Kedy bude mať bratislavský Slovan nový futbalový štadión?

Autor: Michal Šášky | 6.9.2012 o 8:15 | (upravené 6.9.2012 o 11:30) Karma článku: 8,25 | Prečítané:  2197x

Aleluja! Veci sa konečne pohli dopredu! Po dlhom čase konečne niekto verejne povedal niečo múdre a informatívne, čo nám, futbalovým fanatikom, poskytlo odpovede na toľkokrát pokladané otázky: kedy bude postavený nový futbalový štadión?

Zdravím všetkých naivných fanúšikov, ktorí tento článok čítajú za účelom zistenia toľko očakávaného termínu, kedy bude štadión postavený a radostne očakávajú dátum, ktorý bude čo najmenej vzdialený od toho dnešného.

Smola. To, že vidíte na Tehelnom poli ľudí s metrom niečo premeriavať, nejaký billboard mobilného operátora alebo provizórny žeriav, ešte neznamená, že by sa veci pohli nejakým smerom. Nedajbože správnym.

Majiteľ bratislavského Slovana sľúbil fanúšikom klubu, že štadión bude. Vzhľadom na to, že reprezentácia a štát potrebujú vlastný, národný futbalový štadión, do diskusie sa zapojila aj naša nová, ľavicová vláda. Na štadión prispejú, len nemajú čím - asi tak zhruba znie reakcia vlády. Nikto teraz verejne netuší, čo sa so štadiónom deje. Osobne by som sa nedivil, ak by majiteľ klubu čakal, kým štát zoženie nejaké eurá a poskytne ich na stavbu štadióna. Osobne by som to na jeho mieste urobil asi tiež...

Otázne bolo, kedy aspoň nejaké peniaze nazbierajú. Nastáva akási polročná aktualizácia informácií ohľadom nového futbalového štadióna: v zime, pred prípravou bratislavského klubu v Španielsku, sa (teraz už bývalý) tréner Vladimír Weiss st. vyjadril, že Slovan bezpodmienečne potrebuje vlastný štadión. Klub okamžite reagoval a ponúkol nejaký plán štadióna. Takto pred polrokom sa klub vyjadril, že sa riešia administratívne záležitosti. Posledné vyjadrenia klubu boli, že od augusta sa začína pracovať na búracích prácach.

To sa možno aj začne. Myslím, počas jesene, s „jemným“ oneskorením. Určite sa však nezačne stavať. Aspoň teda určite nie národný štadión. Najnovšie informácie na túto tému priniesol 4. septembra minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Dušan Čaplovič, jeho vyjadrenie priniesla stránka Aktuality.sk v utorok ráno.

Prerozprávam vám to: štadión sa ako samostatná téma vôbec nerieši, pripravuje sa celkovo nová koncepcia športu, kde bude preberané financovanie športu a národný futbalový štadión je len jedna z niekoľko športových stavieb mimoriadneho významu, ktoré sa tam nachádzajú. Koncepcia bude len predložená na rokovanie vlády (najneskôr) počas decembra 2012, nehovoriac o tom, že sa to vôbec nemusí okamžite schváliť - čo sa neschváli, pretože už dnes s tým mnohí nesúhlasia. Pravdaže, štát ráta s tým, že do stavby vstúpi on, samospráva aj súkromný sektor. To všetko ešte bude riešené dodatočne,. po schválení novej koncepcie športu, na stretnutí všetkých zainteresovaných strán s premiérom Ficom.

Bez omáčky, v skratke: SMER si už teraz chystá vhodnú pozíciu k ďalším voľbám. Dušan Čaplovič totiž tvrdí, že s výstavbou by sa mohlo začať najskôr ku koncu volebného obdobia. Takže keď sa začnú kopiť nové kampane na voľby, jedna z kariet SMER-u bude, že sa rieši národný futbalový štadión. Následne ak príde k moci pravica - čo príde, lebo Slováci nikdy spokojní nebudú - tá túto akciu zastaví a štadión sa stavať nebude... Lebo nie sú peniaze, lebo ste dávali štátu polovicu platu, lenže štát nešetril...

Z futbalovej stránky je to smutné. Pre reprezentáciu je finančne najvhodnejšie hrať v Bratislave, na čo sú momentálne vhodné jedine Pasienky, hoci aj fanúšikovia z hlavného mesta by možno radšej pocestovali do Trnavy alebo Žiliny.

Ešte smutnejšia situácia je z pohľadu bratislavského Slovana. Legendárny klub totiž chátra podobne ako Petržalka. Tá došla o štadión - pokým mohla, hrala v príjemnom prostredí v Senci a až keď nebolo inej možnosti, prišla na Pasienky. Časom stratila všetkých divákov a dostala sa až do tretej ligy. Fanúšikov ostalo azda tak päťdesiat. Veľmi podobná situácia je aktuálne so Slovanom - vlastného štadiónu niet, fanúšikov je na tribúnach stále menej a menej... A zánik takého klubu by malo pre slovenský futbal určite ešte fatálnejšie následky, než sa môže na prvý pohľad zdať.

„Skúste sa vžiť do kože majiteľa a uvedomiť si fakty: keď do niečoho dávate desiatky až stovky miliónov korún, prídete na štadión, ktorý ste vybudovali, a na zápas vám chodí 1 500 ľudí, z ktorých 50 vám nadáva, čo urobíte? Ja by som klub takisto predal," povedal tréner Vladimír Weiss st. tesne po odchode majiteľov z Petržalky (naozaj vám to nič nepripomína?) a pokračoval: „Treba postaviť nové štadióny. Keď si zoberiete, ani ten petržalský nebol vyhovujúci, nespĺňal kritériá. Preto sa majiteľ rozhodol kúpiť iný klub, peniaze investovať inde. Slovan bude určite veľkým klubom. Čakajú ho dva roky tvrdej práce: budú bez štadióna, budú si budovať zázemie, budú potrebné investície. A tie nový majiteľ má. Fanúšikov nezaujíma, kto je majiteľom klubu. Slovanista je slovanista, kto vlastní klub, to je nepodstatné,“ priniesol slová trénera z rozhovoru pre Hospodárske noviny futbalový magazín Profutbal 19. septembra 2008.

Ak nás ešte naivní fanúšikovia veriaci v štadión čítajú, dodám otrepanú formulku vzbudzujúcu akúsi falošnú nádej v tejto beznádejnej situácii: dúfajme, že sa dočkáme prekvapenia a štadión bude stáť čo najskôr! Hoci vieme, že realita je „trochu“ iná...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?