Dokáže sa Marek Bakoš presadiť v reprezentácii?

Autor: Michal Šášky | 23.2.2012 o 7:00 | Karma článku: 5,29 | Prečítané:  546x

Aj keď som včera zverejnil jeden veľký článok k nominácii Michala Hippa na priateľský zápas s Tureckom, po prečítaní rôznych debát na internete mi nedá nepristaviť sa ešte pri tejto otázke. Všetci sme sa náramne tešili, že sa jeden z najobľúbenejších Slovákov v zahraničí dostal konečne do reprezentácie, otázkou však ostáva, či bude takým prínosom, aký všetci očakávame.

Pre začiatok musíme povedať, že Filip Hološko vôbec nie je zlý útočník, napriek tomu, že za celú kvalifikáciu, ktorú hral pomerne pravidelne, vsietil iba jeden gól. Istý (slovenský) portál ho ocenil za najlepšieho útočníka na Slovensku, aj keď je pravda, že s celým spomínaným rebríčkom sa dalo viac nesúhlasiť ako súhlasiť. Otázka ale znie: Bude Marek Bakoš lepší ako Filip Hološko?

Mnohí tvrdíme, že problém našej reprezentácie spočíva v útoku. Niektorí vravia, že potrebujeme aspoň dvoch útočníkov, iní zase, že potrebujeme iného útočníka. Oveľa vážnejší problém však nájdeme v strede ihriska. A z toho nakoniec pramení aj problém v útoku.

Systém našej reprezentácie je založený defenzívne, na dvoch defenzívnych záložníkoch. Preto je len jeden stredový hráč a jeden na hrote útoku. Marek Hamšík, nech je akokoľvek vynikajúci futbalista, v strede poľa je na to úplne sám a aj keby nastúpil sám Steven Gerrard, nemal by žiadnu šancu. Zozadu  mu totiž nepomáhali ani Karhan, ani Kucka, ani iný hráč, ktorý nastúpil na poste defenzívneho štítu. Tým pádom, keď sa ťažko brodíme stredom ihriska, útok ani nedostane príležitosť zakončiť.

IBA VITTEK
Ofenzíva Slovenska mala svoju tvár iba vtedy, keď na hrote nastúpil Róbert Vittek. Každý útok mal vtedy oči, aj keď sa k nemu do útoku pridal napríklad Filip Šebo. Nebolo to však tým, žeby Vittek vzbudzoval u ostatných hráčoch väčšiu autoritu, ani preto, žeby bol lepší zakončovateľ ako napríklad Filip Hološko (i keď je).

Všetko fungovalo preto, že Vittek makal 100% hracieho času. Bol pri rozohrávke v strede poľa, často si menil miesto s Marekom Hamšíkom. Keď bolo treba, pomohol s vybojovaním lopty, hodil ju na kraj ku Stochovi alebo Weissovi a stihol sa ešte presunúť do šestnástky a zakončiť. Občas úspešne, občas neúspešne.

Žiaľ, Róbert Vittek má zdravie také pevné ako polystyrén, preto nám v zostave často chýba a musíme hľadať rôzne alternatívy. Filip Hološko neuspel, otázne bude, ako sa ukáže Marek Bakoš. Z Plzne je zvyknutý stáť v súperovej šestástke a čakať na prihrávky od futbalistov ako Kolař, Horváth či Pilař. V reprezentácii však hľadáme druhého Vitteka. Hráča, ktorý sa nebojí aktívne brániť, ktorý sa nebojí v strede poľa rozohrávať, dokonca si vie vymeniť miesto so stredopoliarom.

K tejto charakteristike sa zo slovenských hráčov azda najviac hodí Juraj Halenár. My však potrebujeme niekoho ešte o pár tried lepšieho. Nechajme sa teda prekvapiť, čo bude z Bakoša. Vieme, že vie dokonale zakončovať a vynikajúco sa dostať do pozície, z ktorej sa dá skórovať. V reprezentácii mu to však stačiť nebude. Musí k tomu pridať ešte niečo navyše.

Držme mu palce, aby tento krok zvládol a bol prínosom. Možno i najlepším útočníkom histórie, druhým Vittekom či Szilárdom Némethom. Od najlepších slovenských útočníkov ho totiž delí jedna podstatná vec - celkom poslušný zdravotný stav.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?