Prípravný zápas, Slovan Bratislava vs. Šaľa

Autor: Michal Šášky | 11.7.2012 o 9:00 | Karma článku: 6,29 | Prečítané:  871x

Futbalové kluby na Slovensku práve končia letnú prípravu - už cez tento víkend začína naša najvyššia futbalová súťaž Corgoň liga. Bratislavský Slovan ju dnes večer o 18:00 ukončil prípravným zápasom proti čerstvo druholigovému tímu - tiež Slovanu, ale Duslu Šaľa.

Prešiel som cez pre Slovan typickú čiernožltú bránu Pasienkov a sadol som si pod strechu, kde bolo združených najviac fanúšikov, niektorí ale postávali aj v okolitých tribúnach popri svetelnej tabuli. Posilnený zo zvyku dvojlitrovou minerálkou v ruke (štadión bol totiž bez bufetu) som najprv obdivoval celkom slušnú návštevu - narátať by sa dalo aj 400 fanúšikov..

Šebo ostal na moje prekvapenie na lavičke náhradníkov, tréner Weiss tak, dúfajme, testoval základnú jedenástku. Prvý polčas totiž Slovan odohral vynikajúco, hráči sa poznali, vedeli o sebe a predviedli výkon, ktorý by mal pri predpokladanej stúpajúcej tendencii a kvalite stačiť aj na sezónu. Dva góly boli sľubný odrazový mostík pre náhradníkov, ktorí nastúpili do druhej časti zápasu. Tam Slovan síce inkasoval po možno tretej akcii hosťujúceho tímu, ale pridal - aj so šťastím - tri ďalšie presné zásahy.

ŠK Slovan Bratislava vs. Slovan Duslo Šaľa 5:1 (2:0)
Góly: 10. Grendel (1:0), 43. Hlohovský (2:0), 52. Halenár (3:0 - p.k.), 62. Čurgali (3:1), 80. Piroska (4:1 - p.k.), 88. Piroska (5:1).
ŽK: neboli

Zostava Slovana Bratislava: Kováč (46. Putnocký) - Pauschek (46. Bagayoko), Gorosito (57. Jánošík), Kolčák, Lukšík (72. Čermák) – Kladrubský (46. Šebo), Grendel (72. Molnár), Milinkovič (46. Sabo) - Hlohovský (57. Piroska), Peltier (63. Hudák), Halenár (57. Szarka)

Vzhľadom na to, že išlo o generálku na ligu, tréner Vladimír Weiss st. zvolil pravdepodobne jedenástku, ktorú pošle na trávnik aj v prvom ligovom kole proti Tatranu Prešov. A pokiaľ hráči za tie štyri dni, ktoré ostávajú do začiatku Corgoň ligy, nezabudnú hrať futbal, možno očakávať pomerne jednoznačné stretnutie. Základná jedenástka, ktorá vybehla na zápas proti čerstvo druholigovej Šali, vyzerala totiž o niekoľko tried lepšie, než to, čo sme mohli vidieť proti tiež druholigovej Podbrezovej.

Oproti tomu zápasu nastúpil v základe Kováč, Putnocký išiel do brány až po zmene strán. Hoc Šaľa súperových brankárov veľmi nepreverovala, viac vynikol brankár Kováč. Nielen, že neinkasoval - ba veľmi ani nemal z čoho - ale navyše neustále usmerňoval obrancov a vzadu to pri ňom vyzeralo usporiadanejšie. Tichší Putnocký si s obranou rozumel menej a po peknej akcii súpera poľahky inkasoval.

Peréza s Obradovičom vystriedal uzdravený Pauschek a nová posila z Holandska Filip Lukšík. Zatiaľ, čo na Filipovi bolo poznať (minimálne pre tých, ktorí jeho kvality poznajú zo Senice či z reprezentácie), že v Holandsku príliš nehrával a chýba mu štipka zápasovej praxe, pri Pauschekovi by málokto povedal, že bol len nedávno zranený. Akcie po pravej strane boli okulahodiace a div, že ich aspoň päť neskončilo gólom. „Pauschek a Lukšík boli naši najlepší útočníci” - za všetko vravel tento výrok od fanúšika na tribúne počas druhej polovice stretnutia.

Nicolas Gorosito nastúpil síce s obviazanou rukou, ale výkon podal solídny. Natoľko, že ho môžeme vyhlásiť za posilu pre bratislavský klub - a ako poznáme prestupovú politiku Slovana, z minulosti to nemožno povedať o všetkých hráčov, ktorí prišli. Kristián Kolčák, ktorý sa k nemu pripojil, predviedol taktiež slušný výkon, ktorý by možno aj stačil na slovenskú Corgoň ligu, hoc nejaké okienko sa vždy otvorilo a súper európskych kvalít by to pravdepodobne s radosťou využil. Okienka však zmiznú, keď sa hráči spoznajú, doteraz však bola v každom prípravnom zápase iná stopérska dvojica.

