Bude pre nás rozpis a nová forma majstrovstiev sveta plusom?

Autor: Michal Šášky | 7.4.2012 o 9:00 | Karma článku: 7,49 | Prečítané:  1577x

Už iba necelý mesiac nás delí od prvých majstrovstiev sveta v hokeji od tých, ktoré sme organizovali doma na Slovensku. Môžeme sa pochváliť, že majstrovstvá sveta u nás boli historicky posledné, kde sa hralo podľa starej formy. Ako bude vyzerať tá nová? A bude pre nás plusom alebo mínusom?

Majstrovstvá sveta v hokeji 2012 sa blížia. Naši hrajú prvé prípravné zápasy, nádejní hráči pilne zarezávajú v kempe, vytvárajú sa prvé fanúšikovské Facebook stránky... Viacerí sa pýtajú, čo je to za nový formát, ktorý bude mať vo Fínsku a Švédsku tento rok premiéru. Dovolím si vám ho predstaviť.

FORMA
Na kongrese IIHF v slovinskom Portoroži 17.septembra 2010 sa rozhodlo, že od MS 2012 príde na svet nový formát šampionátu. Boje o záchranu, ktoré prakticky nik nesledoval a boli pre organizátora často stratové, čo sa týka vstupeniek, nadobro zmiznú. Taktiež zmiznú aj osemfinálové skupiny a teda zápasy, pri ktorých do posledného dňa pred prvými zápasmi neboli jasné termíny a miesta zápasov jednotlivých tímov, čo taktiež sťažovalo predaj vstupeniek na tieto zápasy.

V praxi to teda znamená, že pre fanúšikov skončili roky tipovania, kedy dumali, v ktorom osemfinálovom zápase asi bude hrať ich mužstvo, keďže lístky si museli vždy kupovať vopred, ešte pred zápasmi v základných skupinách. Teraz budú až do štvrťfinále termíny jasne dané. Pre outsiderov však môže byť nový formát ničiaci, nakoľko budú musieť hrať o záchranu aj s tými najlepšími tímami.

Ale všetko po poriadku. Doteraz sme boli zvyknutí na štyri základné skupiny po štyroch tímoch. Z toho traja postúpili do ďalších bojov a posledný tím išiel do bojov o záchranu. Teraz budú iba dve skupiny, ale po osem tímov (nasadených podľa svetového rebríčka IIHF). V nich odohrajú vzájomné zápasy každý s každým, z čoho vyplynú štvrťfinalisti i vypadávajúce mužstvo.

V praxi to znamená, že každé mužstvo odohrá v základnej skupine po sedem zápasov s vopred známymi súpermi. V minulosti tímy odohrali v základnej skupine tri zápasy s vopred známymi súpermi a ďalšie tri v osemfinálovej skupine so súpermi, ktoré určili boje v inej základnej skupine. Môžeme sa tak tešiť na jeden zápas naviac. V našej skupine A nájdeme mužstvá: domáce Fínsko, Kanadu, USA, Švajčiarsko a v rebríčku pod nami sú Bielorusko, Francúzsko a Kazachstan.

Zo základnej skupiny sa v minulosti postupovalo do osemfinálových skupín, dnes budú postupovať priamo do štvrťfinále. Pravda, ak sa prebojujú medzi prvú štyrku tímov. Pokiaľ skončia na 5. - 7. mieste, skončila ich cesta v základnej skupine, teda akoby v minulosti v osemfinále. Pokiaľ mužstvo skončí na poslednom 8.mieste, automaticky „letí” do nižšej divízie a nasledujúci rok si majstrovstvá sveta neužije (pokiaľ ich neorganizuje, domáce tímy majú totiž účasť automaticky istú, takže Fínsku a Švédsku tento rok vypadnutie v žiadnom prípade nehrozí).

V praxi to teda znamená, že pokiaľ naši zdolajú Kazachstan - a nik iný s Kazachstanom neprehrá - tak blamáž, ktorá nám reálne hrozila v roku 2008, by mohla byť v tomto prípade zažehnaná. Taktiež ale budeme musieť nechať za sebou štyri mužstvá, aby sme išli do štvrťfinále, čiže musíme zákonite aspoň štyri mužstvá poraziť.

Vo štvrťfinále sa môžu tímy tešiť na odvety, keďže pavúk je nastavený tak, že štvrťfinále sa odohrá akoby v rámci skupín, čiže: A1-A4, A2-A3 a B1-B4, B2-B3.

