Oplatí sa Eurovízia bez národných kôl?

Autor: Michal Šášky | 27.5.2012 o 9:00 | Karma článku: 5,80 | Prečítané:  1499x

A je za nami ďalší ročník Eurovízie. Tento rok som vydržal pozerať len jedným uchom. A stačilo mi. Viem, kto vyhral, viem nad čím vyhral, viem ako sme tam dopadli my a viem, nad čím sme prehrali...

Už po druhýkrát za sebou zobrala výber slovenského zástupcu na Eurovízii do rúk samotná Slovenská televízia. Jej konečný výber padol na čerstvého SuperStaristu Mira Šmajdu, ktorý sa - vraj takticky - pred Eurovíziou premenoval. Jeho umelecké meno tak znie od Eurovízie Max Jason Mai. Ktovie, či sa po nepodarku nepremenuje naspäť na svoje civilné meno, ktoré ho preslávilo aj v Československej SuperStar.

Eurovízia sa aj tento rok rozdeľovala na dve semifinálové kolá a jedno finálové. Slovensko sa už roky snaží prebojovať až do finále - avšak nejde to. Aj náš Max Jason Mai skončil pred bránami finále. Konkrétne na 18.mieste. Z 18 účinkujúcich.

I keď skončil úplne posledný, názory verejnosti na jeho vystúpenie sa rôznia. Zatiaľ, čo fanúšikovia na Facebooku hovoria, že mohol postúpiť ľavou-zadnou, keby bola súťaž relevantnejšia, iní fanúšikovia chceli poslať na súťaž iné skupiny či radšej nikoho. Napríklad regionálne Rádio MAX sa na Facebooku vyjadrilo k jeho nepostupu tak, že pod odkaz o jeho neúspešnom boji v Eurovízii doplnilo komentár: „Miro Šmajda na Eurovízii... radšej bez nášho komentára,” k čomu pripojili smejúci smajlík a jedna z moderátoriek doplnila vtipný komentár: „Mám rovnaké tiene ako on!”

Každým rokom sa množia názory, že Eurovízia ako súťaž je vysoko zmanipulovaná. Tvrdí sa, že ide skôr o politický boj, než o samotné piesne. V niečom určite pravda je. Minimálne by to vysvetľovalo, prečo sa ako krajina nevieme prebojovať do finále už roky.

LIVE vystúpenie: Miro Šmajda Max Jason Mai na tohtoročnej Eurovízii

LIVE vystúpenie: Loreen a jej Euphoria vyhrali Eurovíziu 2012

 

Otázne zostáva, či sa Slovenskej televízii oplatí robiť Eurovíziu bez národných kôl. Tie sme mohli vidieť roku 2009 a 2010, kedy si Slovensko vypočulo výber toho najlepšieho zo slovenskej tvorby. Jedinou chybou bolo to, že STV nedokázala dotiahnuť na Eurovíziu hviezdy slovenskej scény ako IMT Smile, Horkýže Slíže či Pehu s Katkou Knechtovou. Napriek tomu sme vždy našli množstvo pesničiek, ktoré za niečo stáli a hoc by v Eurovízii tiež vody nenamútili, slovenskú scénu určite obzvláštnili. Ja osobne si dodnes spievam pieseň Príčina od Guru Brothers...

Národné kolá boli zaujímavé pre ucho slovenského diváka a aj vďaka moderátorovi Pycovi bola Slovenská televízia vtedy najsledovanejším programom zo všetkých. Ani to však nestačilo a STV sa rozhodla zrušiť národné kola. V roku 2011 poslala do hry sexi dievčenskú skupinu TWiiNS, tento rok Šmajdu. Ani jeden z nich neuspel.

Z národných kôl však vtedy žili viaceré slovenské kapely, preslávili sa tie menej známejšie, zabudnutí SuperStaristi mali ideálnu možnosť ukázať, akú hudbu začali produkovať po skončení televíznej show. Slovenská televízia bola sledovaná a SMS-hlasy od divákov prichádzali tiež.

Eurovízia je priam ideálnym ťažiskovým projektom pre Rozhlas a televíziu Slovenska (RTVS). A určite by sa im národné kolá v niečom vyplatili. Ktovie, či sa to niekedy podarí obnoviť - tipujúci ľudia na internete to však ružovo nevidia - alebo RTVS nadobro-nazlo skončí s celou Eurovíziou. Bola by to ale škoda. Veľká škoda. Tento rok by napríklad určite získali veľa SMSiek na piesni od účastníka národného kola Eurovízie v roku 2010 Peter Bič Project. Vtedy spoločne s Dáškou Kostovčikovou zaujali piesňou Dážď, tento rok zaujali ešte väčšie masy fanúšikov piesňou Hey Now. Ktovie, aký by to malo úspech na Eurovízii...

Nechajme sa teda prekvapiť, čo bude takto o rok vo švédskom Štokholme. Teda, okrem majstrovstiev sveta v hokeji. No a teda - či bude aj niečo u nás na Slovensku...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?