Prípravný zápas, Slovan Bratislava vs. Podbrezová

Autor: Michal Šášky | 23.6.2012 o 17:15 | Karma článku: 8,40 | Prečítané:  1577x

Futbalové kluby na Slovensku začali pred pár dňami letnú prípravu. Bratislavský Slovan si dnes o 11:00 zmeral sily s tímom ŽP Šport Podbrezová. Tí, ktorí prišli zo strany od obchodného centra Polus, prešli cez otvorenú bránu pre autá. Tí neskúsenejší, ktorí prišli z opačnej strany štadióna, museli preskakovať plot. Bratislavský klub nedal totiž vedieť, že druhá strana ostane zavrená, i keď skalní fanúšikovia sú na to zvyknutí.

ŠK Slovan Bratislava vs. ŽP Šport Podbrezová 1:3 (0:2)
Góly: 29. Tubonemi (0:1), 32. Pančík (0:2), 56. Szarka (1:2), 77. Nikolov (1:3).
ŽK: 23. Greško, 63. Podio (obaja Podbrezová)
Rozhodcovská trojica: Piatka – Vindiš, Jankovič

Zostava Slovana Bratislava: Putnocký (46. Kováč) – Perez, Kladrubský, Gorosito, Obradovič (46. Jánošík) – Tawamba (46. Bagi), Grendel (72. Kuzma) – Arreola, Piroska (46. Milinkovič), Hlohovský (46. Peltier) – Šebo (46. Szarka)

Na Pasienkoch sa zišlo zhruba 200 divákov, ako však čas plynul, fanúšikovia futbalu odchádzali a na konci zápasu ostalo na štadióne len zopár desiatok verných Slovanistov. Ktovie, či sa hráči šetrili na zápas v Lednických Rovniach, kde dnes od 17:00 odohrajú stretnutie v rámci osláv 120. výročia založenia miestnej sklárne, ich výkon tak však vyzeral. Futbalisti z Podbrezovej sa však nemali na čo šetriť a podľa toho aj zápas vyzeral.

V prvom polčase absolútne hviezdila nová posila Slovanu Tawamba Kana. Dvadsaťdvaročný Kamerunčan bol o triedu až dve lepší ako ostatní hráči na ihrisku. Nepokazil jedinú loptu, aj pod tlakom vedel situácie bezchybne vyriešiť. Vynikajúci výkon podali aj krajní obrancovia - na pravej strane Marcos Calero Pérez, ktorý je tu na skúške zo španielskeho Villarealu, aj Miloš Obradovič, ktorý prišiel z Portugalska. Svoj nadštandard odohral stredopoliar Erik Grendel, snaha bola aj od Hlohovského.

Naopak, zvyšní hráči sa na ihrisku trápili. Pre Filipa Šeba bol tento zápas zrkadlom poslednej sezóny, nováčik Arreola nenadviazal na výborný výkon proti Trenčínu, dnes bol viac nevýrazný až neviditeľný, Piroska potrebuje ešte odohrať zopár zápasov, aby sa dostal do formy, v ktorej hrával v Senici - v zápase strácal ľahké lopty, mal niekoľko nepresných prihrávok, krytie a vednie lopty nebolo ideálne. Brankár Putnocký veľa práce nemal, napriek tomu dostal dva góly. Tým ale predchádzali školácke chyby v obrane, ktoré robili Gorosito a najmä Jiří Kladrubský, ktorý svoju neschopnosť na poste stopéra dokazuje rovnako ako počas jarnej časti sezóny. Slovan nutne potrebuje dokúpiť stopéra, najmä po tom, ako ďalšieho mladého stopéra Kristiána Kolčáka, poslal na skúšku do českej Jihlavy.

Hráči Podbrezovej boli bratislavským hráčom rovnocenným súperom, v obrane však robili menej chýb a navyše ich v bráne podržal mladý odchovanec Peter Palider. Skúsený Jozef Hanák ostal sedieť na lavičke. Belasí sa snažili hľadať najmä hrotového Filipa Šeba, niekoľkokrát ho vysunuli do vyloženej situácie Grendel, Hlohovský či Piroska, strelecky sa však v prvom polčase presadili len hostia, konkrétne mladý Nigérijčan Héctor Tubonemi, ktorého môžete poznať z pôsobenia v Dubnici a o tri minúty neskôr odchovanec Juraj Pančík.

S pribúdajúcimi minútami prvého polčasu sa fanúšikovia zhodovali v tom, že by sami ten zápas odohrali lepšie. Najsilnejší hlas na tribúne najprv kričal pokrik „Budíček” - raz to smerovalo na adresu útočníka Filipa Šeba a raz na lavičku k Vladimírovi Weissovi, aby Filipa Šeba stiahol z ihriska. Keď to neprichádzalo, mocný hlas kričal „Pomóc!”, čím možno chcel vyjadriť stav, v akom bol jeho obľúbený klub.

