Futbalista roka: Protekčná súťaž?

Autor: Michal Šášky | 28.2.2012 o 21:30 | (upravené 29.2.2012 o 2:29) Karma článku: 4,91 | Prečítané:  1163x

Včera sme mohli opäť po roku sledovať na STV-čke show Futbalista roka. Rovnako ako u našich susedov z Čiech, aj na Slovensku sa včerajší večer venoval ľuďom z prostredia futbalu. Trénerom, rozhodcom, futbalistke a najmä futbalistom.

Z českej show Futbalista roka 2011 netreba nič referovať. Jedine ku kategórii tréner, kde sa na siedmom mieste umiestnil tréner slovenskej Trnavy Pavel Hoftych. Prvé miesto obsadil jeden z adeptov na slovenskú reprezentačnú lavičku Pavel Vrba, keď dostal viac ako štvornásobok hlasov pred druhým Hřebíkom z českej 19-ky a viac ako päťnásobok pred tretím reprezentačným trénerom Michalom Bílkom.

Slovenská show ničím extra neupútala. Gratulovalo sa Jozefovi Adamcovi, spomínalo sa na zosnulú legendu Ladislava Kunu, vystúpili slovenské hviezdy ako Desmod, Zuzana Smatanová či Meky Žbirka. Celé to odmoderovala veľmi príjemná dvojica - komentátor Marcel Merčiak a herečka Kristína Farkašová. Zatiaľ, čo prvý menovaný predstavoval encyklopédiu slovenského futbalu, Farkašová hrala úlohu typickej slovenskej ženy, ktorá o futbale vie len to, že sa hrá s loptou. Na otázku, ako bolo, po prenose povedala: „Priamoprenosovo, adrenalínovo, ale sympaticky. Dozvedela som sa trošku viac v rámci témy futbal, lebo inak som o futbale naposledy počula keď som mala asi 8 rokov počas telesnej. Mám z toho pekný zážitok,” napísala na Facebook herečka, ktorá vlastní jeden z najkrajších úsmevov v slovenskom šoubiznise.

Výsledky neboli obzvlášť prekvapivé, spravodlivo - aj keď tesne - vyhral Martin Škrtel a hneď za ním stál Marek Hamšík. Bronzový skončil Juraj Kucka. Prekvapivo štvrtý skončil Miroslav Karhan, päťku uzatvoril Miroslav Stoch. Až na konci desiatky skončili Marek Bakoš s mladým Vladimírom Weissom.

Stránka Šport.sk (zlúčenina niekoľkých športových webov, vrátane denníka Šport) zverejnila zoznam hlasov z hlasovania. Do hlasovania sa zapojili mnohí novinári od výmyslu sveta, napríklad aj z denníkov ako Plus jeden deň, Uj Szó či Profutbal.sk (z Futbalportal.sk nie), zároveň aj tréneri z Corgoň ligy či z reprezentácií. Niektoré hlasovania boli veľmi zvláštne a mnohí fanúšikovia slovenského futbalu nad ním iba krútia hlavou. V diskusiách horia nespokojnosťou a žiadajú vysvetlenia, prečo ten a prečo onen. Vyjadrenia však nikdy neprišli ani minulé roky a neprídu, pravdepodobne, ani teraz. Čo fanúšikov na konkrétnych hlasovacích lístkoch zaujalo?

Len traja z hlasujúcich nedali na prvé miesto Mareka Hamšíka alebo Martina Škrtela:

 • Pavel Hoftych, tréner FC Spartak Trnava (dal na prvé miesto hráča Spartaka Trnava: Karhana)
 • Július Ševčík, Asociácia profesionálnych futbalistov Slovenska (Karhan)
 • Zoltán Szabó, Új Szó (Kucka)

Piati tréneri z Corgoň ligy „prepašovali” medzi desiatich najlepších hráčov Slovenska hráčov zo svojich vlastných tímov, pričom obišli slovenských hráčov, ktorí by si to zaslúžili možno viac:

 • Pavel Hoftych, tréner FC Spartak Trnava (Kaščák9., Karhan1.)
 • Juraj Jarábek, tréner FC ViOn Zlaté Moravce (Janečka10., Kuciak? - stránka neuvádza, či sa jedná o brankára Moraviec Martina, alebo brankára Dušana z poľskej ligy)
 • Aleš Křeček, tréner MFK Ružomberok (Masaryk6.)
 • Ľuboš Nosický, tréner MŠK Žilina (Barčík10.)
 • Štefan Zaťko, tréner FK Dukla Banská Bystrica (Jakubko5.)

Taktiež viacerí fanúšikovia slovenského futbalu neverili veľkému počtu žilinských odchovancov v hlasovaní Ľuboša Nosického, trénera žilinského tímu (Hubočan4., Pekarík5., Šesták6., Jež8., Barčík10.). Rovnako sa ozývali hlasy, ktoré nechápali konečného víťaza ankety o najlepšieho hráča Corgoň ligy. Cenu totiž získal útočník Slovana Bratislava Filip Šebo, zatiaľ čo Miroslav Karhan - jeden z desiatich najlepších hráčov Slovenska vôbec - ostal v tejto veci takpovediac „na ocot”.

Nájdeme plno zvláštnych hlasovacích lístkov. Napriek tomu, že sa hrá len o česť a nie sú v prepieraní žiadne peniaze, niektoré hlasovania sú tak čudné, že im fanúšikovia neveria. Tak to nie je prvý rok. Našťastie, do konečnej desiatky najlepších sa dostali tie správne mená. Fanúšikovia súhlasia aj s absolútnym víťazom, Martinom Škrtelom. Vyjadrenia samotných hlasujúcich, prečo sa rozhodli tak ako sa rozhodli, by však rozhodne zvýšilo dôveryhodnosť tejto ankety.

Ďalšie hlasovania, nad ktorými ostáva fanúšikom slovenského futbalu rozum stáť:

 • Ladislav Borbély, predseda trénersko-metodickej komisie SFZ (Šebo4.. Dobrotka5., Hroššo9.)
 • Július Ševčík, Asociácia profesionálnych futbalistov Slovenska (Tomáš Majtán4.)
 • Adrián Guľa, tréner AS Trenčín (Martin Petráš10.)
 • Krisztián Németh, tréner FK DAC 1904 Dunajská Streda (Zofčák4.)
 • Štefan Zaťko, tréner FK Dukla Banská Bystrica (Pečovský9., Babic10.)
 • Jozef Ambrozek, TASR (Guédé4., Grajciar5.)
Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?