Oproti zápasu s Podbrezovou bol Jiří Kladrubský vysunutý na post defenzívneho záložníka a hneď bol jeho výkon fantastický. Pravidelne sa vracal do obrany, urýchľoval hru, pomáhal s rozohrávkou, bojoval. Keď hrá na svojom obvyklom poste sám, má to o poznanie väčší úžitok, než keď hrá na inom poste alebo keď je pri ňom ešte iný defenzívny štít - aj keď je to reprezentant Kopúnek. Ten dnes v zápase nenastúpil.

Stredopoliari s ofenzívnejšími úlohami - Grendel & Milinkovič - uhrali tiež solídny výkon. Najmä Grendelovi zrejme pomohlo otcostvo a jeho výkon na ihrisku bol naozaj výborný. Podobne ako proti Podbrezovej, tentokrát ale aj skóroval. Milinkovič pracoval pre tím, avšak hoc behal viac než obvykle, stále to bolo málo. Častokrát nenahral Lukšíkovi a držal zbytočne loptu - ktorú nakoniec častokrát stratil.

Útočný trojlístok Hlohovský-Peltir-Halenár bol ozdobou prvého polčasu. Hlohovský šikovne pracoval po celom ihrisku, rozdával prihrávky a bolo vidieť, že sa pozná najmä s Lesterom Peltierom. Okolo neho lietali prihrávky jedna radosť. Žiaľ, veľakrát delil Peltiera od prvého presného zásahu v belasom drese milimetre. Obraz hry v útoku však bol o poznanie lepší, než proti Podbrezovej, kde odohral prvý polčas Filip Šebo a druhý Ákos Szarka. Halenár pracoval trochu viac zasunutejšie do stredu pola a rozhadzoval prihrávky na dvojicu exTrenčanov. Práca s loptou, jej spracovanie a posúvanie, bolo na vysokej úrovni a aj vďaka Ďurovi to malo vpredu naozaj oči.

Na konci prvého polčasu sa začala za bránkou súpera rozcvičovať asi osmička Slovanistov. Všetci robili strečing, iba Bagayoko, ktorý si z minulej sezóny odniesol nepekné zranenie, sa hral s loptou. Očividne mu futbal po ťažkom zranení chýbal. Tribúny ovládli polemiky, či Bagayoko zvládne po zlomenej nohe odohrať celý polčas.

Do druhého polčasu vymenil Putnocký brankára Kováča, kapitánsku pásku po Kladrubskom prevzal Filip Šebo, miesto Milinkoviča prišiel mladý Patrik Sabo z dorastu. „A ako ich mám rozoznať, keď tam budú teraz dvaja čierni?” - naznačila maličká fanúšička Slovana, že do druhého polčasu nastúpil predsalen aj Bagayoko.

Akonáhle sa Bagayoko dotkol lopty, bolo cítiť akú veľkú chuť do futbalu má. Hoc ho tribúny na začiatok vysmiali, keď po kľučke na súpera stratil loptu medzi svojimi nohami... každopádne, toľko nenabehal žiadny hráč, koľko Bagayoko za druhý polčas. Mladý Sabo pôsobil isto, nebolo poznať, že by bol o veľa horší od ostaých a Šebo... Šebo to je samostatná kapitola.

Počas zápasu sa dostali do hry aj Jánošík, Piroska, Szarka, Hudák, Molnár a Čermák. Celých 90 minút odohral iba Kristián Kolčák, ktorý bol polovicu rakúskeho sústredenia na skúške v čerstvo prvoligovej českej Jihlave, kluby sa však na prestupe nedohodli, hoc česká strana o prestup záujem mala. Jánošíkovi ešte chýba veľa do toho, aby našiel svoju formu, s ktorou sa dostal do slovenskej reprezentácie do 21 rokov. Piroska sa od minulého zápasu zlepšil, k ideálnej forme však ešte má čo dobiehať a ktovie, či sa mu to dohnať podarí počas jesennej časti súťaže. Szarka si ešte musí zvyknúť na veľký futbal, opäť pôsobil trochu splašene, ale nie úplne vyslovene zle. Hudák naopak pôsobil v obrane kvalitne a nekompromisne a teda možno ani nebude potrebná žiadna ďalšia posila a Slovan by to dokázal utiahnuť aj „z vlastných zdrojov”. Čermák s Molnárom naskočili do boja na konci zápasu, v ktorom sa zápas iba dohrával, a tak ich výkon ťažko objektívne zhodnotiť...

Slovan odohral pekný zápas, plný utešených akcií a gólov. Belasí hráči si oddýchli, odohrali bezproblémový zápas, nik sa nezranil. Avšak ktovie či tímy ako Podbrezová alebo Šaľa pripravia mužstvo na corgoňligovú sezónu, tobôž na európske zápasy. Či by tímy, ktoré sa sústreďujú na zisk titulu, nemali hrať s tímami primeraného rangu. O tom však môžeme len polemizovať - všetko ukáže až sezóna.