Do druhého polčasu naskočil brankár Kováč, miesto Pirosku prišiel Milinkovič, namiesto Hlohovského nováčik Peltier, fantastického Obradoviča vystriedal Jánošík a ešte lepšieho Tawambu vystriedal mladý Bagi a žalostného Šeba vystriedal antimiláčik publika Ákos Szarka.

Jediná zmena, ktorá v druhom polčase zo strany Slovana potešila, bola výmena brankárov. Kováč sa nebál nakričať na stopérsku dvojicu a z toho plynulo aj omnoho menej obranných chýb, taktiež sa zlepšil aj pohyb stopérov. Keď sa to ale vzadu vylepšilo, vpredu chýbal niekto, kto by hráčov usmernil, chýbal tam vodca a správna individualita. K videniu bolo veľa zlých, nepresných a bezcieľnych centrov. Iba v 54.minúte jeden jemne tečoval Szarka a Slovan tak vyrovnal. Meno Ákosa Szarku uvádza stránka Slovanu Bratislava, jeho meno vyhlásil aj hlásateľ, stráka Podbrezovej však uvádza ako strelca mladho Bagiho. Za stavu 1:2 ešte skúsil tréner Weiss oživiť zápas útočníkom Marekom Kuzmom, ktorý vystriedal unaveného Erika Grendela. Neúspešne. Vpredu sa hráči pohybovali zle a kostrbato, často bolo vidieť malú domov až od poliacej čiary - vpredu totiž nebolo komu...

Podbrezová hrozila z protiútokov, často mala územnú prevahu a bola lepším tímom. Viacerí hráči ukázali, že by mali aj na Corgoň ligu, jeden hráč dokonca bol ešte lepší a možno by mal aj na lepšiu súťaž akou je Corgoň liga, zostavu Podbrezovej sa mi však nepodarilo zistiť ani na jej oficiálnej stránke, takže jeho meno sa mi vypátrať nepodarilo.

Keď sa ale Slovan dostal k lopte, niekoľkokrát ho hráči Podbrezovej nebezpečne faulovali a veľakrát to vyzeralo veľmi nepekne, ba to až hrozilo zranením. Slovan nemá dobré skúsenosti s tímami z nižších súťaží, aj v zime prišiel v zápasoch s takýmito mužstvami o niekoľko hráčov. Podbrezovú však nemôžeme hodnotiť ako slabší tím, Slovan totiž prevýšila a zaslúžene vyhrala 3:1, nakoľko po katastrofálne zvládnutej situácii v obrane sa v 77.minúte presadil aj Nikolov.

FILIP ŠEBO
Ak mal tento prípravný zápas divákov pobaviť, potom vyšiel dokonalo. Smiech prítomných divákov sa stupňoval každou netrafenou alebo zle trafenou loptou od Filipa Šeba. A tých bolo veru neúrekom. Najprv príšerne kopnutý pokutový kop, neskôr z piatich metrov trafil z prázdnej bránky, kde stal len brankár Peter Palider len brankára a keď sa ocitol o pár chvíľ desať metrov pred úplne opustenou a prázdnou bránou, radšej svoju strelu namieril mimo brány. A to hral iba prvý polčas.

Hráč, ktorý je nazývaný prezývkou kanonier, by mal po prvom polčase proti Podbrezovej na Šebovom mieste už hetrik. Filipa Šeba teda kanonierom nazvať nemôžeme, takáto strelecká mizéria ho sprevádza totiž už celú sezónu. Majstrovský tím však na hrote potrebuje správneho kanoniera.

Aj keď je pre trénera jeden z hráčov ako vlastné dieťa - čo Šebo pre Weissa rozhodne je, veď bol to práve on, ktorý Šeba vytiahol do vrcholového futbalu - tréner však nesmie dávať hráčovi viac priestoru, než si výkonmi ten hráč zaslúži. Pre neho samého to nebude poučením do futbalového života, nebude mať motiváciu a dôvod na sebe pracovať, bude to viac kontraproduktívne ako pozitívne. Ak bude Šebo po týchto výkonoch v základnej zostave pre budúcu sezónu, bude to aj výsmech do očí a tiež demotivujúce pre všetkých ostatných útočníkov v Slovane.

Slovan má v rezerve hneď niekoľko útočníkov. Lester Peltier hral síce v Trenčíne skôr krajného záložníka, národný tím ho však posiela na hrot útoku a tam v pár zápasoch dal Peltier skoro toľko gólov, čo za Trenčín vsietil počas celej sezóny. Juraj Piroska a Juraj Halenár sú skôr podhrotoví útočníci, Halenár však bol neraz najlepším strelcom súťaže a prvý menovaný sa v Senici neraz tiež na hrote pekne vynašiel, rovnako tak aj Filip Hlohovský v Trenčíne. Ďalej je na skúške aj šikovný Guatemalčan Jairo Arreola a zopár mladíkov ako Marek Kuzma, Karol Meszároš či Ákos Szarka. A rozhodne si nezaslúžia sedieť na lavičke len preto, lebo Filip Šebo...