V praxi to teda znamená, že tím, ktorý skončil vo svojej základnej skupine na prvom mieste, si zmeria opäť sily s mužstvom na štvrtom mieste a takisto si zmerajú sily tímy, ktoré skončili na druhom a treťom mieste.

Víťazné tímy následne postupujú do semifinále, kde sa už bude hrať krížovým spôsobom, takže sa v nich konečne stretnú navzájom tímy z A a B skupiny. V druhej skupine nájdeme: domáce Švédsko, Rusko, Česko, Nemecko, Nórsko, Lotyšsko, Dánsko a Taliansko. Najväčší favoriti na semifinále sú, samozrejme, Švédi a Rusi, podceniť však nemôžeme ani Čechov či Nemcov.

No a následne to už ide tak, ako to išlo vždy. Víťazi semifinálových duelov budú hrať o zlato, porazení budú hrať o bronz. Počet duelov sa tak vďaka novej forme zvýši zo súčasných 56 na 64 a turnaj sa spraví atraktívnejším. Ktovie, aké muchy tohto formátu vychytá samotný turnaj.

ROZPIS ZÁPASOV
Žreb zápasov pre nás veľmi milosrdný nebol. Začíname proti favoritom, s ktorými pri súčasnej generačnej obmene nemáme príliš veľké šance. Až potom sa dostávame k tímom, s ktorými budeme bojovať o štvrťfinále, prípadne o to, aby sme nevypadli (na to by nám malo stačiť jedno víťazstvo nad najslabším mužstvom, v našom prípade s Kazachstanom).

Prvý zápas nás teda čaká hneď v prvý deň na šampionáte, 4.mája (v piatok) si zmeriame sily od 15:15 s Kanadou. Býva menším pravidlom, že prvý zápas Kanady na majstrovstvách sveta organizovaných v Európe býva najslabším. Verme, že to bude platiť aj teraz. Následne máme voľnú sobotu a v nedeľu 6.mája o 15:15 pokračujeme ťažkým zápasom proti domácim a obhajcom trofeje z Fínska. Hneď v pondelok 7.mája o 19:15 si zmeriame sily s tímom USA. Toto budú naše tri najťažšie zápasy.

V praxi to znamená, že ak nezískame ani jeden bod, mužstvo bude na tom psychicky zle a zopár odkazov ich bude čakať aj v médiách. A môže byť jedno, ako budú hráči hrať. Fanúšikovia budú nahnevaní, zle sa bude spávať hráčom a zle sa bude rozmýšľať aj trénerovi. Ak ale získame nejaké body z týchto zápasov, budú to pre nás zlaté body, ktoré nám môžu výrazne pomôcť na ceste do vytúženého štvrťfinále.

Následne nás čakajú tie najdôležitejšie zápasy. V stredu 9.mája o 15:15 odohráme stretnutie, ktoré môžeme označiť za existenčný duel, proti Kazachstanu. Po dvojdňovej pauze v sobotu 12.mája čaká na nás zápas proti Bielorusku, avšak pozor - už o 11:15! O deň neskôr prezmenu večer o 19:15 nastúpime proti Švajčiarom, ktorý môže veľa napovedať o tom, či postúpime do štvrťfinále alebo nie. V utorok 15.mája o 15:15 ukončíme zápasy v základnej skupine duelom proti nevyspytateľnému Francúzsku.

SÚHRN NAŠICH ZÁPASOV V ZÁKLADNEJ SKUPINE A
04.máj, Helsinki, 15:15 - SLOVENSKO vs. Kanada (Facebook udalosť)
06.máj, Helsinki, 15:15 - SLOVENSKO vs. Fínsko (Facebook udalosť)
07.máj, Helsinki, 19:15 - SLOVENSKO vs. USA (Facebook udalosť)
09.máj, Helsinki, 15:15 - SLOVENSKO vs. Kazachstan (Facebook udalosť)
12.máj, Helsinki, 11:15 - SLOVENSKO vs. Bielorusko (Facebook udalosť)
13.máj, Helsinki, 19:15 - SLOVENSKO vs. Švajčiarsko (Facebook udalosť)
15.máj, Helsinki, 15:15 - SLOVENSKO vs. Francúzsko (Facebook udalosť)

ZÁVEREČNÁ VETA
Prakticky môže byť pre nás jedno, ako bude vyzerať nová forma a či bude pre nás tá forma lepšia alebo skôr horšia, než tá stará. Dôležité je, aby mali tú formu samotní hráči. A v tom im musíme držať palce!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?