Kováčika sa pravdepodobne spečatil vopred jasný osud Vladimíra Weissa. Pretože už aj predtým boli obdobia, kedy nám to na ihrisku nešlo - napríklad zápas proti Macedónsku, 3.septembra, t.j. presne zápas pred Ruskom. Weiss však urobil taktické striedania, taktické pokyny a nešťastie, ktoré nás celý zápas prenasledovalo, sa nakoniec vyvinulo v tri body pre nás. Od zápasu s Arménskom však prišiel akýsi zlom, akoby Weissa aj jeho hráčov trápilo už niečo úplne iné, než je dianie na trávniku. Niečo bolo zhnité v štáte Dánskom a teraz už vieme čo. Weiss totiž nemal nôž na krku, ale už ho mal do krku vrezaný. A bolo na ňom, kedy vykrváca.

Samozrejme, zväz by ho tak ľahko neodvolal, keby postúpil na záverečný šampionát. Ale tréneri všeobecne, vrátane Vladimíra Weissa, Alexa Fergusona či trénera z piatej čečenskej ligy, potrebujú istotu a podporu aj z radov zväzu. A tej sa Weiss nedočkal, práve naopak. Za jeho chrbtom sa už od začiatku kvalifikácie vyberala nová náhrada...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?