ÁKOS SZÁRKA
Reprezentant Slovenska do 21 rokov rozhodne nie je zlý útočník, ale fanúšikovia Slovana majú jednoznačnú predstavu o tom, či Szarka patrí do kádru Slovana, či nie. Szarka dostával od Weissa počas jarnej časti sezóny dostatok priestoru a aj v dnešnom prípravnom zápase dostal dosť lôpt. So svojim streleckym talentom by však stačil akurát tak na priemer Tatranu Prešov.

Szarka je mladý a nejaký talent má, rozvíjať ho však bude iba vtedy, ak bude pravidelne hrávať. Žiaľ, na to Ákos nemá, pokiaľ ostane v bratislavskom Slovane. Jeho jedinou šancou na zlepšenie je hosťovanie. Viacerí fanúšikovia si ho vedia predstaviť na hosťovaní v niektorom z corgoňligových tímov. Kmeňový hráč Slovana už hosťoval v Petržalke (r.2010) a do zimy (r.2011) aj v Senci, čo sa teda v 2.lige mohol priučiť, sa už priučil. Potrebuje však ešte skúsenosť na nejakom medzistupni medzi druhou ligou a majstrovským tímom, akým Slovan chce byť. A pri množstve útočníkov, ktorí v Slovane sú - Šebo, Halenár, Peltier, Piroska, Hlohovský, Kuzma, Meszároš, Arreola - pre Szarku naozaj nie je miesto...

CHCE TO EŠTE POSILY
Prípravné zápasy ukazujú, kde má Slovan dostatok hráčov a na ktorom poste nie. Útok bol už rozobraný, podobne dostatok až prebytok hráčov je na poste defenzívnych záložníkov. Jednoznačne najlepším hráčom je Tawamba Kana, na tomto poste sme už videli výborne hrať Jiřího Kladrubského, do tímu pribudol Michal Švec a na jar tu hral Kamil Kopúnek. Jednoznačne najideálnejšia dvojica - aj podľa viacerých fanúšikov - je Tawamba Kana – Jiří Kladrubský.

Na krajoch obrany hrajú v prípravných zápasoch Peréz a Obradovič, ktorí sú ideálnymi obrancami, keď sa uzdravia Čikoš, Pauschek a Bagayoko, vytvoria im schopnú konkurenciu. V strede poľa je schopný hrať Erik Grendel alebo mladý Adrián Čermák. Na krajoch ihriska vedia zahrať mladý Meszároš, ďalej aj Peltier, Milinkovič, po uzdravení aj kapitán Igor Zofčák. Na týchto ofenzívnych postoch však vedia zahrať aj podhrotoví útočníci Halenár, Piroska či Hlohovský.

Brankárska dvojica skúsený Kováč a talentovaný Putnocký sú taktiež skoro nenahraditeľní, veľký červený výkričník však stojí pri stopérskej dvojici. Celú jar aj na začiatku prípravy tam stojí Jiří Kladrubský, ktorý však na tomto poste podáva horšie ako svoje podpriemerné výkony, podáva o 80% horšie výsledky, než na poste defenzívneho záložníka. Posila Nicolas Gorosito sa ešte musí zapracovať do zostavy a potom bude platným hráčom, mladík Peter Jánošík však nemá kvalitu na základnú zostavu a Kristián Kolčák, ktorý by na ňu aj mal, už je na skúške v českej Jihlave. Potom je už v Slovane len Marián Had, ktorému o týždeň vyprší zmluva. Slovan nutne potrebuje druhého stopéra ku Gorositovi, inak nemôže pomýšľať na titul v Corgoň lige a už vôbec nie na prípadný úspech v Európskej lige.

Medzi možné posily sa zaraďuje v súčasnosti hráč Dukly Banská Bystrica a tiež slovenský reprezentant do 21 rokov Norbert Gyömbér a vedenie Belasých má určite na zozname niekoľko ďalších možných posíl. Jedno meno však doložím aj ja: Slovan by mohol posilniť jeho bývalý odchovanec Martin Cseh, ktorý posledné roky zbieral skúsenosti v českej Gambrinus lige, v poslednej sezóne však jeho tím Bohemians 1905 - kde pravidelne hrával a patril medzi jeho najlepších hráčov - vypadol do nižšej súťaže.

Ak Slovan posilní stopérsky post a tréner Vlado Weiss nájde pre hráčov ich ideálne pozície a vyberie do základu len tých naozaj najlepších, potom má Slovan na to, aby vyhral titul a opäť urobil Slovanu dobré meno v Európe. A ja mu v tom držím palce.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?