Slovenské (pseudo)hity, ktoré rádiá (dúfam) nikdy nezahrajú

Autor: Michal Šášky | 1.4.2012 o 9:00 | (upravené 2.4.2012 o 0:06) Karma článku: 12,05 | Prečítané:  3793x

Zhruba trištvrte roka dozadu som na SME čítal článok: Slovenské hity, ktoré rádiá nikdy nezahrajú. Čoraz častejšie som odvtedy narážal na hudobné „dary” YouTube, ktoré boli úplným opozitom k spomínanému článku. Nedalo mi to - a článok s tými najhoršími hudobnými skvostami zo Slovenska som pripravil.

Zhruba takto budete vyzerať po vypočutí všetkých piesní v tomto článku.Zhruba takto budete vyzerať po vypočutí všetkých piesní v tomto článku.knowyourmeme.com

Keby sme sa vrátili v čase k minulročným majstrovstvám sveta v hokeji, vedeli by sme takýchto článkov urobiť na tisíce, vďaka rôznorodým hymnám, od neznámych hudobníkov, cez tých nežiadúcich (Braňo Mojsej) až po tú oficiálnu. To, že nám hymny naozaj „idú” naposledy dosvedčila hudobná skupina Mukatado, ktorú môžete poznať vďaka Eurosongu z roku 2009, kde skoro vyhrali vďaka skladbe Ja sa mám. Začiatkom minulého mesiaca vyšli do sveta so svojou najnovšou skladbou - Olympic stars - ktorá je oficiálnou hymnou Slovenska pre tohtoročné Letné olympijské hry v Londýne. K nepočúvateľnej skladbe vyrobili aj nesledovateľný videoklip.

Hovorí vám niečo meno Peter Stašák? Uvažujete správne, ak ste sa dostali v myšlienkach do Kaviarne Slávia. Spevák a textár túto show na Slovenskej televízii moderuje. Kto ale počul originál jeho pieseň? Ak patríte k tým nevzdelancom, čo St(r)ašáka ešte nepočuli, tak vu a lá:

Pokračujeme mladou hviezdou hip-hopovej Nitry, slovenského rapu, YouTube a BandZone. Talent, označovaný za druhého Rytm(a)usa a za najväčší potenciál súčasnej hudobnej scény. Do povedomia sa zapísal najmä hitom „Moja cesta“, v ktorom podľa vlastných slov popisuje svoju cestu životom, za úspechom a šťastím. Videoklip k nemu vraj natáčal zhruba hodinu. Pochybujem, že sa niekto z vás bude čudovať.

Mimochodom, ak sa vrátim o dve pesničky dozadu, aj Gabi-G už stihol počas svojej kariéry nahrať minimálne jednu hymnu. Jej premiéra - a azda aj derniéra - bola pred rokom (samozrejme náhodou) na prvého apríla. Hymna bola pripravená pre popoludňajšiu šou Marcela a JunioRa na Fun Rádiu.

Košickí hudobní fanatici a fanúšikovia hardrocku určite poznajú meno Slávko Kundrát. Fanúšik hardrocku a heavy metalu skladá, spieva a hrá už dlhé roky, pričom na konte má už päť demoalbumov, prvý v roku 1998, zatiaľ posledný v roku 2008. Ako znie slovenský hudobník, ktorý pôsobí na slovenskej scéne už desaťročie? Zdesene počúvajte.

Tesne pred poslednými Vianocami sa na YouTube dostal song, ktorý nebol práve ideálne načasovaný k adventnému obdobiu. Volá sa: Urob mi to. Naspievala ho hudobníčka, ktorá si hovorí Magdalena a na hudobnej scéne je tak zhruba rok. Viac informácií je však o nej ťažké získať. Na Facebooku jej kliklo na fanúšikovskú stránku niečo cez 300 ľudí. Táto pieseň by mala byť jej prvá slovenská a i keď nie som žiaden odborník na dance music, verím, že viacerí mi dajú za pravdu, ak pieseň zhodnotím slovami: celé zle.

A dalo by sa pokračovať ďalej, až donemoty. Tak ako u Slávka Kundráta by sme mohli pokračovať Braňom Mojsejom či legendou spievajúcich kaderníkov Martinom Kittnerom; tak ako Magdalenou či Gabi-G by sme mohli pokračovať neslávne známym duetom Nikol Weiterovej & Gin-Tonic či hip-hopovou formáciou Modrá žiara...

Slovenská hudobná scéna je plná periel. Vieme, kto sú Legendy popu a už vieme aké je to, keď legendy slopú. Poznáme slovenské hity, ktoré rádiá nikdy nezahrajú a už poznáme aj slovenské (s)hity, ktoré rádiá (dúfam) nikdy nezahrajú. Verím, že vás prvoaprílový článok pobavil, aj keď sú všetky pesničky nahrané a naspievané s absolútnou vážnosťou všedných dní roka. Prajem príjemný zvyšok Dňa vtákov (a vtákovín). Pokiaľ to, pravda, ešte pôjde.

Slovenské

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?