SAMOSTATNÁ KAPITOLA ŠEBO
Len ťažko sa dá pri Slovane obísť Filip Šebo. Do druhého polčasu naskočil s kapitánskou páskou, ktorú prebral po Kladrubskom. Najprv sa zdržoval na kraji zálohy, center do šestnástky na Peltiera alebo iného hráča sa mu však vyslať nepodarilo. Jediné plus pri Šebovi bolo podľa prítomných divákov to, že konečne nenastúpil v základnej zostave.

Šebo bol opäť ukážkovým koncovým hráčom - všetky akcie uňho končili. Niekoľkokrát sa ocitol sám pred bránou, niekoľkokrát mohol vysunúť spoluhráča - najčastejšie Pirosku a Bagayoka - do stopercentnej šance... Filip Šebo mohol byť hviezdou, ale bol opäť raz iba sklamaním. Fanúšikovia ho však ešte stále majú očividne radi. Miesto nadávok si totiž vždy vyslúžil povzbudzovanie cez slzy utrpenia. Diváci dúfali, že sa mu aspoň jeden ťah podarí, ale - márne...

Filip bojoval. Sem-tam... Snažil sa. Ale bolo to málo. Obraz jeho hry je úplne odlišný od toho, čo ukazoval, keď do Bratislavy prišiel. Ktovie, či zanedbáva osobné tréningy, či sa na ne úplne vykašľal... Psychicky aj fyzicky je to s ním napohľad zlé. Všetci vieme, že má na prvú rakúsku, ba aj prvú škótsku ligu - sám to v minulosti ukázal. Avšak potrebuje tam ísť. A to čo najskôr. Potrebuje zmenu.

Slovenský futbal je už totiž Šebom unavený. A Šebo je unavený ním...

TRAPAS PRI LUKŠÍKOVI
Filip Lukšík bol ako nová posila na očiach všetkých fanúšikov i prítomných odborníkov. Vzhľadom na to, že proti Podbrezovej o ňom bratislavský tím ani nechyroval, niekdajšia ozdoba slovenskej súťaže, ktorá sa prebojovala svojho času až do reprezentácie, bola lákadlom pre všetkých divákov.

Všímal som si ho aj ja. Podrobne som hltal každý jeho pohyb po ihrisku, všímal som si jeho postavenie, keď je lopta inde a keď má loptu jeho spoluhráč v tesnej blízkosti, sledoval som jeho pohyb po ihrisku, keď nemal loptu a keď loptu mal... Na konci polčasu som si popod fúz mrmlal, čo som si o ňom zistil. Vyžarovala z neho očividná kvalita, avšak cítiť z neho nedostatočnú zápasovú prax, veľmi nepresné centre a zlý výber miesta - keď má spoluhráč loptu, Filip sa tak skryje za hráčov súpera, že mu skrátka nemožno nahrať.

Len čo som dopovedal, prišla 43.minúta, odniekadiaľ fantastická prihrávka za obranu, tam stál Filip Lukšík, náročnú loptu spracoval tak, ako som v Slovane nevidel spracovávať lopty dlhé mesiace, jedným pohybom sa fantasticky dostal do šestnástky a presnou prihrávkou daroval gól Filipovi Hlohovskému. Neznámy pán, ktorý sedel neďaleko odo mňa len s úsmevom povedal: „Takže zlý výber miesta...?”

Je na nezaplatenie, ak skoro trištvrte hodinu nepretržite a podrobne rozoberáte jedného hráča a on vaše poznatky jednou akciou úplne zničí a navyše vyzeráte ako totálny somár... Ale veď, nech sa Filipovi darí aj naďalej!

CHAOS V PRESTUPOVEJ POLITIKE
Miloš Obradovič. Ľavonohý obranca a prvá oficiálna posila ŠK Slovan Bratislava do novej sezóny. Hráč bol prezentovaný na oficiálnej webstránke klubu ako nový hráč, odfotený s belasým dresom a pribudol aj medzi hráčov A-tímu. Článok, v ktorom Slovan predstavoval údajne novú posilu navyše začínal slovami: „Pred novou sezónou nastáva v kádri Slovana prievan, o ktorom sa hovorilo už dávnejšie.“

V článku boli navyše spomínaní aj traja hráči, čo prišli na skúšku, navyše ako nová posila bol predstavený aj český defenzívny stredopoliar Michal Švec. Pred sústredením v Rakúsku však Slovan informoval o tom, že dvaja z hráčov, ktorých skúša (Arreola-Tawamba Kana) odlietajú preč, o Perézovi nepadlo dodnes ani slovo, v klube už ale nie je. Po sústredení sa oficiálne povedalo aj o odchode Šveca a Obradoviča - avšak bez toho, aby niekto povedal čo i len náznak dôvodu, prečo.

Hoc bratislavským fanúšikom určite nebude chýbať ani jeden z týchto hráčov (možno tak kreatívny Tawamba Kana), avšak prístup vedenia belasého klubu a prestupová politika, ktorú zvolili Kašpar a spol. vo vedení slovanistických fanúšikov donútila aj k prejavom nesúhlasu - napríklad aj na Facebooku. Chaos, neprehľadnosť a bez prievanu v šatni. Odišiel totiž len Martin Dobrotka. Z klubu ten najlepší...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?